14.9.20

Zuzana Hronová: Školy byly mnoho let skanzeny. Koronavirus je může zreformovat za jediný rok

České školství má již potřetí v novém tisíciletí nakročeno k zásadním reformám. První dvě snahy z roku 2002 (Bílá kniha) a 2014 (Strategie 2020) skončily bezvýsledně, ta třetí (Strategie 2030) má mnohem větší šanci. Díky pandemii koronaviru a zavření škol, jež rozbily stereotypní představy o vzdělávání a umožnily učitelům i ředitelům dívat se na něj jinak.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

"Tradiční způsoby zkoušení u tabule nebo písemné práce jsou vzhledem k cílům vzdělávání v této situaci méně efektivní, uvědomíme-li si, že mezi cíle patří i spolupráce, komunikace a aplikace získaných znalostí a dovedností," upozorňuje Tomáš Zatloukal. Jako vhodnější postup označuje třeba společně řešit úlohy, které vychází z reálného problému v běžném životě, a pozorovat zapojení jednotlivých žáků a jejich schopnosti.

"Materiál správně nabádá školy, aby všichni společnými silami vzniklé rozdíly snižovali. Nakonec už z hlediska učitele je přece nesmysl, aby od září táhl klasickým výkonovým a soutěživým způsobem třídu s pravděpodobnými velkými rozdíly v kompetencích a škodolibě dával pětky těm neúspěšným," souhlasí ředitel Jirásko.(...)

"Známkování je tedy fakt nešvar. Přesto si aktuálně vůbec nedokážu představit, že by se na školách přestalo známkovat a 'jedničekchtiví' rodiče a prarodiče by si to jen tak nechali líbit. Je to už tak šílené, že prakticky o nic jiného nikomu nejde a celé základní a střední školství je honba za známkami. Je to velmi smutné," zlobí se Jirásko.

Tento bod materiálu inspekce chápe jako obranu škol, které neznámkují, a jako povzbuzení školám, které o tom uvažují: "Nebojte se, jděte do toho, máte naši podporu." Na reformu hodnocení je podle něj více nepřipravená česká společnost než školství. Že to jde i bez známek, ostatně pedagogům ukázala distanční výuka, během níž ministerstvo školství doporučovalo spíše neznámkovat, ale dávat zpětnou vazbu.


9 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

rozbily stereotypní představy o vzdělávání

Vskutku?
Ani povinná klasifikace školní práce žáka a ani povinná školní docházka zrušena doposud nebyla!!! A nic nenasvědčuje tomu, že by o tom někdo, kromě pytliků tedy, vůbec přemýšlel...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Další do sbírky moderních pohádek

Jiri Janecek řekl(a)...

"Co delate Antone Pavlovici?"
"Pisi Dve sestry"
"A neni to malo?"

Pokud clanek zacne vetou "České školství má již potřetí v novém tisíciletí nakročeno k zásadním reformám.", asi by bylo lepsi zamyslet se nad tim, k cemu takove reformy...

Jinak teda myslim, ze to slavne RVP, prideleni pravnich subjektivit skolam a zmena zrizovatelu byly take ve tretim tisicileti a narozdil od bilych i 2020 blabolu to opravdu reformy byly... Bohuzel teda...

Nicka Pytlik řekl(a)...

zkoušení u tabule nebo písemné práce jsou vzhledem k cílům vzdělávání v této situaci méně efektivní

A což takhle jakoukoli klasifikaci už konečně a jednou pro vždy zrušit?
Zase jen zatloukalů jaloviny...

Silvie A. řekl(a)...

Známkování je tedy fakt nešvar.

Nejen známkování, ale jakékoli smysluplné hodnocení žáků (a mezi to nepočítám "formativní hodnocení", které fakticky žádným hodnocením není) musí škůdcům českého školství připadat jako nešvar.
Dokud se bude hodnotit, škůdci těžko vnutí do vyučování věci, které hodnotit NEJDE - třeba spolupráci.

Eva Adamová řekl(a)...

"Že to jde i bez známek, ostatně pedagogům ukázala distanční výuka, během níž ministerstvo školství doporučovalo spíše neznámkovat, ale dávat zpětnou."

No jen jestli se spíš neukázalo, že to bez těch známek zas až tak úplně nejde.

Nicka Pytlik řekl(a)...

ministerstvo školství doporučovalo spíše neznámkovat, ale dávat zpětnou.

Ááá-ha!
Takže ono to věčné hodnocení školní práce žáka žádnou zpětnou vazbou není.
A vědí ti dovedové, že slovní hodnocení a formativní hodnocení není totéž, protože to formativní žádným hodnocením není? Že výuková strategie není strategií, ale taktikou, a že například kompetence k učení není kompetencí?
Vědí? No, nevědí. Jinak by byli pitomci, a ne trdla, totiž. To je ta potíž...

Eva Adamová řekl(a)...

Já mám pocit, že nám koronavirus školství nezreformuje ale totálně zdeformuje.

A kecy o tom, že máme pomalu opakovat a pomalu se rozjíždět, jsou opravdu kouzelné, protože fakt nevím, co budeme opakovat, až budeme do měsíce všichni zase doma. A i kdyby ne, tak několik karantén po dvou týdnech nám dá dva měsíce dálkové "výuky" na skoro každé škole. Takže vážení žádné sr..., ale nasadit pekelné tempo, nevím, proč bychom měli dětičky šetřit, když se půl roku válely doma.

Nicka Pytlik řekl(a)...

nasadit pekelné tempo

Tempo "pekelné" je záležitost značně relativní.
Dětičkám se po těch měsících může zdát svižným rokenrolem i bábinčin valčíček.

Okomentovat