6.9.20

Tereza Beránková: Vouchery na knihy pro školáky měly pomoct knihkupectvím. Ministerstvo ale z projektu couvá

Podle dat Svazu českých nakladatelů a knihkupců letos vyjde asi o 2000 titulů, tedy zhruba o 15 procent méně než v běžných letech. Kvůli propadům prodejů se na začátku prázdnin dohodl podle zjištění Radiožurnálu svaz se zástupci vlády na řešení. Voucher v hodnotě 300 korun na nákup knih by mohl dostat každý žák základní i střední školy. Jenže ministerstvo školství teď začíná couvat a peníze chce raději poslat přímo školám.


Z článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

„Už začátkem července vysloveně ten projekt odsouhlasili ministři Havlíček a Plaga, považovali ho za prospěšný a smysluplný a následně slíbili, že se dohodnou mezi sebou, kdo ho zadministruje, ale ve výsledku ho nechtěl zadministrovat ani jeden. Ministr Havlíček přislíbil veškerou pomoc, přislíbil sehnat peníze, ale ne administrovat projekt,“ dodává předseda Svazu knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka.

V SMS zprávě Českému rozhlasu to potvrdil i sám ministr průmyslu a obchodu za ANO Karel Havlíček.

„Je to program, který připravovalo ministerstvo školství, možná ještě ve spojení s ministerstvem pro místní rozvoj. Za nás jsme připraveni poskytnout součinnost, případně můžeme využít naše informační systémy, ale kapacitně to již nedáme,“ stálo ve zprávě.

Jenže ministerstvo školství namítá, že návrh vypadal jinak. Podle mluvčí resortu Anety Lednové není podpora podnikatelských subjektů skrze vouchery v kompetenci ministerstva školství.

To by ale knihkupcům zřejmě příliš nepomohlo. Zatímco žáci by si sami vybrali v knihkupectví četbu, která je zajímá, školy by podle zástupců svazu peníze spíše utratily za učebnice u předem nasmlouvaných dodavatelů.

Žádné komentáře:

Okomentovat