11.9.20

Šárka Fenyková, Zuzana Marková: Jak odhadnete neúspěšnost dětí ve vzdělávání? Překvapivě je to míra exekucí rodin, upozorňuje sociolog Prokop

Speciál Plusu tentokrát patřil rozdílné úrovni školství v Česku. Nejhorší výsledky mají studenti na Ústecku a Karlovarsku, nejúspěšnější jsou naproti tomu žáci v Praze nebo Jihomoravském kraji. Proč? A je školství tématem pro politiky?Hosty byli:

  • Daniel Prokop, sociolog a zakladatelem společnost PAQ research
  • Miroslav Hřebecký, programový ředitel EDUin
  • Alfréd Dytrt, místopředseda Asociace ředitelů gymnázií ČR (za Ústecký kraj) a ředitel Gymnázia Jateční v Ústí nad Labem
  • Radka Kvačková, Lidové noviny

Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Faktorů, které mají na studijní výsledky vliv, je hodně. „Úplně nejlepším ukazatelem, ze kterého odhadnete neúspěšnost dětí ve vzdělání, je míra exekucí. To rodinu hrozně destabilizuje: stěhuje se, žije ve stresu…“ vysvětluje Prokop.

Pozitivnějšímu vývoji podle sociologa brání také nedostatek kvalifikovaných učitelů nebo podpůrných profesí, jako jsou školní psychologové. A souvislost má i špatné strategické plánování.

„Karlovarský kraj v roce 2019 udělal strategii na základě aktuální poptávky,“ uvádí sociolog příklad s výtkou, že kraj nepřemýšlel v delším horizontu a nezohlednil rozvoj oborů s uplatněním do budoucna. „Plánujeme podle minulosti a to je problém.“


2 komentáře:

Jiri Janecek řekl(a)...

To, že školní úspěšnost dětí jakžtakž koreluje s tou životní jejich rodičů, zas tak překvapivé není...
Mohl by to být znak toho, že naše školství vyhovuje potřebám společnosti v té překotně se měnící tekuté postmoderně... Respektive teda že v tomto není úplně postavené hlavu.

Užitečná matematická úloha pro pana Plagu a spol: O kolik se sníží počet exekucí zrušením státní maturity?

mirek vaněk řekl(a)...

To je ten problém. Možná platí, že neúspěšnost rodičů a jejich exekuce značí i neschopnost starat se o děti a tedy i jejich neúspěšnost ve škole. Ale neúspěšnost dětí ve škole asi nemá vliv na množství exekucí rodičů.
Bude jistě spousta neúspěných dětí úspěšných rodičů, kteří memají na potomky čas.

Neodhadujte a měřte. Máte na to instituce. Vydávat náhodnou korelaci za odhad je trochu divné.

Okomentovat