7.9.20

Petr Koubský: Vláda promarnila léto, trasování se hroutí. Nezvládnutá příprava nás může přijít draho

Naše země začíná za svými sousedy vážně zaostávat, pokud jde o zvládání epidemie covidu. Do druhé vlny, o níž nikdo neví, jak vážná bude, vstupujeme nejhůř z pětice středoevropských zemí. Co dělají v Polsku, Rakousku, v Německu a na Slovensku lépe než my?

Z článku na DeníkN.cz vybíráme:

Z naší analýzy vyplývá, že sama epidemiologická opatření se zas tolik neliší. Zdá se, že důležitá je také atmosféra ve společnosti, důvěra, každodenní fungování hygienické služby a dalších složek veřejného zdravotnictví. Česko promarnilo čas na přípravu. Zda na to společnost doplatí zdravotně, to se teprve ukáže. Že doplatí ekonomicky, je zcela jisté.(...)

Česká společnost je naladěna skepticky. Epidemie ji zastihla v době permanentní vnitropolitické krize. Velká část občanů nemá důvěru ve vládu, v další státní instituce – ani v druhou velkou část občanů, kteří svými hlasy vládu vytvořili. Iluze z jara, že Češi táhnou za jeden provaz, se brzy vytratila. Silně se projevuje nedůvěra nejen vůči státu a jeho institucím, ale také vůči médiím, vědcům apod. Mýtus o neomylnosti lékařů, v Česku tradičně silný, nevyhnutelně vzal za své, protože i lékaři veřejně tvrdí vzájemně rozporné věci o závažnosti nemoci, o rouškách atd., někteří z nich se tedy zákonitě mýlí.

To není dobré naladění v situaci, kdy se po občanech Česka nejspíš zas bude vyžadovat kázeň, odříkání, ochota akceptovat nepříjemnosti malé (nošení roušek) i velké (propad ekonomiky). Těžko může však vyžadovat kázeň ten, kdo ji sám nedodržuje, těžko může mít důvěru ten, kdo neuřídí ani sám sebe. Covidem se, jak víme, nakazila hlavní hygienička i ředitel ÚZIS, část vlády je v karanténě, a kdyby pravidla platila pro všechny, byl by tam i premiér.
5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Obdobně nevalně to dopadá zpravidla tehdy, když se machruje a holedbá nad přiměřenou mez. Viz "My to řešíme, my si voláme... už od rána!"

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Tak jsme dohnali Švédsko :-)

Knut Klapka řekl(a)...

Doženeme a předeženeme kdekoho, jenomže se to nedozvíme. My se ovšem ani nic dozvědět nechceme. Jsme kovidem unaveni. Chceme pozitivní zprávy. Tudíž se sníží počet testů. Trasování se omezí na nejbližší kontakty. Tak nám hned začnou vycházet utěšenější statistiky. Karantén netřeba, to vidíme na příkladu našich nejlepších. Média se přestanou kovidu věnovat, nebude proč. Kdo bude nemocný, ten bude prostě nemocný, s chřipkou, nebo chřipečkou, tak jako vždycky. A bude po epidemii. Co není v médiích, to neexistuje. Dobře, někdy to bude chtít trochu kreativity při zprávách o úmrtí celebrit, ale to se zvládne. Lid bude spokojen a do uren se posypou ty správné volební lístky.
A je to!

Unknown řekl(a)...

Knut Klapka

Manipulátoři možná mají jeden problém. To budou zahlcené nemocnice a spousta lidí na plicní ventilaci. Bude tady hromada mrtvých. To se těžko retušuje. Navíc je stále více lidí mezi 40 - 60 lety s těžším průběhem. A co je nejhorší? Tato pandemie se potáhne mnoho let.

Knut Klapka řekl(a)...

Záleží na tom, čemu říkáme hromada. Nějakou tu tisícovku ročně by vhodně nastavený mediální firewall snadno ustál. Naštěstí vláda a státní správa jsou v součtu taková snůška zoufalých matláků, že téměř jistě nedokážou ani tohle - i když chuť by byla.

Okomentovat