14.9.20

Petr Jedlička: Česko už nezvládá nejenom trasovat, ale ani testovat

Víkend přinesl opět špatné zprávy. Počet zachycených případů se vyšplhal v sobotu na 1541 (při cca 13 tisících testech), což dává tušit, že v tomto týdnu hravě překonáme hranici 2000.
Celý komentář:

Víkend přinesl opět špatné zprávy. Počet zachycených případů se vyšplhal v sobotu na 1541 (při cca 13 tisících testech), což dává tušit, že v tomto týdnu hravě překonáme hranici 2000.

To ale není ta nejhorší zpráva. Alarmující je, že dokonce i křivka podílu pozitivních případů na testovaných vzorcích nyní připomíná exponenciálu (obrazek 1). Procento nakažených v testovaných vzorcích populace každý den rychle stoupá a v sobotu se dostalo na 12 % (ve srovnání například s dubnem a květnem, kdy se pohybovalo kolem 1 %).

Vláda a MZ by si měly nalít čistého vína. V ČR se na hranici možností dostalo nejen trasování (jak už hygieny přiznaly), ale selhává i testování – jeho stávající míra je naprosto nedostačující, a to velmi zrychluje šíření covidu. (Srovnejme to s Německem, kde se testuje mnohem více a podíl pozitivních případů se tam už několik měsíců drží pod 1 % ze vzorku.)

To přináší další problém, čísla nakažených přestávají reflektovat realitu. Při takto vysokém a stále rostoucím podílu zachycených případů máme v současnosti denně nejméně vyšší stovky těch, kteří nám proklouznou (viz obr 2 - nezachycené případy červeně, modře zachycené).

Dostatečné a dostupné testování je přitom uhelným kamenem. U nás na testy zdarma posílá praktický lékař nebo hygiena, ovšem pro spoustu samoplátců a jejich rodin je aktuální cena bariérou, která je odrazuje – na rozdíl od Německa, kde jsou pro zájemce dostupné zadarmo.

V ČR ale evidentně i tato kapacita stačit, jak dokládají dlouhé fronty na odběrných místech i to, že se samoplátci musí na odběry registrovat. Tato chyba je jednou z příčin dramatického nárůstu posledních dní a Babišem ušetřené stamiliony na testování, se nám vrátí v podobě budoucích miliardových ztrát.

Žádné komentáře:

Okomentovat