1.9.20

Kristína Paulenková: Komenský ve věku internetu aneb Progresivní ředitel školy

Ředitel Sáblík na jaře rozjel vysílání Radia Amos pro další zavřené školy a videokonference bral jako normu. Začátku školního roku se nebojí.


Z rozhovoru v deníku MF DNES vybíráme:

Teď se objevují hlasy, že děti nic neumějí. Nemůže se stát, že toho budou umět ještě méně?

Dovolím si použít citát Komenského, který máme vyvěšený na chodbě: „Učitelé by měli méně učiti, aby se děti mohly více naučiti.“My chceme dětem předat v dobré víře strašně moc informací, ale nefunguje to. Informace přibývají geometrickou řadou. Pokud by měli například studenti umět z literatury stejně, jako toho uměli lidé v 19. století, a k tomu jim ještě přidáme celé 20. století, tak není možné celý obsah podchytit. Současná mladá generace sice možná něco neumí, ale sama se naučila pracovat s moderními technologiemi, které jsme my zase neuměli.

Měli vaši studenti vybavení?

Tím, že jsme IT škola, připraveni jsme byli. Problémy byly spíš s připojením, když někteří rodiče odeslali děti mimo Prahu. Je však pravda, že někteří studenti se na online výuku vykašlali. Obecně nemáme na samostudium studenty připravené. Mnozí mají problém zorganizovat si čas. Paradoxně studenti, kteří dělají na spoustě jiných projektů a mají třeba individuální plán, žádný problém se samostudiem nemají. Upozorňuji, že umět se učit neznamená umět se našprtat na písemku či test, ale umět se samostatně učit nové věci.

Není problém českého školství, že děti nejsou samostatné?

Rozhodně. To je jedna z věcí, kterou jsem se snažil propašovat do „Strategie vzdělávací politiky 2030+“. Tedy, aby žáci a studenti převzali zodpovědnost za vlastní vzdělávání. Neměli by se učit pro ty nešťastné známky, aby měli klid od rodičů a ve škole od učitelů, ale kvůli sobě. Tady hrají velkou roli učitelé. Ti musejí umět studenty vnitřně motivovat a musejí je přesvědčit, že jim vzdělávání k něčemu bude.(...)

Co říkáte na to, že od října mohou školy zakázat telefony? Není to krok zpátky?

Zakazování mobilních telefonů je nesmysl a jsem zásadně proti. Pokud něco zakážeme, tak to bude o to atraktivnější. Zadruhé, takový krok je naprosto kontraproduktivní. V práci vedoucí také nechce po svých zaměstnancích, aby všechno věděli z hlavy. My studenty zkoušíme způsobem, který se v reálném životě vůbec nevyskytuje. Já vám zaručuji, pokud studenti dostanou nějakou vhodnou aplikaci v mobilu, která bude například pracovat s prvky rozšířené reality, něco se tam přiučí a budou obsahem zaujatí. Nebudou mít důvod v daný čas využívat telefon k jiné činnosti.

Vy připravujete také nový portál Edu.cz společně s ministerstvem školství. Co v něm bude?

Naši studenti měli původně propagovat Strategii 2030+. Pak přišel koronavirus a začali jsme dělat „Učíme online“, kdy jsme pomáhali školám se zprovozněním online výuky. Ministerstvu se náš přístup líbil. A také viděli, že mladí lidé přicházejí s kreativními nápady. Proto nás požádali, abychom vytvořili trochu jiný web, než jsou současné weby ministerstva. Ale trochu přitom bojujeme s předsudky.

Žádné komentáře:

Okomentovat