11.9.20

Karolína Vránková: „Hlavně ať to není infantilní,“ říká architekt Ondřej Tuček o tom, jak má vypadat škola

Začal školní rok a děti jsou zpátky ve školách – ale jakých? Jak se pozná dobrá školní budova? „Měl by to být otevřený, svobodný prostor, volně tekoucí, dostatečně vzdušný, prosvětlený a bezpečný,“ říká architekt Ondřej Tuček, který projektoval několik školních budov.Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Wave vybíráme:

V praxi, minimálně té české, to není zase tak jednoduché. Pro obce nebo menší města je stavba školy obrovská investice. „Možná největší za posledních padesát let,“ jak vysvětluje Ondřej Tuček. Starostové se často bojí chyby a volí cestu nejmenšího odporu. Výsledkem jsou školy, které tahle kritéria nesplňují. Dost často jsou například příliš malé a brzy přestávají stačit. Další běžná cesta je rekonstrukce a dostavba staré školy; jenže i tady původně docela kvalitní objekty často dostávají pod rukama stavařů zabrat.

„Starostům to nezávidím,“ říká Ondřej Tuček. Každý, kdo sežene peníze, udělá architektonickou soutěž a postaví kvalitní školu s prostorovou rezervou na mnoho let dopředu, si podle něj zaslouží velké uznání.


Žádné komentáře:

Okomentovat