2.9.20

Jiří Mach: V karanténě kantoři, ne škola. Rodiče nedostanou ošetřovné

Situace se zamotala na začátku školního roku na ZŠ profesora Švejcara v Praze 12, kde většina učitelského sboru skončila v hygienou nařízené karanténě, a tudíž neměl ani kdo uvítat žáky v lavicích. Jenže škola coby instituce v karanténě z hlediska pražské hygienické stanice není, a tak má podle předpisů dál fungovat v běžném režimu.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

Navzdory živé komunikaci s hygieniky ještě poslal na hygienickou stanici dotaz přes datovou schránku, jestli přece jen nechce školu formálně uzavřít.

Šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová však postup hájí. „Proběhlo tam pět akcí a stanice uložila ve škole karanténu všem osobám, které byly vytipovány, že byly v přímém kontaktu s pozitivním. Bohužel je to většina pedagogického sboru, ale stanice nemůže dál situaci řešit,“ řekla včera Právu.

Podle ní hygiena může uzavřít školu, jen pokud dochází ve škole k přenosu infekčních onemocnění a zdůvodní, že zavřením školy se přenos infekce zastaví. „Ale tady žáci nebyli s nikým v kontaktu, učitelé byli izolováni. Provoz zařízení my řešit nemůžeme,“ podotkla Jágrová.

„Domnívám se, že je to otázka zřizovatele, tedy městské části, který by se měl dohodnout s ministerstvem školství. Kdyby do školy teklo, tak tu školu taky někdo zavírá. Když je havárie, tak rodiče mají právo na ošetřovné. To je obdobná situace,“ dodala.(...)

„Dle našeho názoru toto zákon nechává na uvážení příslušné hygienické stanice s ohledem na konkrétní epidemickou situaci. Pokud pedagogičtí pracovníci nemohou zajistit výuku ve škole z důvodu karantény, předpokládáme, že budou zajišťovat výuku distanční formou. V tomto případě je nicméně předpokladem dohoda ředitele s příslušným pedagogem,“ sdělila Právu mluvčí resortu Aneta Lednová.

5 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Ve Zlínském kraji hygienici školy uzavřeli, ale v Praze asi musí být něco extra. No prostě Absurdistán, domluvená pravidla nikde a když se stála fronta na selský rozum, tak se některým nechtělo čekat.

Unknown řekl(a)...

Tak nějak. Když se blbost rozdělovala, tak někteří běželi vícekrát. Tak už nezbývá nic jiného, než povolat do škol, které jsou v karanténě, armádu.
V Praze je abnormální množství popíračů čehokoliv, tak se paní Adamová nedivte. Ředitelé tam mají jednoduše strach ze strany rodičů a zřizovatelů škol. Však to znáte:"Na učitelích nezáleží." Jen nedej Bůh, kdyby nějaký učitel nakazil nějaké protekční dítě a rodiče museli do karantény nebo dokonce onemocněli. To by nastal uragán.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nemyslím, že jde o Prahu nebo Brno nebo Lhotu. idioti byli poslanci, kteří schvalovali novelu. Novela hovoří POUZE o nemocných žácích. Naši zákonodárci (v tuto chvíli bych však konec slova nahradila -meti-), si ten den zapomněli doma mozek, nebo jim nedošlo, že i dospělí mohou tak nějak onemocnět. A to dokonce i učitelé!!!

Vít Tomis řekl(a)...

Ani nemusí onemocnět. Stačí pár školitelů a karanténa...

Eva Adamová řekl(a)...

No já myslím, že se znění zákona dá v klidu pojmout i tak, že osobní přítomnost žáků ve škole není možná také v případě, kdy je převážná část pedagogických pracovníků v karanténě a nelze výuku ani dozor nad žáky rozumným způsobem zajistit.

Okomentovat