15.9.20

Jihočeský kraj: Bezpečnostní rada kraje v úterý 15. září na svém jednání rozhodla o dalších mimořádných opatřeních

Další mimořádné jednání bezpečnostní rady kraje proběhlo v úterý 15. září. Její členové v čele s hejtmankou Ivanou Stráskou vzali na vědomí zhoršující se situaci v regionu a společně hledali cesty, jak zabránit šíření nákazy. Zároveň co nejméně omezovat život v regionu, zatěžovat zdravotnický systém a ekonomiku. Rozhodli se proto pro povinnost nošení roušek na školách od druhého stupně základních škol výše a změnu ve způsobu testování u bezpříznakových osob v nařízené karanténě.


„Osobám, kterým byla nařízena karanténa po významném kontaktu s nakaženým a jsou bez příznaku onemocnění, nebude výtěr prováděn hned na začátku karantény, ale postačí provést tento test až desátý den, kdy se případná nákaza v testu opravdu potvrdí,“ vysvětlila hejtmanka Ivana Stráská, podle níž se tak uleví přetíženému systému. Zkušenosti nám ukazují, že test ve čtyřech až pěti dnech po kontaktu bývá často negativní a pozitivita se prokáže později.

Zároveň Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje upozornila, že jedním z důvodů vysokého nárůstu počtu nakažených je situace ve školství. Po dlouhé diskusi se bezpečnostní rada rozhodla pro následující opatření: „Roušky budou nutné na druhém stupni základních škol, na středních a vysokých školách. A to nejen při pohybu po chodbách, ale také v průběhu výuky,“ dodala hejtmanka s tím, že opatření sníží i počty karantén učitelů a žáků v návaznosti na nové podmínky pro karantény, které vydalo Ministerstvo zdravotnictví. Obě nařízení budou platit od pondělí 21. září.

Bezpečnostní rada kraje dále doporučila všem zdravotnickým a sociálním zařízením v kraji, aby zvážily omezení návštěv, případně zpřísnily režimová opatření v těchto zařízeních.

5 komentářů:

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Silně pochybuji, že k tomu má bezpečnostní rada kraje kompetenci a velmi by mne zajímala příslušná legislativní opora tohoto rozhodnutí. Ale to se nikde nedočtete.

Unknown řekl(a)...

V Izraeli a USA se pandemie rozjela přes školy. Dnes mají v Izraeli 4 000 nakažených denně a umírá 15-20 lidí denně, což je něco kolem 600 lidí měsíčně. Kdysi to byli premianti jako ČR, dnes díky předčasnému uvolňování propadlíci. V zavedení roušek do tříd nevidím naprosto žádný problém. Je to ta nejposlednější možnost jak zabránit ekonomickému kolapsu.

Eva Adamová řekl(a)...

Pane Bělecký, nemyslím si, že podobné úvahy o legislativní opoře a neusrálé remcání proti zavedeným opatřením nám v nastalé situaci nějak pomohou.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je to ta nejposlednější možnost jak zabránit ekonomickému kolapsu.

Kolapsu přirozeně zabrání, když děti budou doma a jejich rodiče v práci.

Charlie řekl(a)...

Pane Bělecký, nemyslím si, že podobné úvahy o legislativní opoře a neusrálé remcání proti zavedeným opatřením nám v nastalé situaci nějak pomohou.

Jenže neexistuje-li legislativní opora, nejedná se o nařízení, pouze o doporučení a tím se mohu, ale také nemusím řídit. Podobné cochcárny rádoby politické elity podkopávají právní systém více, než zběsilé hýkání rouškoanarchistů.

Mimochodem, dnes jsem si zkusil mít roušku celou pracovní dobu. Po cca 1 hodině vypadala jak potítko profi tenisty. OK, vzal jsem si druhou, a poslední (rezignoval jsem tedy na nákup a cestu MHD), vydržela opět cca hodinu. Naštěstí první rouška na slunci mírně vyschla, tak jsem pohyb po budově omezil jen na odskok na wc. Už vidím, jak učitelé a žáci mění roušky po vyučovací hodině, max. po dvou, když to vydrží. Nikde jsem navíc neviděl, že by Jihočeský kraj ZDARMA distribuoval ochranné pomůcky, které svým nařízením/doporučením vyžaduje, do jednotlivých škol.

Okomentovat