4.9.20

Dopis ministra školství Roberta Plagy předsedovi školských odborů Františku Dobšíkovi ve věci karantény ve školách a ošetřovného

Z dopisu vyplývá, že školy, které musely vyhlásit ředitelské volno kvůli karanténě pedagogického sboru, budou moci požádat ministerstvo školství o změnu organizace školního roku. Úřad jim umožní posunutí jeho začátku, případně přerušení, a tím také zajistí nárok rodičů na ošetřovné.


Text dopisu:

Praha,3. září 2020
Č. j.: MSMT-35327/2020
Příloha

Vážený pane předsedo,

děkuji Vám za dopis. Předně bych Vás chtěl ujistit, že postupu krajských hygienických stanic (dále jen KHS) ve věci nařizování karantén pedagogickým pracovníkům a ostatním pracovníkům škol jsem se začal věnovat již od prvních případů před samotným zahájením školního roku.

Vzhledem k přístupu KHS jsem neprodleně oslovil Ministerstvo zdravotnictví (dále jen MZd), s nímž proběhla intenzivní jednání. Kromě bezprostředního řešení po pracovní linii s MZd jsem se za ředitele škol důrazně postavil i prostřednictvím sdělovacích prostředků, kterých jsem využil k otevřené výzvě jak MZd, tak i KHS k okamžité nápravě.

V případě, že by KHS nebyly schopny změny své praxe, pak školám, které nemohou zabezpečit prezenční výuku z důvodu karantény pedagogických a dalších pracovníků, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy na žádost školy změní po dobu nezbytně nutnou organizaci školního roku, čímž také zajistí nárok rodičů na ošetřovné. Se školami, kterých se výše uvedené týká, je MŠMT již v kontaktu a některým již toto řešení umožnilo. Tento postup je možný i u škol, které situaci doposud řešily ředitelským volnem.

Ve věci ošetřovného dále uvádím, že dle mého názoru tato situace splňuje veškeré zákonné podmínky pro vznik nároku na jeho přiznání, neboť se jedná o uzavření školy z důvodu nepředvídatelné události.

Vážený pane předsedo, děkuji, že jste se k mé iniciativě jménem odborů nyní připojil.

S pozdravem

Robert Plaga

2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Pěkné, ale budeme pak moci po dětech chtít, aby se účastnily distanční výuky, když bude přerušený školní rok? Nebylo by skutečně jednodušší sjednotit postup hygienických stanic?

mirek vaněk řekl(a)...

A nemohli si to říct z očí do očí? To by holt před volbami nebylo tolik vidět.

Okomentovat