16.9.20

Člověk v tísni vyhlašuje sbírku na pomoc českým dětem. Pomůže jim dohnat učivo, které zameškaly kvůli covidu

Člověk v tísni pomáhá školákům s látkou, kterou zameškali. V březnu začal doučovat i online a nyní rozšiřuje řady doučovatelů, aby podpořil co nejvíce dětí. Ve spolupráci s partnerskými institucemi zapůjčuje nejvíce potřebným dětem notebooky. Díky sbírce Lepší škola pro všechny toho ale dělá mnohem více. Udělejte také více, dokonce dvakrát více, protože každý váš dar bude do 8. října 2020 zdvojnásoben!


V důsledku jarní koronavirové krize a nouzového uzavření škol se podle odhadů České školní inspekce na deset tisíc dětí nebylo schopno spojit se svými učiteli a zapojit se do distančního vzdělávání.

„Když se v březnu uzavřely školy a v rychlosti se přešlo na vzdálenou výuku, ne všechny děti se ocitly ve stejné situaci. Ty, které neměly počítač či připojení k internetu, náhle přestaly být v kontaktu se školou. Děti, jejichž rodiče nemají dostatečné znalosti nebo i dostatek času pomáhat s učivem, začaly mít záhy potíže se zvládnutím učiva. Právě u těchto dětí se mohou dramaticky prohloubit stávající problémy se vzděláváním,“ popisuje situaci Zuzana Ramajzlová z Programů sociální integrace Člověka v tísni.

12 miliónů korun, které tato ojedinělá fundraisingová kampaň vynesla minulý rok, umožnilo organizaci zareagovat na uzavření škol rychle a efektivně

Programy sociální integrace společnosti Člověk v tísni v České republice během uplynulého školního roku přímo podpořily 1913 dětí. Březnové uzavření škol dopadlo nejtvrději na žáky, kteří neměli dostatečnou podporu rodiny a potřebné technické zázemí či připojení k internetu. S pomocí 220 dobrovolníků a pracovníků Člověka v tísni mohlo pokračovat doučování 703 dětí, z nichž mnohé by jinak zcela ztratily kontakt se školou. „A to všechno i díky lidem, kteří přispěli do sbírky Lepší škola pro všechny,“ děkuje dárcům z uplynulých let Václav Kučera, ředitel pražské pobočky Programů sociální integrace.

Ve spolupráci s Nadací České spořitelny a s iniciativou Česko.Digital zapůjčili pracovníci organizace 145 počítačů do nejpotřebnějších domácností a dalším desítkám dětí zajistili připojení k internetu.

Kromě okamžité reakce na koronavirovou krizi Člověk v tísni z prostředků sbírky mohl pomáhat dětem ze sociálně ohroženého prostředí ve 13 předškolních a 7 nízkoprahových klubech. Dalších 339 českých dětí bylo zapojeno do programů kariérního poradenství a resocializace.Další díl seriálu Otázky pro Člověka se věnuje tématu chudoby a sociálního vyloučení. S herečkou Janou Plodkovou si povídá ředitel pražské pobočky Programů sociální integrace Člověka v tísni Václav Kučera.

Je potřeba nastavit podporu znevýhodněným dětem systémově

V reakci na koronavirovou krizi Člověk v tísni inicioval myšlenku zapojit studenty pedagogických fakult do doučování potřebných dětí v rámci svých praxí.
Doučování pomůže vyrovnat propad z doby jarního uzavření škol, bude probíhat především přímo ve škole, ale v případě opětovného uzavření také online.

Děti v Česku vás teď potřebují, dejte jim možnost pokračovat ve vzdělání a vybojovat si šanci na lepší život. Pomozme jim společně dohnat školu. Přispějte a všechny vaše dary zaslané do 8. října naši partneři zdvojnásobí!Nadační fond Avast zdvojnásobí zaslané dary až do výše 4,5 milionu korun.

Podpořit potřebují i učitelé a rodiče, kteří zůstali doma s dětmi

5000 návštěv denně zaznamenal on-line vzdělávací portál www.jsns.cz společnosti Člověk v tísni, který byl zpřístupněn po dobu lock-downu, aby s ním mohli pracovat vyučující při vzdálené výuce, ale také rodiče s dětmi doma. Více než 3800 spolupracujících škol, tisíce žáků a stovky učitelů využilo vzdělávací materiály zaměřené na mediální vzdělávání, moderní československé dějiny, lidská práva a globální rozvojové vzdělávání, sociální problematiku a životní prostředí.

V reakci na zavedená protivirová opatření Člověk v tísni přesunul vzdělávací semináře na internet. Plánované vzdělávání učitelů tak zrušeno ani omezeno nebylo, naopak se podařilo řady účastníků významně rozšířit. 1900 učitelů a dalších pedagogických pracovníků se vzdělávalo v oblasti ADHD ve školní praxi, v přístupu asistentů pedagoga k dětem ze sociálně vyloučeného prostředí nebo třeba ve filozofii pro děti.
Jedinečným a komplexním on-line kurzem Klimatická změna po dobu od vypuknutí pandemie prošlo již 1500 lidí.

Letošní ročník sbírky Lepší škola pro všechny potrvá od 15. září do 8. října. Generální partner sbírky Nadační fond Avast každý finanční dar, který lidé pošlou, zdvojnásobí. Dejte dětem možnost pokračovat ve vzdělání, podpořte učitele a rodiče v domácí výuce.7 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Ono to s tím doučováním není tak jednoduché, jak si lidé z Člověka v tísni myslí.

1. Každé dítě, a ty slabé obvzlášť, toho má za pět či šest vyučovacích hodin denně ve škole plné zuby, odpoledne je už unavené a hlavička už mu nebere.

2. Člověk v doučovacích klubech většinou nemá přehled o tom, co danému žákovi dělá potíže, a co přesně by mu pomohlo nejvíc.

Doučování by mělo probíhat na škole, a to přímo pedagogy, kteří dané dítě vyučují. Nejlépe v krátkých časových úsecích, protože delší doučování než 20 minut je u slabých dětí nebo u dětí s SVP kontraprodiktivní a vede spíše k odporu ke škole.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pokud výsledky školní práce žáka vyžadují soustavné doučovaní, pak je dítě s vysokou mírou pravděpodobnosti na nevhodném typu školy.

Eva Adamová řekl(a)...

... anebo prošlo do vyššího ročníku se zásadními nedostatky, které mu znemožňují zvládat učivo ročníku vyššího.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici děkují a doplňují sdělení... "pak je dítě s vysokou mírou pravděpodobnosti na nevhodném typu školy nebo v ročníku vyšším, než by mělo být".

Silvie A. řekl(a)...

"pak je dítě s vysokou mírou pravděpodobnosti na nevhodném typu školy nebo v ročníku vyšším, než by mělo být".

Což je přesně stav, který dobrodinci v tísni míní podporovat.

Každé ministerstvo by mělo zveřejnit seznam externích institucí, kterým platí peníze, a důvody toho placení.

Unknown řekl(a)...

Eva Adamová

"Doučování by mělo probíhat na škole, a to přímo pedagogy,"

Jako učitelka matematiky se musíte rozdělit na třetiny. 1/3 výuka ve škole, 1/3 případný distanc a 1/3 doučování. Jestli toto přežijete, tak smekám klobouk. Evidentně učitelům nezbude, než v průběhu září a poloviny října opakovat se všemi. Za koronavirus nemůžou žáci ani učitelé.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Doučovat vlastní žáky je možné, ale výhradně bezplatně!
Takže přímá vyučovací povinnost nad rámec úvazku jako charita... jupííí!
Nezbývá, než si položit otázku, udělali by rodiče doučovaných žáků něco obdobného pro děti doučujících učitelů?

Okomentovat