31.8.20

Zuzana Hronová: Věčné známkování je zbytečné. Učitelé se teď bez něj obešli, říká lektorka pedagogů

Po téměř půl roce by se měly školy v září vrátit k běžnému provozu. Chvíli potrvá, než děti a učitelé najedou do zaběhnutých kolejí. A do některých by se už ani vracet neměli. Kromě nutnosti digitalizovat výuku zavření škol rovněž ukázalo, že se dá obejít bez neustálého známkování a poměřování dětí, říká v rozhovoru Blanka Vaculík Pravdová, lektorka pedagogů z organizace Učitel naživo.

Z rozhovoru v Aktuálně.cz vybíráme:

Je tedy nyní příležitost pro změnu? V čem hlavně?

Vidím ji především v přístupu k hodnocení práce žáků. Když děti neseděly vedle sebe v lavicích, jako by se ještě více zvýraznila nepotřebnost toho neustále je známkovat a porovnávat. Děti potřebovaly zpětnou vazbu - zjistit, co se jim podařilo a na čem je ještě třeba pracovat, potřebovaly předem stanovená kritéria, aby mohly samy svou práci hodnotit, zjišťovaly, jak si mohou s učením vzájemně pomoci.

Učitelé, žáci i rodiče si tak vlastně vyzkoušeli principy formativního hodnocení, které dává zpětnou vazbu k procesu učení, místo aby hodnotilo jeho výsledky.

Myslím, že nikdy nemělo české školství vykročeno k formativnímu hodnocení lépe. Teď by bylo ale dobré chytit příležitost za pačesy a nepustit. Což předpokládá nejen usilovnou práci ve sborovnách, ale i změnu v myšlení rodičů.

Další často diskutovanou změnou je digitalizace výuky, kterou pandemie přinesla.

Ano, jestli budou ve výuce využívány výukové aplikace, závisí na kvalitách učitele, nikoli na tom, zda výuka probíhá on-line, nebo prezenčně. Distanční výuka především ukázala, že digitální kompetence učitele jsou pro výuku ve 21. století nezbytné a že profesní rozvoj v této oblasti by měl být samozřejmou součástí přípravy na profesi učitele.

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

potrvá, než děti a učitelé najedou do zaběhnutých kolejí.
A do některých by se už ani vracet neměli.


Kromě klasifikace by se měly vytrhat i koleje povinné školní docházky a zkompetentňování.

Unknown řekl(a)...

Paní je nebezpečná. Školství nerozumí a rozdává rozumy.

Ygrain řekl(a)...

Paní zřejmě viděla distanční výuku z rychlíku. Samozřejmě že se známkovalo, to akorát Plague naši práci znehodnotil a studenty demotivoval.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Nahraďme tedy v rámci našich tradic známky věčné známkami dočasnými - se Sovětským svazem to bylo na věčné časy (a nikdy jinak) a pak přišel dočasný pobyt spřátelených vojsk. Ostatně i J. K. Tyl nahlížel na historii jako na učitelku současnosti...

Další z řady dost nepovedených titulků.

Okomentovat