17.8.20

Zdeněk Nutz‎: A tak nevrátíme se rovnou k telegrafu? ..-../..-

Zdeněk Nutz zveřejnil na sociální síti Facebook ve skupině "Pedagogická komora - diskuze o školství - učitelé, ředitelé..." komentář: Opravdu s velkým podivem sledují dění a tanečky kolem toho, jak se státní úředník jako pověstný slon v porcelánu, snaží nasadit opratě na možnost vzdělávat děti, které se z různých důvodů nemohou účastnit výuky přímo ve škole.


Proč zase tolik povyku pro nic? Kdo a kde vymyslel, že dítě, které se nemůže dostavit do školy se nemusí doma vzdělávat? Souhlasím s tím, že pokud je škola zavřená, jde trochu o jinou situaci, než když leží dítě doma se zlomenou nožičkou. Ale v principu jde o totéž. Když jsme ještě ani telefony neměli, nosili úkoly domů spolužáci.

Dnes je ale situace v mnohém odlišná a to díky technickým prostředkům, které máme k dispozici.

Vznikl tudíž pojem Distanční výuka. Jde o vzdělávání na dálku a využitím prostředků internetové sítě a k tomu určených prostředků, jako jsou classroomy, meety, jamboardy a podobně. Jde o systémové dálkové vzdělávání, obsahující výklad látky, nepřeberné množství podpůrných materiálů, spojení s kantorem na dálku, propojené tabule a také systémy zpětné vazby a ověřování získaných znalostí.

Proto nechápu, jak může někdo vypustit z úst něco o tom, že lze vzdálenou výuku pořádat přes poštu!!!

A je tu ještě jeden problém. Jakékoliv snahy o nějaké povinné vzdělávání, dokonce s omluvenkami, naráží na podstatu věci. Jakákoliv dálková výuka je vždy o dobrovolnosti. Buď chci a nebo nechci. Když nechci, je to problém.

Potřebujeme hlavně pomoci dětem, které opravdu nemají na potřebné vybavení. Ale opravdu. Ne těm které se na to jenom vykašlaly. Logaritmické pravítko bylo taky povinné, stejně jako kružítko, redispera nebo cvičky. Tak se postupně budeme muset popasovat i s povinným tabletem či notebookem a internetem. Máme tu rok 2020.

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Když nechci, je to problém.

Jak? Problém... Čí? V čem?? Proč???
"Ale děti moje, to přece není vůbec žádný problém!"

Eva Adamová řekl(a)...

Moje babička říkávala:"Když sa nechce, je to horší než když sa nemože."

Zamýšlím se nad tím, jak to vypadá na školách ve vyloučených lokalitách, které mají zavedené elektronické knížky. To mají žáci, jejichž rodiče nemají přístup k internetu, ještě žákovky papírové?

ema řekl(a)...

Zamýšlím se nad tím, jak to vypadá na školách ve vyloučených lokalitách, které mají zavedené elektronické knížky. To mají žáci, jejichž rodiče nemají přístup k internetu, ještě žákovky papírové?
Takhle jede spousta škol. 500 žáků má elektronickou žákovskou, 5 žáků papírovou. Nevidím v tom problém. Když se chce, všechno jde.

Okomentovat