27.8.20

Kateřina Perknerová: Výuka na dálku: Nejvíc byli spokojeni Australané, Američané, Slováci a Češi

Nejistá školní sezona začíná už za pár dní. Zatím platí, že se otevřou všechny školy, ale nikdo neví, kolik žáků či tříd půjde kvůli covid-19 během podzimu do karantény. Proto distanční vzdělávání narychlo získalo legislativní oporu ve školním zákoně a všichni si nyní lámou hlavu, v jaké nejpřitažlivější podobě ho použít v okamžiku, kdy se žáci nebudou moci výuky účastnit osobně.

Z článku v Deník.cz vybíráme:

Třetina rodičů přiznala, že se domácí výukou cítila vyčerpána. České ohlasy komentovala na včerejší prezentaci Julia Szymańska: „Největší překážkou byl podle rodičů chybějící kontakt dětí se spolužáky, složitost látky, se kterou museli dětem pomáhat a nedostatek zpětné vazby. Pozitivně pak vnímají zejména fakt, že děti získaly větší odpovědnost, výuka na dálku je vedla k samostatnosti.“

Pro učitele byl přechod na vzdálené vzdělávání velkou výzvou. Nepřekvapuje, že zdaleka nejvíc používali ke společné komunikaci s dětmi e-maily (35 procent) a školní platformy (33 procent), méně pak zapojovali interaktivní nástroje jako testy a kvízy (56 procent) nebo online třídy (44 procent) či nahrávky výkladu na YouTube (38 procent).

Podle Szymańské by se do budoucna měli daleko víc zaměřit na online nástroje, které jsou digitální generaci vlastní, jako jsou chaty. Doporučuje také využívat aplikace, které používají koncové šifrování typu WhatsApp, Viber, Telegram nebo Signal. V zabezpečení pobytu na síti Češi notně pokulhávají, jen 29 procent rodičů využívá software pro kontrolu dětí na internetu. Pedagogové by si zase měli dávat pozor na sdílení informací na webových platformách, k výsledkům svých spolužáků by ostatní děti neměly mít přístup.


Žádné komentáře:

Okomentovat