17.8.20

Vybíráme z archivu: Nenápadná smrt portálu EDU.CZ

Oficiální školský portál EDU.CZ, provozovaný nedávno (text je 30. září 2011) zrušeným Ústavem pro informace ve vzdělávání, spolykal odhadem za pár let svého nepříliš úspěšného provozu kolem 50 milionů Kč. Zlé jazyky říkaly, že kdyby se jeho stránky psaly ručně na pergamen a posílaly uživatelům rychlým poslem, vyšlo by to laciněji...

Vzdělávací portál měl být jedním z výstupů Státní informační politiky ve vzdělávání v letech 2001-5, po pádu ministra školství Eduarda Zemana a pokusech o nápravu vyplývajících ze zkorumpovaného projektu Internet do škol se v jeho přípravě překvapivě pokračovalo bez ohledu na potřeby škol a učitelů v ÚIV pod vedením její ředitelky Pavly Zielencové. Spuštění bylo několikrát odloženo, náklady se pohybovaly v řádu 10 milionů ročně, z původního záměru se zcela vytratila vzdělávací část a EDU.CZ byl nakonec prezentován jako školský informační portál. V roce 2006 byl ve Výzkumném ústavu pedagogickém spuštěn metodický portál RVP.CZ, který v krátké době nabízel při výrazně nižších nákladech široké spektrum služeb především pro učitele. Portál EDU.CZ nedokázal RVP.CZ konkurovat a tak se na doméně EDU.CZ objevil za ministra Ondřeje Lišky jednoduchý rozcestník a původní portál EDU.CZ se přesunul na doménu INFO.EDU.CZ.Rozcestník EDU.CZ

Přiznám se, že jsem portál EDU.CZ sledoval jen letmo v RSS čtečce a zcela jsem přehlédl výpadek od 1. července 2011, kdy se ÚIV sloučil s českou školní inspekcí. Překvapivě na adrese INFO.EDU.CZ vznikla kopie původního portálu v open source redakčním systému Drupal.INFO.EDU.CZ v Drupal

Poslední článek na drupalovém INFO.EDU.CZ je ale z 1. září 2011 a tak můžeme konstatovat, že EDU.CZ je po dlouholetém trápení zřejmě definitivně mrtev. Stejný osud čeká i další portál UIV.CZ, kde nalezneme informaci:

Ústav pro informace ve vzdělávání bude dle rozhodnutí ministra školství, mládeže a tělovýchovy zrušen. V současné době probíhá jeho likvidace a vypořádávání jednotlivých agend. Informace uváděné na těchto stránkách tak nemusí být vždy aktuální. Pro jejich ověření prosím kontaktujte příslušná pracoviště. Likvidace ÚIV se nedotkne podzimního sběru dat, ten proběhne podle stanoveného harmonogramu beze změny. Informace týkající se těchto sběrů budou i nadále průběžně aktualizovány. Doporučujeme sledovat také webové stránky MŠMT a ČŠI.

Například jedna z užitečných služeb tohoto portálu Přehled tisku byla ukončena 30. června.

Poslední článek na INFO.EDU.CZ

Před dvěma lety jsme zjistili, že v resortu ministerstva školství je v provozu přes sedmdesát portálů a webových serverů. Řada z nich měla zásadní nedostatky a náklady na jejich zřízení a provoz byly ve značném nepoměru k zjištěné návštěvnosti (EDU.CZ v tomto směru dominoval). 

Podle dostupných informací má nový školský portál připravit ČŠI, doufejme, že jeho poměr cena/výkon nebude jako u projektu EDU.CZ. Podle dosavadního průběhu připravovaného projektu testování  5. a 9. tříd, který připravuje rovněž ČŠI, se ale obávám nejhoršího.

Převzato z webu Česká škola pod licencí Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika,

Poznámka redakce: Po vypnutí EDU.CZ jsme MŠMT nabídli, že budeme obsah portálu nadále v redakčním systému Drupal provozovat. Bez odpovědi.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Standardní postup, zdá se.
Počerpat fondíky, ušmrdlat pár let nějakou tu udržitelnost, či co, a nazdááár!
Spočítá někdy někdo, kolik peněz, alespoň řádově, se už za ta léta inovativností pro konkurenceschopnost dětí a mládeže prošustrovalo?
A kdo prošustrovává ponejvíce? Stále stejná jména, nebo se na tom střídají?

Silvie A. řekl(a)...

To co pytlíkům (i jiným) připadá jako peníze prošustrované, prošustrovávačům připadá jako chléb jejich vezdejší v potu tváře vydřený.

Zajímavý je postoj toho, kdo ty peníze k prošustrování vyplácí, a odsud to vypadá, že režim polistopadový demokratický je v roli plátce méně obezřetný nežli režimy jiné.

Okomentovat