27.8.20

Veronika Valíková: Osmiletý gympl? Potřebujeme různost, nikoli rovnost

Září klepe na dveře, už opět se řeší distanční výuka a možné scénáře karantény. Školství se však pere s mnoha problémy, které koronakrize buď zastínila, nebo naopak zvýraznila.


Z článku na blogu autorky na iDNES.cz vybíráme:

Na počátku prázdnin představilo ministerstvo školství Strategii 2030, která krom jiného klade důraz na rovný přístup ke vzdělání. Za škůdce považují mnozí rovnostáři už dlouho víceletá gymnázia, která prý brzy selektují žáky a vytvářejí elitu. Navíc tu studuje necelých 8 až 9% populace, nejsou to tedy školy pro nejnadanější, ale pro děti motivovaných rodičů.

Netvrdím, že osmiletá gymnázia fungují bezchybně. Znám ředitele, kteří kvůli financím přijímali bokem slabší studenty, aby naplnili třídy. Kteří kvůli strachu z tabulek, paragrafů, Cermatu či šéfů předmětových komisí solí kreativní učitele, bojí se změn a raději sníží kvalitu výuky, než by ohrozili vlastní židli. Znám učitele, kteří na elitních gymnáziích fungují jen díky setrvačnosti.

Přesto jsou tyto školy přínosem pro společnost a pro studenty. Kantoři tu musí zvládat obor i didaktické fígle velkého rozsahu, protože jinak přemýšlí primán a jinak oktaván. Studenti prožijí osm let v jednom kolektivu, nemění přátele v nejcitlivějším věku, navážou vztahy na celý život a mají šanci potkat učitele, který je zásadně ovlivní.

2 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Paní Valíková - děkuji. Rozumných názorů je poskrovnu.

Eva Adamová řekl(a)...

No, rozumných názorů,... Zkoušela už paní Valíková učit na některé bybrakované základce v Praze?

Okomentovat