1.8.20

Veronika Krejčí: Novela školského zákona: Povinné distanční vzdělávání a účast na něm

Návrh školského zákona reaguje na situaci, kdy učitelé, žáci, studenti i rodiče čelili kvůli koronaviru uzavření škol. Ukázalo se však, že se výuky neúčastnilo až deset tisíc dětí. Novela i proto nařizuje v případě dalšího krizového stavu všem školám s výjimkou mateřských výuku na dálku zajistit. A žákům a studentům se jí účastnit.


Z článku na webu Česká pozice vybíráme:

Podle prezidenta Asociace ředitelů základních škol Michala Černého bude ale pro školy komplikované zjistit domácí zázemí dětí. „Je jasné, že taková pravidla v zákoně jsou nutná. Zároveň se ale bojím, že by mohlo dojít ze strany učitelů k excesům, protože by pro děti byla výuka povinná,“ řekl Černý. „Při dobré vůli se dá vyučování zařídit hezky a ke spokojenosti všech zúčastněných, ale v opačném případě by se někteří učitelé mohli na dětech ,vozit‘ a naložit jim více, než jsou schopny zvládnout,“ dodal s tím, že až čtvrtina základních škol online výuku na jaře nezvládala.

Návrh zákona reaguje na zcela novou situaci, kdy učitelé, žáci, studenti i rodiče čelili kvůli koronaviru uzavření škol ze dne na den. Po třech měsících se ale ukázalo, že se výuky vůbec neúčastnilo až deset tisíc dětí. Novela ministerstva školství i proto nařizuje v případě dalšího krizového stavu všem školám s výjimkou těch mateřských výuku na dálku zajistit. Stejně jako žákům a studentům se jí účastnit. Důraz při naplňování doprovodného materiálu klade ministerstvo především na základní školy.

6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

by se někteří učitelé mohli na dětech ,vozit‘ a naložit jim více, než jsou schopny zvládnout

To leda, kdyby jim to nařídil nějaký připitomněle trdloidní ředitel.
Tak pytlikům někdo alespoň naznačí, kdo a jakým způsobem žáka přinutí, aby dělal něco, co dělat nechce.
A také, jak se někdo až tak omezený v myšlení může stát prezidentem nějaké asociace. Prý vozit na dětech... to snad už není ani trapné.

ema řekl(a)...

Pane Pytlíku, masivní většina trdloidních ředitelů nic takového nenařídí, protože mají hrůzu ze stížností rodičů. Trdloidní ředitelé se vozí sami, a to na zádech svých podřízených. Učitel se vozí leda tak v MHD nebo ve vlastním autě z deváté ruky.
Hezký zbytek prázdnin všem přeju :)

Unknown řekl(a)...

"Podle prezidenta Asociace ředitelů základních škol Michala Černého...."

V případě uzavření školy a následné čtrnáctidenní karantény je to naprosto správná věc. Doufám, že pan prezident nechce učit do posledního žáka a učitele. Povinnost, to je to správné slovo.

Silvie A. řekl(a)...

Při dobré vůli se dá vyučování zařídit hezky a ke spokojenosti všech zúčastněných

A ta dobrá vůle se vezme kde? Že by vývar z dobrých volů?
Zapomeňme na chvíli na diszanční výuku a podívejme se na výuku prezenční.
Předpokládám, že pro lemply moje hodiny neprobíhají ani hezky, ani k jejich spokojenosti. Jak by musela vypadat ta moje dobrá vůle, aby lemplové a flákači byli spokojeni?
A obráceně - jak mi kdo zařídí, aby moje hodina v nejblbější třídě na celé škole proběhla k mé spokojenosti?

Hynek Zatloukal řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Hynek Zatloukal řekl(a)...

"Zároveň se ale bojím, že by mohlo dojít ze strany učitelů k excesům, protože by pro děti byla výuka povinná... by se někteří učitelé mohli na dětech ,vozit‘..."

Nechci opakovat, co napsal Nicka a pod co se symbolicky podepisuji, ale pokud jde opravdu o výroky PREZIDENTA AŘZŠ, měl by zvážit další setrvání nejen v dané pozici, ale i na škole, když se tolik "bojí". Toto není hodno ani nějakého zmateného eléva.

Okomentovat