21.8.20

Věra Štechrová, Aneta Daněčková: Na papíře to vypadá jednoduše.‘ Podle dětské psycholožky Masákové čeká učitele náročné období

Návrat do škol - po téměř pěti měsících a navíc za přísných hygienických opatření - nemusí být pro mnohé děti úplně snadný. Podle dětské psycholožky Václavy Masákové čeká náročné období i učitele. „Dodržovat doporučená nařízení nebude tak jednoduché, jak to vypadá na papíře,“ řekla Radižournálu. Domnívá se ale, že žáci budou hygienická pravidla dodržovat.

Z rozhovoru na iROZHLAS.cz vybíráme:

Je otázka, jak najít ten zlatý střed - jak děti nevystrašit a zároveň jim říct, že tu jsou určitá pravidla, která je nutné dodržovat, protože situace není úplně normální.
Myslím si, že když se řekne věcně „je tady virus, pojďme si říct, co uděláme proto, abychom nebyli nemocní“, tak to bude úplně stačit. Když jsem chodila na základní školu já, byla epidemie žloutenky. Řešilo se to tak, že byl u dveří lavor s vodou, kde jsme si máchali ruce, když jsme vcházeli do třídy a taky se to dalo, dodrželi jsme to. Myslím si, že i tohle děti dodrží. Jakmile se nastaví nějaká norma, tak ji dodrží. Většina dětí, když se ráno vzbudí, tak si také chodí vyčistit zuby. Jde jen o to nastavit sociální normu.

Ministr školství (Robert Plaga z hnutí ANO) v úterý varoval před tím, že žáci, kteří se koronavirem nakazí, by mohly být stigmatizováni, obviňováni z nákazy. Jak dětem vysvětlovat, aby se stigmatizace nedopouštěly?
Vysvětlit jim to zase věcně. Něco tu běhá ve vzduchu a nikdo se určitě záměrně nenakazí. To většina dětí pochopí. Pokud se něco podobného na škole objeví, musí se to s dětmi řešit individuálně - buď nějakou besedou, nebo jim to vysvětlit tak, že nikdo nechodí a neplive infekci po druhých záměrně.


3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

pojďme si říct, co uděláme proto, abychom nebyli nemocní

Dalo by se alespoň odhadnout, jak velké části učitelů je takový postup cizí?

Unknown řekl(a)...

Taáák děti, nyní si umyjte ruce a na 5 minut si otevřete okna. Koronavirus vezme nohy na ramena a uteče tím oknem.

Vít Tomis řekl(a)...

individuálně - buď nějakou besedou
Individuálně nebo besedou?

Okomentovat