14.8.20

Tomáš Hejtmánek: Ředitelka školy už není vhodná, rozhodnutí vedlo k roztržce ve vedení kraje

Výměna ředitelky na Střední škole řemeslné v Jaroměři pozvolna přerůstá v další koaliční roztržku ve vedení Královéhradeckého kraje. Výběrová komise, kde seděla i náměstkyně hejtmana, současnou šéfku školy označila za nevhodnou. Dosluhující ředitelka se obrátila na ombudsmana kvůli údajné věkové diskriminaci.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Aktuální spor se jako obvykle rozhořel kvůli „banalitě“. Jde o konec dosavadní ředitelky Jitky Kočišové v čele Střední školy řemeslné v Jaroměři, kterou vedla jedenáct let.

Když jí skončil šestiletý mandát, neuspěla letos v květnu v konkursním řízení, kam se přihlásili dva lidé. To samo o sobě by nebylo nic výjimečného, pokud by se našel lepší kandidát. Jenže podle výběrové komise nebyl vhodný ani druhý uchazeč, jímž byl bývalý ředitel Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Trutnově Jiří Zahradník. Výběrová komise oba označila za nevhodné. To překvapilo nejen samotnou ředitelku, ale i její kolegy, členy školské rady nebo hejtmana.

„Mně jako učiteli, který má i zkušenosti z vedení fakulty, je trochu zvláštní, že ředitelka, která vede školu jedenáct let, je najednou označena za nevhodnou. Stejně tak pan Zahradník podle mého osobního názoru musel v čele školy prokázat nějaké schopnosti. Je proto nepochopitelné, proč byli oba shledáni nevhodnými,“ sdělil hejtman Štěpán.

Kraj později vypsal druhý konkurs. Ředitelka se do něj sice přihlásila, ale nakonec účast kvůli nedůvěře v regulérnost vzdala. Tvrdí, že ji komise diskriminovala kvůli věku. Je jí 62 let a od ledna pobírá důchod.

„Při konkursu neměl nikdo připomínky k mé koncepci, na otázky jsem odpovídala se znalostí věci. Za jediný důvod neúspěchu proto považuji věkovou diskriminaci,“ uvedla Kočišová.

1 komentář:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Klasická politická hra. Škola se hrozně vyšvihla nahoru. Má se stěhovat do lepších prostor. Možná za tím je nějaký kandidát tlačenka. V regionech nic překvapivého.

Okomentovat