1.8.20

Štěpán Sedláček, Ondřej Skácel: Pandemie nám ukázala, že lidský život je vždycky prekérní a že jeden na druhém závisíme, říká filozof Jan Sokol

Když na jaře svět zasáhla pandemie nemoci covid-19, šlo pro většinu lidí o zcela novou zkušenost, se kterou bylo potřeba se vypořádat. „Myslím, že to je věc, kterou jsme ještě nezpracovali. Je otázka, co z toho tady zůstane,“ hodnotí jarní změny v životě společnosti Jan Sokol.Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Koníčkem posledních let se Janu Sokolovi stala internetová encyklopedie Wikipedia. Patří mezi přibližně stovku Čechů, kteří se intenzivně starají o její obsah. „Už řadu let jsem do ní vlastně investoval neuvěřitelné tisíce hodin. Někdo si může myslet, že je to hloupost. Já si nemyslím, že by to byl ztracený čas,“ říká.

Podle něj totiž internet k něčemu je teprve ve chvíli, kdy do něj někdo nahraje něco rozumného. „V té změti podivných švindlů, pomluv a fake news je docela užitečné, když je tam i pokus do té džungle vysekat cestičku, kde se nemusíte bát, že šlápnete na hada,“ popisuje důvody, proč se největší internetové encyklopedii světa tak intenzivně věnuje.

Sám na Wikipedii vidí dvě velké výhody. Tou první jsou dobře a jasně stanovená pravidla. „A druhou ohromnou výhodou je, že vedle máte vždy ty varianty v jiných jazycích. Takže když si otevřete český článek a připadá vám, že je v něm něco divného, tak se podíváte vedle na anglický, německý nebo francouzský a jste doma. Ta kontrola přes jinojazyčné verze je strašně účinná,“ dodává na adresu svého aktuální koníčku filozof a pedagog Jan Sokol.

2 komentáře:

mirek vaněk řekl(a)...

Pro intelektuály hezké.
Prostý žák musí ale umět číst, rozumět textu a umět aspoň použít pžekladač a používat mozek při domýšlení výzamů.
To ale už není v našem školsztví samozřejmost.

Unknown řekl(a)...

"Lidský život je vždycky prekérní a jeden na druhém závisíme", říká filozof Jan Sokol.
Sakra, to jsou tedy myšlénky hodné skutečně věhlasného filosofa.

Okomentovat