12.8.20

Štefan Klíma: Základní pravidla vlastní ochrany

Ředitel Štefan Klíma publikoval na sociální síti základní pravidla vlastní ochrany ve škole s úvodním komentářem: "Dávám na moji zeď materiál, který jsem si vytvořil pro svoji školu. Je vytvořen na základě několika zdrojů epidemiologů a je mnou doplněn i zjednodušen. Jsem v něm body, které považuji za důležité pro svoji školu. Samozřejmě, MŠMT zveřejní další pokyny. Pokud by někdo chtěl, rád pošlu ve Wordu do zprávy. Pokud se vám materiál nelíbí, nevšímejte si jej."


Základní pravidla vlastní ochrany:

 • Mýt si ruce vždy před jídlem a po použití toalety, po cestování dopravou, návratu z nákupů, účasti na veřejných akcích a dalších činnostech, při nichž se dotýkáme předmětů, na které sahali jiní lidé.
 • Po dotyku předmětů, které mohly být kontaminovány, si nesahat na obličej, především do okolí úst, nosu a očí.
 • Při cestě mimo domov mít s sebou roušku a nasadit si ji v případě, když se v okolí vyskytne člověk s příznaky akutní respirační infekce (rouška nechrání absolutně, ale v tomto případě významně sníží velikost expozice).
 • Na osoby používající roušku nepohlížet jako na podezřelé nebo dokonce nebezpečné jedince; rouška je prostředkem ochrany a nikoli projevem nemoci (je pravděpodobnější, že člověk v roušce chrání sebe, protože právě není ve formě a obává se nákazy).
 • V období hrozící epidemie nenavštěvovat hromadné akce, zejména ty, které se odehrávají v uzavřeném prostoru. • Trávit část dne na čerstvém vzduchu, obytné prostory hodně větrat.
 • Udržovat se v dobré fyzické i psychické kondici (pak je velká pravděpodobnost, že po případném setkání s nákazou proběhne nemoc jen mírně).

Lidé, kteří na sobě pociťují známky respirační infekce, včetně banálního nachlazení, by měli dodržovat následující pravidla:

 • Zdržovat se v izolaci.
 • Je-li nutné vyjít mezi lidi, pak jen v roušce (a roušky často vyměňovat).
 • Nestýkat se s rizikovými osobami (senioři...), je-li kontakt s těmito osobami nezbytný, použít místo roušky respirátor.
 • Smrkat a kašlat do papírových kapesníků, které se ihned vyhazují!
 • Při kašlání nebo kýchnutí do lokte považovat takovýto oděv za kontaminovaný, co nejdříve se převléknout a oděv vyprat.

Před vstupem do počítačové učebny a před použitím počítačů a tabletů vždy nejdříve provést dezinfekci rukou.

Úplně nejdůležitější je zachovat si chladnou hlavu, chovat se zodpovědně a nepanikařit.

Mgr. Štefan Klima
ředitel školy8 komentářů:

Unknown řekl(a)...

Pardon, nic proti základním pravidlům vlastní ochrany pana ředitele Štefana Klímy, ale trochu mne děší situace, kdy každý ředitel školy si bude vytvářet vlastní pravidla pro svou školu. V takovém případě dochází k situaci, která je lidově označována jako bordel.

Vít Tomis řekl(a)...

Já si naopak myslím, že vlastní pravidla jsou účinnější než centrální, která se nedají uvést do praxe.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Také si myslím, že ředitel, který nese zodpovědnost, si má sám ( ve spolupráci s ostatním sborem) nastavit pravidla pro svou školu. pokud si vzpomínám, tzv. manuál mšmt byl nakonec pouze nezávazným a dokonce sám ministr ho hodnotil jsko nesmysl, když naznačil, že školy mají používat selský rozum.

Unknown řekl(a)...

Nechť rozhoduje ředitel, asi je to pro současnost ta nejlepší varianta. Pragocentrismus ještě nepřinesl nic dobrého, vždy se rozhodovalo od zeleného stolu a nestálo to za nic.

Silvie A. řekl(a)...

Nechť rozhoduje ředitel, to je správná koncepce. Blbé bude, až řediteli do toho bude ministerstvo nebo ČŠI kafrat. Precedenty rozhodně existují.

Na pragocentrismus tu blbost ministeriálů nesvádějte. Ten zelený stůl může sídlit kdekoli. Vrcholné soudní instance vesměs sídlí v Brně, a jejich verdikty se vám zdají nějak moudré?

Nicka Pytlik řekl(a)...

To jakože, když stát nařídí roušky nebo zavření škol, ředitel ta nařízení anuluje?

Silvie A. řekl(a)...

Spor není mezi ředitelem a státem (to jako hygienikama). Spor je mezi ředitelem a blbečkama na MŠMT. V tomto sporu stojím za ředitelem.

arrra řekl(a)...

Ty znečištěné papírové kapesníky... není to infekční materiál? a zachazí se tak s tím? ... fuj

Okomentovat