18.8.20

MŠMT: Provoz škol a školských zařízení ve školním roce 2020/2021 vzhledem ke covid-19 (dále také „manuál“)

Tento manuál je určen zejména vedoucím pracovníkům všech škol a školských zařízení zapsaných v rejstříku škol a školských zařízení a slouží jako pomůcka při organizaci poskytování vzdělávání a školských služeb ve školním roce 2020/2021. Záměrem MŠMT je umožnit ve školním roce 2020/2021 průběh výuky a dalších školních aktivit v co největším rozsahu. Vzhledem k měnící se epidemiologické situaci a rozdílné intenzitě výskytu onemocnění covid-19 v jednotlivých okresech České republiky, jakož i vzhledem k rozdílným podmínkám fungování konkrétních škol a školských zařízení, není zcela reálné stanovit plošně jednotný a závazný postup pro organizaci vzdělávání a školských služeb. Pravidla je nutné adaptovat v konkrétních podmínkách školy, resp. s přihlédnutím k dalším okolnostem, zejména vnějším, které mají vliv na provoz školy. Podmínky provozu a vnitřního režimu stanoví ředitel školy. Rozhodnutí ředitele musí respektovat závazná pravidla a měla by být učiněna s vědomím dále uvedených informací a doporučení. Manuál se vztahuje na provoz všech druhů škol, pokud není uvedeno jinak. Základem správného postupu škol ve školním roce 2020/2021 je porozumění preventivním a protiepidemickým opatřením; v této souvislosti je nutné sledovat aktuální epidemiologickou situaci. Manuál je metodikou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT).Ke stažení:

14 komentářů:

Ygrain řekl(a)...

A na tohle jsme čekali tak dlouho?

Beny řekl(a)...

Co jsme čekali? Po dovolené rychle přidali pár barviček a je to :-(

Jana Karvaiová řekl(a)...

Fajn, rozvrhy konečně udělány s tím, že jsou žáci ve skupinách na jazyky, češtiny, matiky a volitelné předměty od 5. ročníku.Takže se prostě potkávat budou.Jinak je to neudělatelné. Tečka

ema řekl(a)...

Takže se prostě potkávat budou.Jinak je to neudělatelné. Tečka
Nápodobně. Jsme škola, kde děti doslova vytékají z oken a učitelé si ve sborovnách a kabinetech téměř sedí vzájemně na hlavě. Také se budeme potkávat, a to hodně a ještě víc. :)

Na děti máme být na začátku roku mírní, netlačit, neznámkovat, jenom lehce a radostně opakovat. Postupně budeme možná moci začít i s nějakou vážnější prací, ale to už budeme postupně ubývat a odcházet tu do karantény, tu na nemocenskou nebo domů k rodičům. Před vánoci zkonstatujeme, že jsme zase nic nestihli a s úlevou si odejdeme odpočinout k vánočnímu stromečku. To bude jízda.

Beny řekl(a)...

Hlavně nakázat, aby všichni prvních 14 dní měli mít aspoň roušky a učitelé respirátory. Aspoň odpadnou ti co to chytli na dovolené a zmírní se dopad na ostatní. Neboť rozhoduje dávka viru, který obdržíme (doba pobytu v komunitě a "hustota" viru ve vzduchu).

A pak podle situace zmírňovat opatření.

Vůbec se neřeší volitelné předměty, kde je směs žáků z různých tříd.

Při izolaci doma doporučují oddělit nádobí a příbory (zdraví x nemocní). Jak to bude řešit jídelna? Ve třídě bez roušky, ve frontě na oběd s rouškou. Jednou těžko větratelnou místností projdou stovky dětí. Budou sedět vedle sebe a musí sundat roušky, aby se najedly.
Nebo se jídlo rozmixuje a vezmou si z domova brčko? Když si vzpomenu jak kvalitně bývá umyté nádobí a příbory v jídelně (afty v ústech to dokazují).

fandamoudry řekl(a)...

Je možné, že to dopadne jako v Izraeli nebo USA. Tam komunitní přenos nového koronaviru začal ze školního prostředí. Tisíce nakažených každý den v Izraeli je nyní běžná věc. A to už je fakt malér. Obecná představa běžného občana ČR je, že onemocním "chřipečkou" a mám imunitu do konce života. To je samozřejmě nesmysl (to nejsou "banální spalničky"), protože počty znovu nakažených z USA, Číny, ...jsou stovky. A průběh onemocnění je mnohem vážnější. S koronavirem budeme žít i nadále. Někdo onemocní třeba 2x za rok, někdo může dopadnout hůř. V tom je nebezpečí nového koronaviru.

Knut Klapka řekl(a)...

"Hlavně nakázat, aby všichni prvních 14 dní měli mít aspoň roušky a učitelé respirátory."

S ničím takovým se samozřejmě nepočítá, nejsme na Slovensku.
Naopak, u nás se učitelé stávají jedinou přímo a bezprostředně ohroženou skupinou obyvatel, která se proti riziku nákazy nemůže, ba ani nesmí chránit. Nepočítáme-li pár rizikových výjimek.

Nebo si lze tuto pasáž manuálu vyložit jinak?

"Pokud je zaměstnanec školy v rizikové skupině, může podle svého uvážení pro svoji ochranu používat roušku či jinou ochranu nosu a úst s vyšším stupněm ochrany nebo respirátor a zachovávat sociální distanci"

Beny řekl(a)...

Knut: Přesně tak. Je to humus.
Množí se inzeráty, že shání na poslední chvíli učitele = odchází hromadně do důchodu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici by těch prvních čtrnáct povinně orouškovaných dnů uvítali šmahem.
Může silně rizikový učitel roušky svým žákům nařídit?
A pokud ne, může požádat o povolení distančního zkompetentňování?
Když už je to uzákoněná alternativa...

Knut Klapka řekl(a)...

"Množí se inzeráty, že shání na poslední chvíli učitele = odchází hromadně do důchodu."

Kdyby to bylo možné, vypadl bych taky, prachy neprachy. České školství si tímhle vládním hnusem - za radostně podpory velmi mnoha učitelů - sahá na dno. A lepší to nikdy nebude.

Beny řekl(a)...

"Může silně rizikový učitel roušky svým žákům nařídit?
A pokud ne, může požádat o povolení distančního zkompetentňování?"

Čtete mi myšlenky :-)
Jsem kousek před důchodem a ještě ohrožený, začínám o tom přemýšlet ...

Unknown řekl(a)...

Na distanc nemáte nárok. Není to jak na jaře. Jedinou šancí je učit s respirátorem. Nedělejme si iluze, v Německu se jim začíná koronavir rozjíždět nejen přes skupinové akce, ale i přes školy, které se zavírají, mnoho tříd je v karanténě. A to škola začala před 14 dny. Dnes jsem mrknul na sociální sítě a nebyl jsem ani moc překvapen. Takový útok na nošení roušek a jejich odmítání a sabotování byl jen v USA od příznivců pána, který chtěl koronavirus léčit nitrožilně dezinfekcí.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Na distanc nemáte nárok.

Žák zrějmě ano.
Postačí, aby na něj padnul panický strach. Ale nakonec proč ne...
A co když pytlici nabydou přesvědčení, že žák hicuje nad přiměřenou mez.
Což takhle alespoň nárok na bezkontaktní a funkční teploměr?

Unknown řekl(a)...

Jsem zvědavý na to, jak "diagnostikovaný" neplnoletý "nemocný" žák bude dlouho v karanténní místnosti, než si pro něj dorazí rodičovstvo. Možná některým žákům se uleví hned po hodinách matematiky a fyziky.

Okomentovat