5.8.20

Anna Krupková: Pohroma pro Izrael, žáky pustil do školy předčasně. Ti odhodili roušky, ani učitelé nejsou bez viny

Zpočátku se situace v Izraeli zdála jako zalitá sluncem. Myslelo se, že se stát vypořádává s pandemií na jedničku. Země s téměř devíti miliony obyvatel jako jedna z prvních uzavřela hranice, školy a zavedla výuku na dálku. Když pak na jaře pustila žáky opět do lavic, udělala obrovskou chybu. Nyní se proto potýká s druhou vlnou nákazy.


Z článku na Lidovky.cz vybíráme:

Například hebrejské gymnázium Herzlija obdrželo už 26. května telefonát od matky jednoho ze studentů sedmé třídy, že její syn měl pozitivní test na koronavirus. Druhý den potvrdili další případ, tentokrát v deváté třídě. Úřady uvedly, že se na gymnáziu nakazilo celkem 154 studentů a 26 zaměstnanců.

Po telefonátu matky ale škola poslala do karantény pouze spolužáky, učitele nemocného a několik dalších osob. Až po zjištění druhého případu se v karanténě ocitlo celé gymnázium. Okolo 60 % nakažených nevykazovalo žádné příznaky, ale učitelé, kteří učili v několika třídách, na tom byli o poznání hůře. Někteří byli dokonce hospitalizováni.

Rodiče pochopitelně zuřili. Oz Arbel pro Izraelské armádní rádio uvedl, že si jeho dcera se svými spolužáky v rámci projektu u stolu předávali telefon s učitelkou, jež jevila příznaky infekce. Infikovaná je jeho dcera i manželka.

Jeden ze studentů gymnázia, který je také nakažený, Ofek Amzaleg pak pro rozhlas KAN řekl, že jeden z učitelů ve třídě neustále kašlal. Vtipkoval o tom, že koronavirus určitě nemá, následně mu ale vyšel pozitivní test. Ředitel gymnázia Leibovitch konstatoval, že netušil o žádném pedagogovi s příznaky.

Ministerstvo školství sice nařídilo studentům čtvrtých a vyšších tříd nošení roušek, otevírání oken, dodržování hygieny a dvoumetrový odstup. Avšak ne všechny školy mají prostory pro dodržování rozestupů, a tak se v některých malých místnostech muselo tísnit až 38 dětí. Ředitelé tak buď nařízení ignorovali, nebo raději zpřístupnili třídy jenom polovině.

11 komentářů:

Knut Klapka řekl(a)...

Moc pěkné. A to je Izrael. Jakpak to asi bude na podzim vypadat ve zdejším Kocourkově?

Unknown řekl(a)...

A paní Rážová,Jágrová a spol. mluvily na tiskové konferenci MZ, že žádné roušky ve škole nebudou a nebudou a nebudou. Do karantény půjde pouze nakažený žák a jeho soused.

Ony ty roušky a respirátory mají své opodstatnění. Chápe to už celý svět, jen u nás rozhodují úředníci od zeleného stolu. Na chybu Izraele, USA, VB, ...ohledně tohoto řešení upozorňuje pedagogická a rodičovská veřejnost stále zřetelněji. A slabý ministr školství papouškuje stejné nesmysly.

Knut Klapka řekl(a)...

Paní hygieničky jsou buď zcela neinformované, nebo (spíš) plní zadání. Těžko říct, co je horší.

https://1url.cz/czsZc

Unknown řekl(a)...

Plní zadání a všichni víme koho.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Do karantény půjde pouze nakažený žák a jeho soused.

Který soused? S kterým sedí? nebo ten,co s ním blbnul na záchodě o přestávce? nebo ten, co si s ním hrál na koberečku ve třídě? nebo ten, co si s ním hrál venku před školou nebo ve družině? Kolik sousedů tak půjde do karantény?

fandamoudry řekl(a)...

Paní Karvaiová, při 6 hodinovém pobytu ve společných prostorách a bez roušek bude do týdne nakažených 75% - 100% třídy a potažmo jejich rodičů, prarodičů a učitelů, budou ohroženy rizikové skupiny obyvatel. Samozřejmě chápu některé případy z vašeho prostředí - autisty, ...U těch je rouška nevhodná. Pochopili to v Izraeli, USA, Německu,... A proto větrejte jak o závod a umývejte si ruce teplou vodou, která teče v každé třídě.

Knut Klapka řekl(a)...

"Kolik sousedů tak půjde do karantény?"

Nakonec by museli prakticky všichni. Tudíž v logice Česka nikdo. A protože to by působilo přece jen nemístně, jako že snad někdo na příslušném místě nedře jako kůň, aby vymyslel sofistikovaný pandemický plán, půjde ten chudák soused z lavice. Takový obětní beránek nebo kozlík. Symbol.

Unknown řekl(a)...

A co odpovědnost za takto potencionální komunitní nákazu koronavirem? Politická je jasná, odnesou to politické strany, které právě vládnou. Ale může se objevit odpovědnost i v oblasti právní. Takový bezpříznakový nakažený učitel nakazí třeba chronicky nemocné dítě a to nedej Bože bude mít doživotní zdravotní problémy nebo to dopadne ještě hůř. Co potom?

poste.restante řekl(a)...

To je jednoduché.
Učitel bude zodpovědný za dodržování stanovených hygienických pravidel, i za to, že správně rozpozná příznaky onemocnění a rozhodne o tom, zda se dítě smí, nebo nesmí účastnit výuky.
Pokud vyhodnotí situaci nesprávně, například pošle domů zdravé dítě, které se cestou domů zraní, nebo naopak ponechá ve výuce dítě nakažené, bude veškerá právní zodpovědnost na něm. Nemluvě o tom, že zaměstnavatel takové zanedbání bude moci považovat za závažné porušení povinností.

Základním účelem školy je pohlídat děti, aby rodiče mohli být v práci.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Ad poste.restante

"Základním účelem školy je pohlídat děti, aby rodiče mohli být v práci."
- Svatá slova! A tomu taky vždy odpovídaly, odpovídají a budou odpovídat pohlídatelské platy. Dobře nám tak, ovcím - měli/y jsme se ozvat, měli/y jsme stávkovat. Jednají s námi tak, jak si zasloužíme.

Unknown řekl(a)...

"Základním účelem školy je pohlídat děti, aby rodiče mohli být v práci."

Vtip je v tom, že za chvíli skončí v karanténě i nakažení rodiče a široké okolí. Tedy žádné vítězství. A zaměstnavatel bude jen skřípat zuby nad bezzubým řešením MŠMT. Ve většině firem mají zaměstnanci na obličejích roušky, aby se vzájemně nenakazili. Zaměstnavatel přece nechce firmu zavřít. A to zaměstnavatelům ztíží školy odesíláním nakažených žáků a nebo "sousedů nakažených" do karantény.

"Jednají s námi tak, jak si zasloužíme."

"Školství je prioritou" - před volbami na podzim a v roce 2021 politici naslibují hory doly. Učitelské povolání bude mediálně vykresleno jako Eldorádo.
.

Okomentovat