13.8.20

Petr Švihel: Přístup k internetu je problém, ale škola byla povinná vždy, říká ředitelka

Ministerstvo školství nikdy nemělo říkat, že je školní výuka v určitém období nepovinná. Byla vždy povinná ze zákona. Ministerstvo začalo problém řešit se zpožděním, říká ředitelka základní školy Tři Sekery Iva Zahálková.

Z rozhovoru na webu Seznam zprávy vybíráme:

Léto strávila Iva Zahálková hledáním platformy, přes kterou by mohla její škola vyučovat na dálku od nového školního roku, pokud by se školy kvůli epidemiologické situaci znovu zavřely. V tom případě už by výuka na dálku mohla být povinná - projednat to chce v pondělí vláda.

„Možná to je nepříjemné i některým pedagogům, ale jsme veřejnou službou a měli bychom umět najít cestu, jak tuto službu poskytovat,“ říká ředitelka základní školy v obci Tři Sekery v Karlovarském kraji, který je z hlediska průměrné mzdy nejchudším krajem v Česku.

Jak vnímáte návrh, aby se uzákonila povinnost účastnit se studia na dálku?

Vnímám to jako potřebný krok ze strany ministerstva poté, co vyhlásilo, že cosi v rámci školní docházky je nepovinné. My jsme ministerstvo upozorňovali a posílali jsme otevřený dopis, že to není správné. Teď sleduji, jak ministerstvo se zpožděním problém řeší.

Změní se tím z vaše pohledu něco, když to bude najednou povinné?

Tím, že jsme malotřídní škola rodinného typu, jsme neměli problém s nikým, kdo by se v průběhu covidové karantény vzdělávání neúčastnil. Ale určitě existují školy, kde se někteří žáci do výuky na dálku nezapojili.

Myslím si, že od dob Marie Terezie máme povinnou školní docházku uzákoněnou. Tato povinnost nebyla nikdy a nikým zrušená. Spíš mě překvapilo, že se do vzdělávací soustavy dostal pojem jakési nepovinnosti. Ministerstvo školství se tak zřejmě snaží předejít tomu, aby ze systému nevypadl určitý počet žáků, kteří by se neúčastnili žádné formy vzdělávání.

Jen se obávám, aby uzákonění nových pojmů bylo přínosné. Máme pro vzdělávání na dálku spoustu pojmů - distanční výuka, online výuka… Třeba my jako škola využijeme nabídky jedné české společnosti, která nabízí platformu podporovanou Microsoft Teams a je označovaná jako hybridní vzdělávání.

6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

nikdy nemělo říkat, že je školní výuka v určitém období nepovinná.

Nemělo. A neměly se měnit ani parametry klasifikace.
Vyjukaný ministr se posadil do role toho ale doopravdy chápajícího taťky.

Když vyšlo najevo, že společnost není zralá na dobrovolnost ve zkompetentňování pro zkonkurenceschopnění pro všechna budoucí tisíciletí, utáhl ministr opět šrouby sedíce pro změnu v roli toho zodpovědného praotce vzdělanosti. K tomu ale už nikdy nemělo dojít. Včetně té klasifikace.
Jednoznačně promarněná příležitost vstoupit už konečně do světa skutečné vzdělanosti.
Takže někdo se bude vzdělávat prezenčně a někdo distančně. Postačí jakýkoli důvod, tak proč se zatěžovat povinností docházení do školy.
To jsou ovšem docela dost rozdílné světy. Vzhledem k tomu, že se není většinově připraveno na distanční práci na úrovni práce prezenční, bude se muset v souladu se svatým právem na stejné podmínky přístupu ke vzdělání ubrat v práci prezenční.
Pytlikům se chce jásat až nezřízeně...
Takže milé pedagogické sbory, dopoledne prezenčně a odpoledne distančně. Přímá vyučovací povinnost nejméně čtyřicet hodin týdně. Standardní parametry pracovního nasazení běžného zaměstnance.

Silvie A. řekl(a)...

Ministerstvo školství nikdy nemělo říkat, že ...

Hlavně ministerstvo školství nikdy nemělo vzniknout.

Standardní parametry pracovního nasazení běžného zaměstnance.

A další mocné lákadlo pro zájemce o práci učitele.

Silvie A. řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Silvie A. řekl(a)...

Všimněte si, že paní ředitelka říká přesně "od dob Marie Terezie", ale novinářův titulek je "povinná vždy". Tohle se nedá vyhrát.

Ygrain řekl(a)...

"nikdy nemělo říkat, že je školní výuka v určitém období nepovinná."

JO!
Je fakt ostuda, že tohle musí ministerstvu vysvětlovat někdo, kdo se jmenuje "Zahálková", ale s ministrem Plaguem mě to fakt nepřekvapuje :D

Jasně, nemají všichni internet nebo počítač pro každého v rodině. A to je snad důvod dělat mrtvého brouka a nesnažit se dělat aspoň něco? Když se chce, tak to jde. Nemusí to jít na sto procent, ale nelze se nato vykašlat, a kdyby Plague nebyl taková sralbotka, těch "neúčastnících se výuky" by bývalo výrazně méně.

ema řekl(a)...

Takže milé pedagogické sbory, dopoledne prezenčně a odpoledne distančně. Přímá vyučovací povinnost nejméně čtyřicet hodin týdně. Standardní parametry pracovního nasazení běžného zaměstnance.
Já a všichni kolegové a kolegyně mající v úvazku pouze takzvané profilové předměty se na další díl scifi seriálu "On-line vzdělávání v ČR" už teď těšíme. Protože bych nerada zemřela na vyčerpání na prahu školy, ubrat na poli prezenční výuky hodlám určitě.
Doufám, že nasazení učitelů profilových předmětů si občas všimne i nějaký ředitel a přidá nám do výplaty nějakých 500 Kč, což by na jednu láhev alkoholu standardní kvality a pár hodin uvolnění mohlo stačit. :)

Okomentovat