16.8.20

Petr Švihel: Detaily o povinné výuce na dálku: Týká se i školek, nutné budou omluvenky

Povinnost účastnit se dálkové výuky bude platit i pro některé předškoláky. Kdo se výuky ve škole či školce nebude moct zúčastnit, bude muset dodat omluvenku, jak je tomu běžně. Připravovanou novelu v pondělí projedná vláda.

Z článku na webu Seznam Zprávy vybíráme:

Z dokumentů je zřejmé, že je třeba jednat rychle. V důvodové i předkládací zprávě se objevuje apel, že povinnost účastnit se výuky na dálku je třeba zavést co nejdříve.

„Je žádoucí, aby co nejdříve po začátku školního roku 2020/2021 byla právně upravena problematika vzdělávání distančním způsobem a další opatření spojená s případným omezováním osobní přítomnosti žáků ve školách,“ stojí v důvodové zprávě, která pokračuje varováním, že brzy bude potřeba alespoň v konkrétních ohniscích nákazy omezovat osobní účast dětí ve škole.

Úprava zákona by proto měla projít zrychleným legislativním procesem, tedy i bez připomínek dalších ministerstev a dotčených stran.(...)

„Způsob poskytování vzdělávání a hodnocení výsledků vzdělávání distančním způsobem přizpůsobí škola podmínkám dítěte, žáka nebo studenta pro toto vzdělávání,“ stojí přímo v paragrafovém znění zákona.

Podobné ujištění, že je škola povinná se přizpůsobit podmínkám dětí, je zmíněno i v důvodové zprávě, kde je celá myšlenka doslovněji rozvedená: „To tedy například znamená, že pokud žák či student nemá doma k dispozici počítač, musí škola využít jiný způsob vzdělávání distančním způsobem - například umožnit, aby si učivo a úkoly vyzvedl ve škole (samozřejmě pouze tehdy, pokud tomu nebrání jiné okolnosti), nebo využít pouze telefonického spojení.“


3 komentáře:

Vít Tomis řekl(a)...

využít pouze telefonického spojení.
U nás nemá skoro žádný kantor služební mobil. Pokud budu používat školní pevnou linku a se mnou třeba jen pár dalších kolegů, zahltíme i školní spojení.
Má někdo na MŠMT představu, co je standardní výava školy a učitele?
A zafinancuje MŠMT ve spolupráci se zřizovatelem tento způsob komunikace?

Eva Adamová řekl(a)...

"Povinnost účastnit se dálkové výuky bude platit i pro některé předškoláky."

Docela legrační požadavek v situaci, kdy se nám všechny předškoláky nepodařilo dohledat a do školek dostat ani na výuku za běžných okolností.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Hlavně ty omluvenky, to je tedy věc!
Ona povinnost bude striktně vymáhána především od těch, kteří by je beztak dodávali.

Okomentovat