7.8.20

Petr Fischer: Platy učitelů? Vidíme propastné rozdíly v regionech, chybí větší podpora firem

Dohoda na reformě školství, která by probíhala deset let, to už je v českém politickém prostředí, myslícím jen v dimenzích jednoho volebního období, někde na úrovni zázraku.

Z komentáře v Aktuálně.cz vybíráme:

Propastné rozdíly v relaci platů mezi regiony, ale i jejich radikálně odlišná kupní síla, způsobující, že v Praze průměrně vydělávající učitel prakticky jen těžko vyžije, nežije-li z renty nebo pokud nemá lépe zabezpečeného partnera (61 procent průměru je opravdu málo), ukazují, možná paradoxně, na centralistický charakter českého školství. Platy se stále určují spíše centrálně a regionální mzdová politika, natožpak regionální školská politika, se tedy prakticky nedělá. Jako by se zřizovatelé škol starali jen o budovy a provoz a o učitele a jejich osobnostní, odborný a příjmový rozvoj pečoval jen stát. I obce by si měly lépe platit "své učitele"! Má-li se v českém školství něco změnit, musí se změnit především toto podivné "rozdělení" školské politiky, politickou odpovědnost je třeba distribuovat, ne jen kumulovat.(...)

Mluví-li se o platech učitelů, které by se měly posilovat dlouhodoběji, promyšleně, ne nárazově, není debata ještě tak marná. Každou chvíli jsou volby, ty parlamentní minimálně jednou za čtyři roky, a tak se vyplatí získávat přes 150 tisíc učitelů v mateřských, základních a středních školách slibem vyššího platu. Doporučení IDEA, aby na růstu platů učitelů vznikla nějaká nadstranická dohoda, podobně jako v případě důchodové reformy, je tak namístě, přestože všichni vědí, jak tristně dopadla ta "důchodová politická shoda". Srovnání to ale není úplně přesné, půjde-li čistě o peníze, strany se dohodnout mohou, i když která vláda by vtahovala opozici do strategického zvyšování platů učitelům a dělila se s ní o politické zásluhy?2 komentáře:

Silvie A. řekl(a)...

Pan autor zde předkládá jisté návrhy, a vzápětí sám poukazuje na jejich nerealizovatelnost. Co tedy vlastně chce? Ví to on sám?

Jiri Janecek řekl(a)...

Co vlastně chce? To je myslím jasné podle stáje...

Když se nic neděje, tak udržovat náladu, že je ve školách vše špatně, a pocit, že on se o problémy školství dlouhodobě zajímá a školství teda rozumí. Aby - až přijde nějaká ta další vlna rozmrdávání veřejného školství - mohl začít bubnovat na zteč.

Ten hlavní problém totiž je nízký podíl nestátních zdrojů, které do školství tečou... Kdybyste vlastnil nějakou inovativní školu, asi byste ho líp chápala, SilvieA...

Okomentovat