22.8.20

Petr Fischer: Ani po půl roce vláda učitelům nedodala noty. V boji s covidem jim radí improvizovat

V Německu už začala výuka. V přímém přenosu tak můžeme u sousedů sledovat, co od září bude v horší podobě čekat na školách i nás: nervozita a zlá krev.

Z komentáře v Aktuálně.cz vybíráme:

Ještě na jaře ministerstvo opakovalo, že zákonnou úpravu distančního vzdělávání ani nepotřebujeme, aby záhy zjistilo, že bez změny paragrafů to nepůjde, protože jinak nelze legálně výuku na dálku na dětech a rodičích vymáhat.

Podobně amatérsky teď postupuje i při radách učitelům, jak a kdy by měli nosit roušky. Rozhodnutí nechává prakticky na nich s tím, že problémy se případně budou řešit, až nastanou.

Abychom ale byli spravedliví, dodejme, že stejné problémy mají dnes školské systémy skoro v celé Evropě. Například v některých spolkových zemích sousedního Německa se už vyučuje, a to s podobnou mírou improvizace, jaká čeká od září nás.

Co máme před sebou, tak můžeme už nyní pozorovat za hranicemi: nervozita a zlá krev mezi rodiči, učiteli i politiky. Snad s tím rozdílem, že německé úřady školám přece jen nabídly jasnější rámec. Což platí zejména v případě pravidel pro odmítání výuky ze strany dětí i učitelů: na to, že učitelé z rizikových skupin by také mohli v obavě o své zdraví odmítnout chodit do školy, se v Česku vůbec nemyslí…


Poznámka redakce: Původní titulek komentáře byl "Milí kantoři, učte za covidu podle receptu kuchaře Babici."

9 komentářů:

Unknown řekl(a)...

Umývejte si ruce, větrejte. "Slušná" to prevence před respirační nemocí. Takový manuál si může ministr strčit za klobouk.

Knut Klapka řekl(a)...

"Takový manuál si může ministr strčit za klobouk."

Však on to dobře ví. Hlupák není. No ale co má dělat, když chce být ministrem, co to jen půjde.
V dávných bájných časech, které možná ani nebyly, by ministr školství v takovéto situaci odstoupil, aby si zachoval vnitřní integritu. Dnes ze stejného důvodu musí pokračovat.
Navíc dnes víme, že slušnost, pravdomluvnost, čest, hrdost, páteř a tak jsou jen slova a toliko naivní pošetilec by za nimi něco hledal.
Na dnešní odpoledne to chce něco z klasiky. Ze života hmyzu bratří Čapků, to mě vždycky osvěží.

Vít Tomis řekl(a)...

Čím míň vláda do čehokoli zasahuje, tím lépe...

mirek vaněk řekl(a)...

Stejně si to musí každá škola vyřešit sama. Nejhorší jsou předpisy, které rozumné řešení znemožňují.

Knut Klapka řekl(a)...

"Stejně si to musí každá škola vyřešit sama."

Jenže to v důsledcích povede k tomu, že leckde se nebude pro jistotu dělat nic. Ani to, co by bylo rozumné a evidentně prospěšné. Co kdyby se něco udělalo špatně!
Velká většina ředitelů si bude hrát na "jako jindy" tak dlouho, jak jen to bude únosné.

Nicka Pytlik řekl(a)...

leckde se nebude pro jistotu dělat nic

Ono také záleží na jednom každém člověku. Nařízení vyšší autority vnímají pytlici jako nepodkročitelné minimum opatření. Sami si pak určí, co budou činit nad jeho rámec.
Do učebny bez roušky nevstoupí, poněvadž mají doprsk až do druhé lavice.

Knut Klapka řekl(a)...

"Do učebny bez roušky nevstoupí"

Pytlici budou nejspíš rizikovi. Takže můžou.
Klapkové, ač nejsou zas o tolik mladší a bukovým zdravím se dávno nepyšní, rizikoví úředně nejsou. Takže mají smolíka.
Také by ovšem rádi nevstoupili a jsou velice zvědavi, co na to jejich milované vedení. Ježto ho však znají, nečiní si iluze.

Jirka řekl(a)...

Já byl taky odjakživa voprsklej. Pěním u huby zvláště tehdy, když se dostanu do toho zvláštního ajfru, kdy pro mne učení přestává být zdrojem obživy a stává se posláním.

Chtěl bych svěřence chránit plexi štítem, ale pokud vím, tak ještě není dořešený vnitřní stěrač a v zimních měsících i teplý ofuk. V jídelně při nástupu na dohled používám osušovač rukou.

Nicka Pytlik řekl(a)...

když se dostanu do toho zvláštního ajfru, kdy pro mne učení přestává být zdrojem obživy a stává se posláním

Tak s tím pěněním chodí pytlici večer spát a ráno vstávají...

Okomentovat