13.8.20

Pavel Šplíchal: Nižší učňovské vzdělání ukazuje, že o budoucnost se v českém vzdělání nehraje

Další díl reportážní série Rok nula se věnuje učňovskému školství. Zatímco v centrech, jako je Praha nebo Brno, roste počet vysokoškoláků, na periferiích se ve školství projevují neblahé trendy posledních dekád.Z článku v a2larm.cz vybíráme:

Nízká kvalita učňáků a statisticky vyšší nezaměstnanost jejich absolventů oproti maturantům a lidem s terciárním vzděláním jsou jen dva z mnoha argumentů pro podporu co nejvyššího vzdělání pro co nejvíc lidí. Podle expertů na vzdělání, které v minulosti na veřejnosti nejhlasitěji reprezentoval Ondřej Šteffl ze společnosti Scio a po něm zejména ředitel Pražského inovačního institutu Bohumil Kartous, neodpovídají úzce zaměřené učňovské obory nárokům 21. století a formovat vzdělávání podle přání kapitánů průmyslu je podle nich krátkozraké. „Vzdělávací systém tady není proto, aby tvořil lidi na zakázku jakémukoliv ekonomickému zájmu,“ říká Kartous. „Profesní příprava je jen jedním z úkolů vzdělávacího systému, stejně tam patří individuální rozvoj a sociokulturní rozvoj, které jsou podle platných strategií i zákona předřazeny,“ doplňuje. V roce 2020 v podstatě nemáme tušení, jak bude za dvacet let vypadat pracovní trh, a nevíme ani, jak bude vypadat samotná práce. Vzdělání by tedy mělo být co nejkomplexnější a důraz by se měl klást především na schopnost učit se než na několik konkrétních dovedností a vědomostí. „Ukazuje se, že lidé se střední školou bez maturity mají problém prolomit svou sociální bublinu a tím, že jim omezíme cestu k dalšímu vzdělání, jim uzavíráme cestu k budoucnosti,“ vysvětluje Kartous.


11 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Je možné psát o vzdělávání a vzdělávání a nechápat vůbec nic? Nechápat, že více maturitních vysvědčení neznamená nic jiného než víc maturitních vysvědčení a že to s úrovní vzdělání souvisí hlavně tím, že představu o vzdělání eufemisticky řečeno zamlčují? Je možné nechápat, že zoufalá úroveň učňovského školství je mj- důsledkem přesně té politiky, jakou provozují Štefla s Kartousem? Je možné nechápat, že podnikatel ve vzdělávání a společnost sápající se po nejrůznějších grantech mají také své zájmy, které mohou být velmi sobecké a vzdělávání neprospěšné?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ale tak klidně můžeme mít mgr. truhlář, Bc. kadeřnice a tak. Dyk je to fuk. Akorát nevím, jak se pak odliší ten, kdo opravdu něco umí na vysoké úrovni - myšleno vysoké úrovni typu lékař, psycholog, učitel, konstruktér a tak.

mirek vaněk řekl(a)...

Nechápu, jak se mohou vyjadřovat k učňovskému školství lidé, kteří o tom nic nevědí. Podle toho to vypadá. Blábol na blábol.
Až novináři pochopí, že si mají do studia zvát odborníky, pak bude mít smysl to poslouchat. Takhle je to ztracený čas.

Eva Adamová řekl(a)...

"...na periferiích se ve školství projevují neblahé trendy posledních dekád."

Ne, je to jinak. Na periferiích ještě někteří lidé učí děcka přiložit ruku k dílu a nevedou je k tomu, že dělat rukama je ostuda.

krtek řekl(a)...

Jak pejsek s kočičkou psali článek a dělali reportáž. Ten podcast zas tak špatný není, jenom Kartous nějak neví, o čem mluví. Odborník na média, respektive mediální výstupy.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Odborníci na mediální výstupy - Kartous nebo Kaderka, nepotřebují vědět o čem mluví nebo píší. Oni potřebují být viděni a slyšeni. Vidí a slyší je mnoho lidí, kteří problému nerozumí a uvěří jim, když to jsou ti odborníci. Pochopte to Krtku. A líní a hloupí novináři si nezajdou na školu, kde jsou učňovské obory (třeba k panu Klímovi) nebo na gymnázium, kde mají úspěšnost u maturity z matiky skoro 100%. Oni potřebují napsat článek! Obsah může být stokrát blbý, hlavně že do stanou zaplaceno. To je podstata dnešní novinařiny. A pak další odborníci ukáží prstem a napíší, že blbý je jen Aeronet, Sputnik...., ale že je blbý i Radiožurnál (pitomost o povinné otcovské rodičovské) nebo Novinky či Seznam, to už elfové neví. Vždyť velitelem elfů je Kartous

Vít Tomis řekl(a)...

Arthur Hailey - Kola: Novinář je spisovatel, jehož tvůrčí fantazie je poněkud ovlivněna skutečností.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kartous nějak neví, o čem mluví
...velitelem elfů je Kartous


Jako nejlepší uchazeč řediteluje pražským institučním inovátorům.
Tak by se tak nějak patřilo se v odsudcích mírnit.
Není podstatné, jak co funguje, ale jak se o čem píše...
v té dnešní překotně se měnící době.

Unknown řekl(a)...

Já Bobovi rozumím. Dříve by se mohl vyjádřit že: ".. potřebujeme především socialistického člověka! A až pak snad možná i instalatéra, kominíka, nebo cukrářku". Bobova cesta je dlážděna jenom samými dobrými úmysly. Parafrázoval bych slova Rudolfa II z Císařova pekaře:"My mu rozumíme, ale my mu nevěříme..".

krtek řekl(a)...

Teď jde o to, aby to ještě pochopili Starostové, Piráti, ...

Nicka Pytlik řekl(a)...

aby to ještě pochopili Starostové, Piráti, ...

A proč by měli?
To spíš naopak... svorně v jednom šiku do skvělé budoucnosti.
Jim podobní se pod tíhou ideové nenaplněnosti vždy vezou na módní vlně toho, o čem si myslí, že právě frčí, v naději, že zaujmou alespoň nějaké to povrchní trdlo.
Tam, kde se nedostává lidí v oboru skutečně zdatných, musí se sáhnout po mediálně známých kejklířích. Jakože pravá ořechovka.

Okomentovat