31.8.20

Online tiskový brífink o změnách ve vnímání vzdělávání v důsledku pandemie COVID-19

Zveme na online tiskovou konferenci, kde budou představeny výstupy z longitudinálního výzkumu o vzdělávání, které představí a okomentuje sociolog Daniel Prokop s kolegy a samozvaný expert na vzdělávací politiku Karel Gargulák. Cílem výzkumu bylo shromáždit data o tom, jak se rodičům mění vnímání a názory na vzdělávání v České republice, a to hlavně kvůli pandemii COVID-19, která donutila školy během druhého pololetí 2019/2020 vzdělávat děti na dálku. Experti se zajímali o hodnocení kvality základního vzdělávání v ČR, pohled rodičů na vzdělávací nerovnosti, konflikty v rodinách, pohled rodičů na cíle vzdělávání a jejich představy o ideální škole.

16 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

samozvaný expert na vzdělávací politiku

Vida!
Chtělo by se říci, že když se chce, leccos jde. I pravdu vnímat a sdělovat.
Nejspíš ale ta formulace byla předmětem sázky o zajímavou částku...

Karel Gargulák řekl(a)...

Janku, prosím Vás naprosto upřimně, nepište o mně takové ošklivé věci ve své svaté válce s EDUinem. Klidně prosím věcně debatujme obsah našich výstupů a zjištění. Fakt nejsem žádný "expert", jen prostě studuji vzdělávací politiku a občas se pro "zkratku" musím nazvat analytikem. Nic míň, nic víc. Mojí upřimnou snahou je svoji prací pomoci českých školám, učitelům a žákům. Snad je to naším společným cílem. Držte se!

Nicka Pytlik řekl(a)...

upřimnou snahou je svoji prací pomoci českých školám, učitelům a žákům

Všichni ti odborníci na vzdělání, konzultanti, auditoří a analytici v té dnešní překotně se měnící zavirované době nejsou jediní, kteří jsou jimi označování především proto, že tak začali nazývat sami sebe jako první.
Co znamená upřímná upřímná snaha pomoci se zpravidla pozná tehdy, když člověk jako účastník nehody sám krvácí z četných ran, a četně publikující obtloustlý expert na zdravou výživu mu na mobilu promítne video o tom, kterak zdravě se stravují ve skandinávských zemích. Nebo tak nějak obdobně.

Karel Gargulák řekl(a)...

Já se vlastně musím omluvit Jankovi, protože ze mě "samozvaného experta" udělali kolegové z EDUinu, takže moje (a jejich) chyba. Stále platí, že mojí upřimnou snahou je svoji prací pomoci českých školám, učitelům a žákům. Snad je to naším společným cílem. Držte se, oba dva, pánové!

Vít Tomis řekl(a)...

takže moje (a jejich) chyba
Ani ne...

Radek Sárközi řekl(a)...

Českým školám, učitelům a žákům by významně pomohlo zrušení EDUinu.

Karel Gargulák řekl(a)...

Českým školám by výrazně pomohla stabilita, spolupráce, podpora, smysluplná a konstruktivní komunikace a důvěra. Na tom se podle mne všichni shodneme.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Na tom se podle mne všichni shodneme.

Tak se podle toho řiďte, pane!

mirek vaněk řekl(a)...

EduIn si vybudoval pověst, kterou jen plkáním nezachrání. Musel by začít přistupovat ke své činnosti poctivě a doufat, že mu to někdo uvěří. A to nebude lehké a ani rychlé. Dobrá pověst se snadno ztrácí, ale těžko získává.
Takže když začne hlásat něco o výzkumu, většina učitelů si představí jako obvykle spoustu stránek domněnek a tendenčních závěrů. V lepším případě něco na úrovni špatné studie.
Pan Gargulák nastoupil do vlaku zdemolovaného jeho předchůdci, kteří vyrazili likvidovat jiná zařízení. Má to zachránit se svými školskými zkušenostmi a inteligencí. Ale otázkou je, zda vlak nepokračuje v původních kolejích a zda je schopen přehodit výhybku a vydat se směrem ku prospěchu školství a ne ku prospěchu některých kapes.
Mám obavu, že to bude nad jeho síly, a jednodušší by bylo EduIn zrušit a zaščít znovu a lépe.

Karel Gargulák řekl(a)...

Zdravím pánové, já dělám co můžu, kolegové a kolegyně v EDUinu dělají, co mohou. Vše jde - alespoň podle mne - dobrým směrem. Snad to dobře dopadne. Držte se!

Nicka Pytlik řekl(a)...

Vše jde - alespoň podle mne - dobrým směrem.

Pravda pravďoucí!
Vzdělávací byznys vzkvétá, přisátí lehkoživků na penězotoky funguje zdařile a prašule tekou. V tomto směru je vše v nejlepším pořádku.
Jinak by se šudlilo něco jiného, přecééé...

Jana Karvaiová řekl(a)...

...Českým školám by výrazně pomohla stabilita, spolupráce, podpora, smysluplná a konstruktivní komunikace a důvěra. Na tom se podle mne všichni shodneme...
Ano shodneme. Tak proč se to neděje. např. jsem osobně několikrát nabídla spolupráci uskupení UP. Odmítli. A to nehovořím o ministerstvu.

K článku: každý to asi "vnímáme" jinak. Mnoho učitelů se spíše drží hesla KDYŽ NEMŮŽEŠ, TAK PŘIDEJ. Takže naopak, žáci by měli více zabrat a nemají se hledat cestičky, jak jim ulevit. kdo nezažil - projděte si Jedličkův ústav, jakoukoli školu pro nevidomé nebo neslyšící. To není o úlevách , to je o TVRDÉ PRÁCI navíc!!!! A to i v rodině a od předškolního věku. Veškerá pravidla pro hendikepované,by měla platit i pro běžné žáky.
DŘINA SE VYPLÁCÍ.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nehendikepované děti mají oproti dětem hendikepovaným jeden neopominutelný hendikep.
Při prvním větším problému se hroutí.
Pokud si pytlici dobře pamatují, pak děti s nějakým skutečným omezením se žádných úlev nedožadovaly. Natož na úkor někoho jiného. Byly rády za vytvoření podmínek jejich omezením odpovídajících. Byly a jsou statečné. Umetání cestiček nepotřebují a především nechtějí!

Radek Sárközi řekl(a)...

Eduin je obecně škodlivá společnost...

krtek řekl(a)...

Prvně - EDUin má svou historii a je samozvanou nátlakovou skupinou. Druhak teď byl "otci-zakladateli" předán soukromé společnosti Livesport. To se pak těžko získává důvěra učitelů.
Videoprezentace říká to, co všichni víme. S objemem peněz, které škola dostává, se ale Národní divadlo hrát nedá. Spíše takové pimprlové.
A ne naposledy figura pana Kartouse, který je vnímán jako odborník a vlastně je "jen" vystudovaný přes média.
A úplně naposledy - pane Garguláku, co jde podle Vás dobrým směrem?

P. Vršecký řekl(a)...

Byl jsem si naprosto jistý, že "expert" pan Gargulák na krtkovu otázku, co jde dobrým směrem, neodpoví. To by se potom za experta nemohl už ani vydávat :-)

Okomentovat