28.8.20

Ondřej Šteffl: Letošní školní rok bude jiný než všechny předchozí

Ondřej Šteffl komentuje na sociální síti Facebook: "S takovou nejistotou jsme do školního roku nikdy nevstupovali. Možná přijde druhá vlna, možná ne, možná právě ve vaší škole někdo onemocní kovidem, možná se přidají ještě další problémy. Celý školní rok je tak vlastně velkým krokem do neznáma."


Celý komentář:

Letošní školní rok bude jiný než všechny předchozí. S takovou nejistotou jsme do školního roku nikdy nevstupovali. Možná přijde druhá vlna, možná ne, možná právě ve vaší škole někdo onemocní kovidem, možná se přidají ještě další problémy. Celý školní rok je tak vlastně velkým krokem do neznáma.

Koronavirus je pro nás všechny velkým poučením. To, co platí pro letošní školní rok, totiž platí pro celou budoucnost dnešních dětí. Nevíme, co bude, budoucnost je nejistá. Jediné co víme, že dnešní děti čekají veliké změny. A škola by přece děti měla připravovat na budoucnost. Celý školní rok je tak skvělou příležitostí dětem ukázat, jak jsme na budoucnost připraveni my dospělí, jak se umíme vyrovnávat s nejistotou, jak dokážeme s nadhledem a zodpovědně rozhodovat, jak nezpanikaříme, jak dokážeme změnu a problémy brát jako výzvu a příležitost. Můžeme hledat návody, alibisticky hledat na koho to svést, spoléhat, že někdo rozhodne za nás. A nebo se k situaci můžeme postavit čelem a převzít odpovědnost za spoustu dílčích rozhodnutí která v letošním roce bude muset každá škola, každý ředitel, každý učitel i každý rodič udělat.

Až problémy s koronavirem pominou (a odborníci říkají, že pominou do dvou let), z našich letošních kroků zbyde jen pěna dní. Ale zda strkali hlavu do písku, rozhodovali ve strachu nebo chaoticky, a nebo jsme se k problémům postavili čelem, brali je jako výzvu, to si naše děti budou pamatovat a něco si z toho do života odnesou.

Kdopak si za pět let vzpomene na ministra Vojtěcha? A pokud jsi na něj vzpomene, tak to bude jen ten ... s těma rouškama. Jakkoliv se nám problémy příštích dnů mohou jevit jako závažné za pět let to bude pouhá vzpomínka.

Tak tedy milé děti, milí učitelé, milí rodiče, vzhůru do neznáma. S otevřenou myslí, se zvídavostí a zvědavostí. Změny už jsou navždy trvalý stav. Je to výzva i příležitost.

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Letošní školní rok bude jiný než všechny předchozí

Zažil už někdo někdy nějaký rok, který by byl stejný jako alespoň nějaký jeden rok předchozí?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Letošní školní rok bude MOŽNÁ jiný než všechny předchozí. S takovou nejistotou jsme do školního roku nikdy nevstupovali. Možná přijde druhá vlna, možná ne, možná právě ve vaší škole někdo onemocní kovidem, možná se přidají ještě další problémy. Celý školní rok je tak vlastně velkým krokem do neznáma.ALE KROKEM DO NEZNÁME JE VLASTNĚ KAŽDÝ ROK. KAŽDÝ DEN.

Koronavirus je pro nás všechny velkým poučením. To, co platí pro letošní školní rok, totiž platí pro celou budoucnost dnešních dětí. Nevíme, co bude, budoucnost je nejistá. TAK TOMU VŠAK BYLO ODEDÁVNA. Jediné co víme, že dnešní děti čekají veliké změny. STEJNĚ, JAKO ČEKALY NÁS, KDYŽ JSME BYLI DĚTMI. A škola by přece děti měla připravovat na budoucnost. Celý školní rok je tak skvělou příležitostí dětem ukázat, jak jsme na budoucnost připraveni my dospělí, jak se umíme vyrovnávat s nejistotou, jak dokážeme s nadhledem a zodpovědně rozhodovat, jak nezpanikaříme, jak dokážeme změnu a problémy brát jako výzvu a příležitost.A NESMÍME ZAPOMENOUT, ŽE NÁS BUDOUCNOST NEPŘEKVAPILA, PROTOŽE JSME SI OD MALIČKA ZBYKLI DOST TVRDĚ PRACOVAT, NEMĚLI JSME ÚLEVY, MUSELI JSME SE POPRAT S NEPŘÍJEMNOSTMI, KTERÉ NÁS NESMĚLY ODRADIT OD DALŠÍHO ŽIVOTA. Můžeme hledat návody, alibisticky hledat na koho to svést, spoléhat, že někdo rozhodne za nás. A nebo se k situaci můžeme postavit čelem a převzít odpovědnost za spoustu dílčích rozhodnutí která v letošním roce bude muset každá škola, každý ředitel, každý učitel i každý rodič udělat. A TOMU SAMÉMU MUSÍME NAUČIT DĚTI. ŽE ZA NĚ NIKDO NIC NEODPRACUJE, ŽE ZBYTELNÉ LKANÍ NENÍ K NIČEMU.ŽE KAŽDÝ JEDINEC, I KDYŽ JE DÍTĚ , ZODPOVÍDÁ ZA SVŮJ ŽIVOT VE VELKÉM PROCENTU.

Jana Karvaiová řekl(a)...


Až problémy s koronavirem pominou (a odborníci říkají, že pominou do dvou let), z našich letošních kroků zbyde jen pěna dní. Ale zda strkali hlavu do písku, rozhodovali ve strachu nebo chaoticky, a nebo jsme se k problémům postavili čelem, brali je jako výzvu, to si naše děti budou pamatovat a něco si z toho do života odnesou. STEJNĚ TAK, JAKO POZORUJÍ SVÉ RODIČE A CHOVAJÍ SE PODLE TOHO.

Kdopak si za pět let vzpomene na ministra Vojtěcha? A pokud jsi na něj vzpomene, tak to bude jen ten ... s těma rouškama. Jakkoliv se nám problémy příštích dnů mohou jevit jako závažné za pět let to bude pouhá vzpomínka.ALE MĚLA BY NÁS NAUČIT, ŽE BÝT OHLEDUPLNÍ VŮČI OSTATNÍM JE NORMÁLNÍ, I KDYŽ TŘEBA NĚKDO NA VIRUS NEVĚŘÍ.

Tak tedy milé děti, milí učitelé, milí rodiče, vzhůru do neznáma. S otevřenou myslí, se zvídavostí a zvědavostí. Změny už jsou navždy trvalý stav. Je to výzva i příležitost. PROTOŽE ZMĚNY PROVÁZELY LIDSTVO O JEHO PRVOPOČÁTKŮ. NEBOJTE SE, CO DOKÁZALI V PRAVĚKU,STŘEDOVĚKU, TO DOKÁŽEME I MY.

Beny řekl(a)...

"Letošní školní rok bude jiný než všechny předchozí."

No to je myšlenka, to by mne ani ve snu nenapadlo ...

Okomentovat