20.8.20

Ondřej Profant: Ministerstvo školství se bohužel zabývá jen svými vnitřními provozními problémy. Hlavně, aby nemělo žádnou odpovědnost za to, co se stane

Poslanec Ondřej Profant komentuje na sociální síti Facebook jednání o novele školského zákona v Poslanecké sněmovně: "Naše vzdělávání čelí bezprecedentní krizi, protože na nastalou situaci není připraveno. Ne každý rodič může zajistit dostatečné prostředí a podporu pro distanční výuku v pojetí našeho školství. Toto je tak velké, že se to projeví i dlouhodobě."Celý komentář:

Ve sněmovně jsme dnes probírali jak bude nastavena od září výuka na školách 🎓

Ministerstvo se bohužel zabývá jen svými vnitřními provozními problémy. Hlavně, aby nemělo žádnou odpovědnost za to, co se stane.

Ale tak to být nemůže! Naše vzdělávání čelí bezprecedentní krizi, protože na nastalou situaci není připraveno. Ne každý rodič může zajistit dostatečné prostředí a podporu pro distanční výuku v pojení našeho školství. Toto je tak velké, že se to projeví i dlouhodobě.

Proto jsem se ministra školství zeptal na 3 otázky ❓:

1️⃣ Je ministerstvo připraveno převzít odpovědnost za školy v jejichž silách nebude zajistit výuku? Například v lokálních ohniscích s učitelským sborem v karanténě?
2️⃣ Opravdu chcete bojovat proti vzdělávacím soutěžím, které jsou silným motivačním prvkem pro talentované žáky a studenty?
3️⃣ Plánuje se více zaměřit na podporu digitálních učebních materiálů (DUM)

U první otázky je odpověď jasná. Ministerstvo dává všemi prostředky najevo, že vše nechá na školách.

U druhé otázky se ministr trapně rozčiloval nad otázkami veřejnosti na výboru. Nicméně v zásadě potvrdil, že vzdělávací olympiády nebudou.

Na třetí otázku mi ani po urgencích neodpověděl.

O problémech, které návrh ministerstva způsobí lidem bez ošetřovného a zvláště sociálně slabším mluvila Olga Richterova.

14 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Hezké otázky. Leč...
1. Odpovědnost za fungování školy a zajištění výuky má podle pytliků její zřizovatel prostřednictvím ředitele školy.
2. Soutěže jsou jistě potřebným zpestřením jinak zřejmě nudného školního života. Mnohé se ale týkají jen nevelkého počtu dětí. Pytliky vždy zajímalo, jak velká by byla účast, kdyby se konaly v odpoledních hodinách.
Pokud se soutěže vědomostního charakteru přesunou na počítače, pak nazdar výuko informatiky.
3. Lidové tvořivosti a iniciativě se meze nekladou. Pytlici nad těmi svými ušmrdlanými důmy dumají od jaktěživa. Jen jestli by ministerstvo nemělo především garantovat obsahovou a didaktickou kvalitu takové podpory zkompetentňování pro zkonkurenceschopnění budoucích generací živitelů celé společnosti.

Škoda jen, že se profanti neptají, kdy už se konečně zruší jakákoli klasifikace školní práce žáka, povinné soustavně buzeroidní dozory nad žáky, trdlovité nařizovaní, jak se mají žáci chovat ve svém volném čase a vůbec povinná školní docházka v té dnešní překotně zavirované době.

Unknown řekl(a)...

" jak velká by byla účast, kdyby se konaly v odpoledních hodinách"

Mizerná, mizerná. Inklinující k nule.

"Ne každý rodič může zajistit dostatečné prostředí a podporu pro distanční výuku v pojetí našeho školství."

Distanční výuka není jen to "železo"(PC,wifi) v podání paní Richterové.
Nějak si vzpomínám, že když jsem byl nemocný, tak jsem běžně zůstával sám doma od 9-10 let, od 6 let mě kontrolovala 2x denně sousedka. Co se nám změnilo? Rodiče nevěří svým dětem? Není něco špatně?

Nicka Pytlik řekl(a)...

jsem běžně zůstával sám doma

S nástupem povinné školní docházky běžně. Nejen v nemoci, ale i o prázdninách. Šňůrka s klíčem od bytu na krku.
V mladším školním věku platil zákaz manipulace s ohněm a elektřinou.

krtek řekl(a)...

Jsou soutěže a soutěže. V rámci soutěží ve zpracování textu se najdou tací, co jimi stráví čtvrtek až sobotu, ještě pomáhají s opravami. A berou to jako samozřejmost. Nicméně jedna z těchto soutěží (ta, kterou opravovali pouze učitelé a která se konala ve všední dny) ztratila podporu NPI a byla zrušena. Ne letos, ale navždy.
---
Ad nemoci - já měl štěstí na paní, říkali jsem jí Markétka, byla to neodsunutá Němka, a když už jsem byl z nejhoršího venku, ale do školy to ještě nebylo, byl jsem u ní. Nádhera. Dodnes vděčně vzpomínám.
A šňůrku taky pamatuji. A ztracené klíče...

Silvie A. řekl(a)...

Ministerstvo dává všemi prostředky najevo, že vše nechá na školách.

Všemi prostředky určitě ne. Bylo by krásné, kdyby ministerstvo právě toto řeklo a napsalo ("vše necháváme na školách"), ale žel, já to nikde neslyším ani nečtu. Takže ministerské strkání rypáku hned tak neskončí.

Josef Soukal řekl(a)...

K pirátům:

Gaussova křivka je "přežilá představa".
Nebo:
"Sdílíme snahu poskytnout pracovníkům ve školství kariérní řád, možnost se rozvíjet. Pro české školství je typické, že se kariérní postup učitele nijak nepromítá do jejich platového ohodnocení. To je potřeba změnit, abychom mohli více odměnit kvalitní učitele na rozdíl od těch, kteří neberou školství jako poslání, ale jen jako práci, která je uživí."

Tuhle pasáž si nechám na úvod pro sextány jako jazykovou rozcvičku, je krystalickým dokladem toho, jak se neschopnost funkčně se vyjádřit snoubí se zmatením myšlenek.

Josef Soukal řekl(a)...

Ještě odkaz:

https://slisty.cz/krize-znasobila-rozdily-mezi-skolami-rika-prazsky-radni-nove-financovani-je-podle-nej-nefer/?fbclid=IwAR3aH2tcdCE4hK_qeHhK5yMnp0LrPS9aAtckqEcymPiiZsqQIK0j59EnmaA

Nicka Pytlik řekl(a)...

abychom mohli více odměnit kvalitní učitele na rozdíl od těch, kteří neberou školství jako poslání, ale jen jako práci

Takže práce sama o sobě, bez toho svatého vytřeštění, je podřadná?
To může vymyslet snad jen erc pitomec.
Jestli pirátští poslancí jsou natolik kvalitní, že to svoje poslancování pojímají jako poslání, nechť si z toho nestoudného korytaření ponechají běžné životní minimum a všechno ostatní, především příplatky a náhrady poukáží nemocným dětem.
"školství jako poslání"... no, trdla!

Josef Soukal řekl(a)...

Já znám i učitele, kteří svoje "poslání" nijak zvlášť neprožívají, ale učí kvalitně.

Nicka Pytlik řekl(a)...

abychom mohli více odměnit kvalitní učitele na rozdíl od těch, kteří neberou školství jako poslání, ale jen jako práci

Odkud je, pane Soukale, tato nejapnost?

Josef Soukal řekl(a)...

Viz odkaz v dalším komentáři - radní Šimral.

Nicka Pytlik řekl(a)...

radní Šimral

Nejspíš byl i ve výběrové komisi na ředitele toho PIIPTT
(Pražský Institut Inovací Pro Třetí Tisíciletí).

Josef Soukal řekl(a)...

Já myslím, že je to jeho a Kartousovo dítě.

P. Vršecký řekl(a)...

Hmm, já bych to spíš než dítě nazval potratem.

Okomentovat