21.8.20

Ondřej Krutilek: Zvrat: bez roušek do konce září aneb Bez roušky: do škol, hospod, obchodů či k holiči. S rouškou: do MHD a na úřad

Všechno je zase úplně jinak. Potřetí za jediný týden vyhlásil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch jiná pravidla nošení roušek. Po schůzce s premiérem Andrejem Babišem včera ministr oznámil zásadní ústup od plošných nařízení.


Z článku v deníku MF DNES vybíráme:

Ve školách, restauracích, obchodech a službách, jako je například kadeřnictví, nebudou roušky povinné. A to až do konce září, kdy se ministerstvo podle vývoje nákazy covid-19 rozhodne, zda pravidla změní.

Naopak jen s nasazenou rouškou budou smět lidé cestovat veřejnou dopravou – jak městskou, tak dálkovou. A bez roušky nebudou smět do zdravotních zařízení, lékáren nebo na úřady.

„Vyjímáme komerční provozy a školská zařízení. Vnímáme veřejnou debatu, podněty občanů, nejsme hluší a slepí,“řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na včerejší tiskové konferenci. „Debatovali jsme otázku škol a povinnosti, aby děti měly roušky. Jsme schopni to řešit semaforem,“vysvětloval ministr Vojtěch zásadní obrat. Povinné tak budou roušky ve školách podle něj jen v okresech, kde se na epidemiologickém semaforu objeví oranžová, tedy druhý stupeň ohrožení.

Kterých škol se to bude týkat, zveřejní vláda v pátek 28. srpna. „Potom ho budeme zveřejňovat ve čtrnáctidenních intervalech,“řekla k takzvanému semaforu hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Ředitelé škol po včerejšku zatím zůstávají ostražití, přestože to vypadá jako změna k lepšímu.

„Pro nás bude výuka bez roušek jednodušší, ale samozřejmě čekáme na to, jak pro nás bude znít finální pokyn. Může se totiž stát, že roušky sice budou zrušené, ale zároveň bude snaha je vykompenzovat třeba nařízením, že se nesmějí setkat děti z různých skupin. Což by pro nás bylo ve výsledku ještě složitější než roušky,“myslí si Michal Černý, ředitel Masarykovy základní školy Klánovice.

Vyjímáme komerční provozy a školská zařízení. Vnímáme veřejnou debatu, podněty občanů, nejsme hluší a slepí.

6 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

nejsme hluší a slepí.

Jenom blbí.

Unknown řekl(a)...

"Potom ho budeme zveřejňovat ve čtrnáctidenních intervalech,"

Po 14 dnech už dojde do školy jen pan školník, který měl 14 dní dovolenou. Teda fakt "KRÁTKÝ" interval na zamezení šíření epidemie. To už fakt přehánějí. Mají strach z několika tisíc popíračů SARS-CoV-2? Ti je beztak nevolí. Žádný hlas lidu to není.

mirek vaněk řekl(a)...

Do září bude všechno jinak. Stále není připraven jednoduchý plán, co by, kdyby. Epidemiologové mají názor a předseda vlády jako nejchytřžejší rozhodne po svém. To se bude ještě mnohokrát opakovat. Podstatné bude rozhodnutí 31.8.

Unknown řekl(a)...

Předseda vlády je všeználek? Všude byl, všechno zná, všemu rozumí,...? Nebo jen manipuluje před volbami?

Knut Klapka řekl(a)...

Kabinet jako celek je zmatený a neschopný a pan premiér je populista jak noha. Vláda má ve věci koronakrize pouze dvě polohy: On - Off. Ta první byla použita na jaře, osvědčila se, je však dlouhodobě neudržitelná.
Což spolu s mediálně trapným přístupem spoluvyvolalo současnou averzi obyvatel vůči rouškám (a vůbec už i jen zmínkám o covidu). Na to je pak reakcí poloha Off, ačkoli zdaleka neodpovídá aktuální vážnosti situace. Holt se blíží podzimní volby.
Cokoli sofistikovanějšího než tyto dvě základní polohy český stát není schopen použít. Máme u nás dostatek chytrých lidí, s nimiž by se leccos zvládnout dalo, nemáme však intelektuální a volní kapacitu ve vedení státu. Bohužel.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Všude byl, všechno zná, všemu rozumí

Otázka: "A jaká jste, pane premiére, učinili opatření?"
Odpověď: "My řešíme, si voláme... včera jsme si volali, dnes ráno jsme si volali... promiňte, někdo mi volá!"

Okomentovat