17.8.20

Mystifikují ministr školství a prezident Asociace ředitelů základních škol veřejnost?

V rozhovoru pro Lidovky.cz, který poskytl Evě Presové prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý, se objevila tato otázka: "Ministr školství Robert Plaga doporučil školám koupit si počítačovou techniku za vlastní prostředky už teď v srpnu s tím, že jim bude nákup proplacen v říjnu. Mají na to školy dostatek financí?" Michal Černý odpověděl takto: "Pokud vím, tak ministerstvo stanoví konkrétní pravidla, za co školy mohou peníze utratit. Když je ředitelé dodrží, neměl by být se schválením problém. Jestliže nám ministerstvo peníze proplatí zhruba do poloviny listopadu, máme možnost si na to „půjčit“ z dotace na provoz školy, již dostáváme předem. S koncem kalendářního roku ale musí být všechno vyrovnané."

V odpovědi nás překvapila již první věta "Pokud vím, tak ministerstvo stanoví konkrétní pravidla, za co školy mohou peníze utratit.". Dodnes MŠMT žádnou detailní specifikaci podmínek dotace, kromě vyjádření v agenturní zprávě ČTK "Částka 20 000 korun má podle ministerstva stačit na notebook umožňující využívání software pro distanční způsob vzdělávání (pořizovací cena od zhruba 15 000 korun), příslušenství a nutné softwarové vybavení.", dosud nepublikovalo. Zeptali jsme proto několika ředitelů základních škol na jejich názor a Michala Černého požádali o vysvětlení.

První dotaz směřoval k dodržení rozpočtu školy a nutnosti jeho schválení zřizovatelem, protože běžná škola bude nakupovat dle předběžných odhadů ICT a licence v objemu několika stovek tisíc korun.

Mgr. Michal Černý, ředitel Masarykovy ZŠ Klánovice:

Určitě bych doporučil probrat věc se zřizovatelem. Nevidím důvod, proč by mu to mělo vadit. Porušení rozpočtové kázně by to ale bylo pouze v případě, že bychom ty peníze do rozpočtu zase nevrátili. Pokud ve stejném účetním období dostaneme dotaci z MŠMT, nevidím v tom problém. Ostatně nemusíme si půjčovat z provozu, ale třeba z mezd, což je dotace ze státního rozpočtu. Na účtě mezi těmi penězi přece není žádný rozdíl. V praxi to tak školy normálně dělají, a to oběma směry. Zřizovatelé někdy na začátku roku otálejí s dotací, v té situaci si pro změnu půjčujeme na provoz ze státního. Důležité je, aby škola dodržela rozpočet jako celek, ne to, jaké peníze právě používá.

Mgr. Emil Kudrnovský, Ph.D., ředitel Základní školy a Mateřská školy, Bílá Třemešná:

Rozpočet školy je individuální záležitost dané organizace – některé školy mají přesně vymezen rozsah jednotlivých položek (položkový rozpočet), některé mají pouze částku na provoz a investice. V případě položkového rozpočtu musí příspěvková organizace požádat zřizovatele o schválení změny, příp. o souhlas s využitím prostředků na provoz na dočasné kofinancování výdaje za ICT.

Mgr. Jana Smetanová, ředitelka Základní školy Prodloužená, Pardubice:

Rozpočet od zřizovatele nemáme rozškatulkovaný, takže bych počítače nakoupit mohla. Podle pravidel pro komunikaci se zřizovatelem ale musím požádat o schválení nákupu nad 100 000 Kč. U naší školy se jedná o částku 860 000 Kč a tolik volných peněz už nyní nemám. Navíc považují takhle velký nákup, na který nemám peníze od MŠMT jisté, za riskantní. Slib pana ministra ještě neznamená, že peníze ve slibovaném objemu do školy doputují. Pokud by peníze nepřišly, na konci roku by mi v rozpočtu provozní peníze chyběly a neměla bych rozpočet z čeho pokrýt. Takže dopředu počítače kupovat nebudu.

Mgr. Miroslav Šoukal, emeritní ředitel Základní školy, Praha 3, nám. Jiřího z. Poděbrad:

Za 13 let, co jsem byl ředitelem školy, jsem z provozního rozpočtu, příp. z grantů postupně vybavil všechny třídy (25 učeben) IT či digitálními panely, ve všech učebnách byly PC, 1 pracovna byla přímo vybavena 22 počítači (20 z nich hradil zřizovatel), všechny kabinety + sborovna (10) byly vybaveny PC, škola koupila výkonější server, z grantů jsme měli 30 tabletů pro žáky s IVP + 10 notebooků, licence jsem měli ke všemu (něco hradil zřizovatel) takže: naprostá většina dobře řízených škol (možná mimo některé malotřídky) by měla být PC technikou vybavena ... teď je to pouze "pláč nad rozlitým mlékem". Ale školy určitě v době karantény ušetřily za energie atd., takže by měly mít finance na nákup potřebného vybavení, o porušení rozpočtové kázně by určitě nemělo jít.

Zde je zajímavé, že na úspory energie má odlišný názor Emil Kudrnovský:

Dále pan Černý zmínil, že školy ušetřily na provozních výdajích, když byly zavřené – s tímto tvrzením nesouhlasím. Školy byly zavřené pro žáky, ale ne pro zaměstnance, muselo se topit stejně. Výdaje za opatření byla vyšší než úspora na vodě, která jediná v tomto případě přichází v úvahu.

Další dotaz se týkal nutnosti výběrového řízení a doby přípravy nákupu.

Mgr. Michal Černý, ředitel Masarykovy ZŠ Klánovice:

Záleží na celkové výši a na tom, jak to má která škola nastaveno. Nikde není řečeno, že se všechny peníze utratí u jednoho dodavatele. Myslím, že většinou těch dodavatelů bude víc. U zakázek tohoto rozsahu (do dvou milionů) stačí oslovit tři dodavatele (nebo klidně i víc) a vybrat z nich. Na to úplně stačí několik dní. IT firmy jsou v tomto velmi flexibilní a jsou schopny nabídku připravit do druhého dne.

Mgr. Emil Kudrnovský, Ph.D., ředitel Základní školy a Mateřská školy, Bílá Třemešná:

(Je to) opět individuální – záleží na limitu nákupu „z volné ruky“, limit se pohybuje od 100 do 300 tis. Kč vč. DPH, v případě větší částky musí ředitel zadat výběrové řízení a opět záleží na procesním nastavení od zřizovatele, jak to bude dlouho trvat – min. 1 až 3 měsíce.

Mgr. Jana Smetanová, ředitelka Základní školy Prodloužená, Pardubice:

Výběrové řízení můžu stihnout tak za 6 týdnů, když to dobře půjde. Můžu ho vypsat a dát si výhradu k jeho zrušení, pokud by peníze nepřišly. Počítače si vysoutěžím a budu čekat na peníze z MŠMT, než je závazně objednám. Pokud mají přijít na účet školy přes kraj v říjnu, tak to akorát vyjde.

Mgr. Miroslav Šoukal, emeritní ředitel Základní školy, Praha 3, nám. Jiřího z. Poděbrad:

Teď holt tyto školy budou mít poněkud "naspěch" a zamotanou hlavu, ale pokud by mělo jít o vybavení za několik stovek tisíc korun, tak by měl být ředitel odvolán pro neschopnost.

Problém může být pouze se žáky, kteří nevlastní PC a škola nemá žádné na zapůjčení, ale kolik takových žáků může být? při zavádění Bakalářů nikdo z rodičů (520 žáků, tzn. cca 350-400 rodin) neměl problém s připojením ... (možná, že na Ústecku, Karlovarsku a Ostravsku je situace jiná), ale pak je to otázka na zřizovatele.


Zajímavý podnět pak připojil Emil Kudrnovský:

Uvítal bych, kdyby stát uznal výdaje za ICT od března 2020 (resp. od 11.3.). Většina škol totiž zareagovala v tomto období a dovybavila se – notebooky, kamery, posílení konektivity (zejména upload – data „tekla“ ven), posílení vnitřní infrastruktury (switche). Tyto prostředky šly na úkor školních pomůcek.


21 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

muselo se topit stejně.

Tak v tom našem historicky patrně nejmrazivějším jaře určitě!!!
Pytliky by docela zajímalo, v kolika chytrých městech fungují školy a úřady jako stabilizátory výkyvů odběru tepelné energie.

Zuzka Růžičková řekl(a)...

Problém v podobných rozhovorech je v tom,že pan Černý mluví buď za sebe nebo těch několik ředitelů, které Asociace má .... což je ale velmi malý vzorek...

Unknown řekl(a)...

Podle mých informací PŮJDE peníze využít i zpětně na již nakoupený IT materiál. Vycházím z materiálu, který jsem připomínkoval. Samozřejmě nevím, co nakonec vláda schválí a ministerstvo opravdu vydá.
Co se týče úspory za provoz, nejvíce jsme ušetřili za školní jídelnu, ale i za elektřinu a podobně. V řádu jde o statisíce.
Paní Růžičkové neoponuji, i když 200 ředitelů bych nenazval slovem "několik". Nicméně by mne zajímalo, v čem konkrétně třeba v tomhle článku nemám pravdu. Vždycky se snažím brát do úvahy všechny školy, pokud to jde. Že jsou velké rozdíly mezi přístupem zřizovatelů, to víme všichni.
Pokud říkám jen svůj názor, vždycky to uvedu ("podle mého názoru" atd.) Nesnažím se dělat politiku nebo proti někomu bojovat, ale snažím se, aby byl slyšet hlas praxe a reality. Protože jsem ale od přírody konstruktivní a pozitivní člověk, snažím se spíš nebořit, nýbrž hledat cesty k řešení.
PaedDr. Michal Černý

Janek Wagner řekl(a)...

Děkuji panu řediteli Černému za doplnění, možnost využití dotace i na již nakoupené ICT by byl pozitivním krokem.

Kritika AŘZŠ podle mne vychází i z absence diskuse s vlastními členy a především z absence diskuse MŠMT s dalšími školskými organizacemi a spolky.

V čem nemáte spolu s ministrem pravdu? Podle mne v generalizaci, že nakupovat se má či dá v srpnu, jasně odpověděla kolegyně Smetanová i kolega Kudrnovský.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Mě to prostě úúúúděsně vadí. Po nás se chce pořádná práce. Myslím tím řadové učitele. A ministerstvo, vybavené stovkami placených úředníků na KONCI SRPNA vymýšlí věci, které měly být hotové nejdéle NA KONCI ČERVNA.
je to zcela odporná levárna ze strany ministerstva. jsou to líné vši, které navíc ani neznají terén. Bláboly, které jsem nucena číst , za to by mě ředitel vyrazil na hodinu nebo nejméně napsal vytýkací dopis.
Ministr Plaga a jím obklopení lidé naprosto selhali!!!

Eva Adamová řekl(a)...

Já mám obavy, že nebude co nakupovat.

Radek Sárközi řekl(a)...

300 milionů korun pro školy navíc na ONIV je již schváleno, ale i v tomto případě rozumní ředitelé vyčkají na informaci, kolik peněz přesně dorazí do jejich školy. Nakupovat techniku začnou až pak, nikoliv už teď v srpnu...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Teď ještě vymyslet, kde se najdou a z čeho se zaplatí zaměstnanci, kteří se budou o ty tuny nových digitálních informačních a komunikačních technologií starat.

mirek vaněk řekl(a)...

Nikdo se nezeptá učitelů na školách co potřebují. Co jim vadilo a co je třeba řešit. Ale narve se do škol další technika(a to ještě pozdě).
Už v dubnu mělo ministerstvo a jeho organizace monitorovat průběh práce škol. Učitelé dělali z domu a obesílali žáky. Co dělali úředníci? Schůzovali online?
Kdyby dělali svou práci, nemuseli by teď improvizovat.
Čekám na další pokyny a děsím se, co z nich vypadne.

Eva Adamová řekl(a)...

"Teď ještě vymyslet, kde se najdou a z čeho se zaplatí zaměstnanci, kteří se budou o ty tuny nových digitálních informačních a komunikačních technologií starat."

Nic se vymýšlet nebude. Před 15 lety, kdy se zaváděla funkce ICT koordinátora, měl tento na škole na starosti pár kousků, dnes jich má na starosti tak pětinásobek. No a když dnes zvládne 100 kousků, proč by nezvládl 120, že ano. Začíná to být v těch maximálně pěti hodinách z úvazku dolů neúnosné.

Beny řekl(a)...

Já jim kašlu na nový NB. Používám celou svou praxi svůj a nikdo to neřešil.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ale zase pozitivní na coroně je to, že se konečně začne plošně řešit IT ve školách a pro žáky.

Beny řekl(a)...

Nepromyšlené plácnutí do vody. Nezajištěno, kdo to bude spravovat (ICT koordinátor)? Co licence SW, antivirus, kdo to nainstaluje? Kdo řešit opravu OS až nerozumný učitel nainstaluje kde co z internetu atd, atd.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici noutbúk nemají.
Když potřebují pracovat s pomocí počítače, dojdou si k němu. Ať už je to v práci nebo doma. Tímto způsobem se jim daří udržet si veselou mysl i v té dnešní překotně zavirované době. Tahat s sebou noutbúk by jim vedlo k mozkomoření.

Ygrain řekl(a)...

"Už v dubnu mělo ministerstvo a jeho organizace monitorovat průběh práce škol. Učitelé dělali z domu a obesílali žáky. Co dělali úředníci? Schůzovali online?"

Jo, to by mě taky zajímalo. Programátoři edupage průběžně sbírali feedback a prostředí upravovali, aby byla lépe použitelná pro online výuku, ale ministerstvo evidentně nesbíralo nic a podpora byla taky nulová.

Eva Adamová řekl(a)...

"Nezajištěno, kdo to bude spravovat (ICT koordinátor)? Co licence SW, antivirus, kdo to nainstaluje? Kdo řešit opravu OS až nerozumný učitel nainstaluje kde co z internetu atd, atd."

Bude to samozřejmě vše dělat ICT koordinátor, případně správce sítě, pokud ho škola má. Hodila by se sice nějaká ta další hodina z úvazku dolů, ale zase na druhou stranu se nebudeme tvářit, že vidíme počítač poprvé a že blbosti, které nám na školních počítačích vyrobili nerozumní učitelé a žáci, neumíme vyřešit.

Beny řekl(a)...

"Bude to samozřejmě vše dělat ICT koordinátor, případně správce sítě, pokud ho škola má. Hodila by se sice nějaká ta další hodina z úvazku dolů, ale zase na druhou stranu se nebudeme tvářit, že vidíme počítač poprvé a že blbosti, které nám na školních počítačích vyrobili nerozumní učitelé a žáci, neumíme vyřešit."

Nebudeme se tvářit ... ale zase to dělat za dobré slovo na oltář vlasti, když mám na starosti jako správce 170 PC vč NB a k tomu další nové? A ještě učím, no to už neee.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tedy pytlici žili zřejmě omylu, že náplň činnosti takového koordinátora je spíše metodická. A on je to vlastně takový digitálně technologický asanátor.
To to ti pytlici zase domatlali...

ema řekl(a)...

Já jim kašlu na nový NB. Používám celou svou praxi svůj a nikdo to neřešil.
Jsem na tom podobně. Téměř nový NB, který jsem si za peníze vydělané ve škole určitě nekoupila.
Nová technika by měla znamenat další zaplacené hodiny pro ty, kteří mají stávající techniku na starosti teď. Pokud jde o shánění peněz, ať hodí pozadím také zřizovatelé a neziskovky. Když já můžu na začátku roku žebrat u rodičů o kancelářský papír, zřizovatel může žebrat u těch samých rodičů o finanční podporu na jiné věci. Říká se tomu sponzorování. Sportovním klubům jde tento sport na výbornou.
Mimochodem, jedna z neziskovek, které znám, se během jarní části koronakrize starala o děti, které nebyly připojeny k internetu. Úkoly pro ně pomáhala distribuovat a také pomáhala s jejich vypracováním. Ne všechny neziskovky se živí psaním štvavých článků o školství. Bohužel je jich málo.
Jsem zvědavá, na jaké školení s názvem "Zvládání distanční výuky" mě pan ministr a další státní a obecní administrativa pošlou. Aby si udělali čárku do sešitku s názvem "Naoko splněno - doplatil na to učitel". Asi by si měli založit jiný sešit, na kterém by měl být nadpis "Účinně v rámci mého slušného platu vyřešeno".

ema řekl(a)...

a ještě bychom možná mohli prodiskutovat u českých ředitelů tak oblíbený bonus pro ICT koordinátory - vedení třídnictví za 400 Kč měsíčně...aby se chlapci a děvčata u toho koordinování nenudili :)

Beny řekl(a)...

"a ještě bychom možná mohli prodiskutovat u českých ředitelů tak oblíbený bonus pro ICT koordinátory - vedení třídnictví za 400 Kč měsíčně...aby se chlapci a děvčata u toho koordinování nenudili :)"

Toto jsem razantně odmítl :-)

Okomentovat