5.8.20

Michal Půr, Jan Palička: Maláčová jeslemi motivuje k odkládání dětí. Češi o to přitom vůbec nestojí, říká Gregor

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce znovu zavést širší využití jeslí, které by od září 2024 měly úplně nahradit dětské skupiny. Podle místopředsedy Aliance pro rodinu Jana Gregora jde o státem financovanou motivaci k odkládání dětí, po které chybí společenská poptávka. „Rodiče v Česku chtějí v drtivé většině být s dítětem minimálně do jednoho až dvou let jeho věku,“ uvádí. Proč je podle něj u nás v současnosti výchova dětí a péče o ně na lepší úrovni než na Západě? A jde Maláčové o děti, nebo o daně, které odvádějí jejich rodiče?

Z článku na INFO.cz vybíráme:

Zásadním argumentem proč návrh ministryně Maláčové nepřijímat, je podle Gregora skutečnost, že po něm není ve společnosti poptávka. „Podstatné je, co si myslí sami lidé, ne co si myslí paní ministryně a její okolí. Rodiče v Česku chtějí být v drtivé většině s dítětem minimálně do jednoho až dvou let jeho věku. Samotné matky, to není žádný patriarchální diktát,“ kritizuje přístup Maláčové a jejího týmu Gregor s odkazem na výzkumy Výzkumného centra práce a sociálních věcí při MPSV.

„Snažil jsem se ptát se lidí z okolí ministryně, proč přichází s nabídkou, po které není poptávka. Bylo mi odpovězeno, že když nabídka bude, tak poptávka vznikne. Stát bude držet prázdné jesle a časem si lidé zvyknou do nich dávat děti. Toho jsem se obával, vytváří něco, co společnost nenásleduje,“ uzavírá Gregor.3 komentáře:

Unknown řekl(a)...

V USA je MD 6 týdnů. Když máte dobrého zaměstnavatele, tak vám pár týdnů přidá. Kdo chce zůstat déle, tak si musí dopředu našetřit, ale přijde o práci. Po 6 týdnech si obvykle rodina pořídí paní na hlídání jihoamerického původu. ČR je vskutku taková poslední zlatá enkláva tohoto druhu. Jsem zvědavý na to, která politická reprezentace přijde s oklešťováním tohoto výdobytku. Bude to liberální pravice nebo tzv. Nová levice?

Unknown řekl(a)...

Jaká motivace? Vzdyť MŠ i dětské skupiny jsou vesměs přeplněné už teď,,,,,takže Češi o to stojí velmi....

poste.restante řekl(a)...

Tak já nevím.
Když nejsou jesle a "dětské skupiny", tak prý bráníme ženám, aby se mohly realizovat v zaměstnání, snižujeme jejich příjem teď i do budoucna a deklasujeme je na trhu práce.
Když jesle obnovíme, tak zase naháníme a nutíme do práce ženy, které chtějí zůstat doma s dětmi.

Ještě si pamatuju, s jakou slávou byly jesle rušeny, protože to byl odporný komunistický výmysl, kvůli kterému trpěly celé generace maminek i jejich dětí.
A teď je obnovujeme.
Som z toho volaký zmätěný...

Okomentovat