9.8.20

Michal Kaderka: Vysvobození. Učitelé uniknou zbytečnému závodu s časem

Zrušení povinné maturity z matematiky může pomoci matematice, maturantům i školám. Vzpomínky na rok 2020 budou z pohledu vzdělávání velmi intenzivní, to se dá s jistotou říct už teď. Školství dostalo novou vzdělávací strategii, učitelé i žáci se hodně naučili během koronavirové krize. A byla pohřbena povinná maturita z matematiky.

Z článku na webu Seznam Zprávy vybíráme:

Je nad čím přemýšlet. Výsledky v matematické gramotnosti našich žáků nejsou v porovnání s ostatními zeměmi vůbec zoufalé. Rádi se srovnáváme s Američany, protože co se tamní děti učí na střední škole, probírají čeští žáci již na základce. To dokazuje, že máme učitele, kteří matematiku učit umějí. Jenže matematika nebudí u českých žáků skoro žádné sympatie. Ze všech předmětů vyvolává největší strach a zároveň se z matematiky i často propadá. V čem je tedy problém?

Problém je v kvaltování. Snažíme se ve školách naučit všechny žáky stejnou látku ve stejnou dobu, aniž bychom řešili, zda student látku pochopil a dokáže ji aplikovat. V matematice na sebe všechno navazuje, takže pokud dítě nepochopí učivo ve třetí třídě, má v podstatě smůlu. A protože je matematika založena na abstrakci, jsou nejvíce znevýhodněny děti, jejichž rodičům to ve škole taky příliš nešlo.

Zrušení povinné maturity z matematiky dává učitelům možnost učit žáky matematicky přemýšlet a nezávodit při tom tolik s časem. Tedy alespoň na středních školách, protože učitele základních škol ještě nikdo od jednotných přijímacích zkoušek na střední neosvobodil.

10 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

Článek plný nesmyslů a novnářských frází. Novináři by si měli zjistit fakta o tématu o kterém píšou a pak teprve psát.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zrušení povinné maturity z matematiky dává učitelům možnost učit žáky matematicky přemýšlet a nezávodit při tom tolik s časem.

Pokud se ta možnost učit žáky přemýšlet zrušením povinné maturity z matematiky promítne i hodin fyziky, informatiky, chemie, přírodopisu, dějapisu, zeměpisu a základů společenských věd, pak je to supééér.
U cizích jazyků se přemýšlet nemusí, tam se biflují slovíčka nazpaměť, a českému jazyku není pomoci, protože tam je maturita povinná, prostěěě!
Pytlici si všimnuli hned zkraje, jak se chodbami školy ploužili s časem uzávodění žáci a jak mezi nimi pobíhali říční učitelé matematiky a poháněli ta vytřeštěná nebožátka k ještě kratším časům chrlení nabiflovaných pouček.
Co se kvůli té maturitně matematické povinnosti muselo dít na základních školách, si pytlicí snad ani nedokáží představit. Ale možná by postačilo, kdyby ty matematické galeje nebyly neustále rozmělňovány všemi těmi projektovými a sportovními dny, navštěvami kin a divadel. Škoda, že ani zdejší dnes již klasická dívadla nešla tenkrát s duchem moderní doby konkurenceschopnosti pro třetí tisíciletí.
Namátkou... Osvobozené divadlo - Těžká Úměra, Semafor - Kdyby tisíc percentilů nebo Divadlo Járy Cimrmana‎ - Cimrman v říši matematiky.

Ygrain řekl(a)...

"Zrušení povinné maturity z matematiky dává učitelům možnost učit žáky matematicky přemýšlet a nezávodit při tom tolik s časem."

No, vzhledem k tomu, že matematika dosud povinná nebyla, mají tedy učitelé i žáci času pořád stejně, jako měli dosud. Zato novináři by rozhodně potřebovali více času - a nemusejí ani přemýšlet matematicky, stačí jen přemýšlet.

"U cizích jazyků se přemýšlet nemusí, tam se biflují slovíčka nazpaměť"

To byl, doufám, zase vtip, pytliku.

Eva Adamová řekl(a)...

"...protože učitele základních škol ještě nikdo od jednotných přijímacích zkoušek na střední neosvobodil."

A mohu autora ujistit, že většina z nich o "osvobození" vůbec nestojí. Ono by se totiž o žádné osvobození nejednalo, jednalo by se o návrat k přijímačkovému galimatiáši (SCIO testy, školní testy, nepřijímačky), který tu byl před JPZ.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Přesně Ygrain - novinářská blbost kvete. To jsou ti, co je ta madurída asi moc nezasáhla.
Moje děti vůbec nejsou žádní supermatematici a matiku si vybrali, protože byla pro ně údajně jednodušší než jazyk. i když v jazyce čtou odborné texty. Já osobně taky nejsem pro povinnou matiku u maturity ,ale zvednutí celkové úrovně maturity, která pozvolna bude upadat, jestli se opět přesune na jednotlivé školy.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Učitelé uniknou zbytečnému závodu s časem

A jak to přijde,
že při zkompetentňování žáků českým jazykem se zbytečně s časem nezávodí?
(tentokrát to zcela mimořádně není vtip)

krtek řekl(a)...

A to je autor učitelem mediální výchovy. Ach jo.

Vít Tomis řekl(a)...

učitelem mediální výchovy.
To mnohé vysvětluje... Hlavně o "nutnosti" vyučovat mediální výchovu a testovat tyto znalosti.

Zen řekl(a)...

Ciste technicka: Cimrman pochopitelne zasahl taktez do hajemstvi matematiky. Toliko referat na toto tema nezplodil spolek Divadla JC, ale "konkurencni" Salon Cimrman. Publikovano nekdy v sedesatych letech (ony casopisy nemam momentalne k dispozici)

Josef Soukal řekl(a)...

Produkce Salonu Cimrmam je v knize Byli jsme a buben.

Okomentovat