26.8.20

Markéta Bidrmanová: Kašlající dítě ve škole? Nemá tam co dělat, vysvětluje ředitel

Minulý týden dostaly školy od Ministerstva školství manuál, podle kterého mají od září postupovat. „Je to šibeniční termín, je to za pět minut dvanáct. Ale kdyby ten manuál vydali před měsícem, tak by v něm v tuto chvíli bylo padesát změn, protože epidemiologická situace se vyvíjí,“ řekl minulý týden v rozhovoru pro Seznam Zprávy prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý a zároveň ředitel Masarykovy základní školy v pražských Klánovicích.Z doprovodného článku v Seznam Zprávy vybíráme:

Jak budou probíhat kontroly dětí, že jsou zdravé?

Pro nás už to není nové, tuto situaci už známe z jara. Máme dálkové teploměry na měření teploty. Pokud dítě kýchne, můžeme rodiči říci: „Maminko/tatínku, je nám líto, ale vezměte si dítě domů.“ Pokud rodič není, je ve škole marodka, kam se dítě pod dozorem zavře, a zavolají se rodiče, ať si pro něj přijedou. Nemocné dítě nemá ve škole co dělat a nejde pouze o koronavirus. To platí i například u chřipky.

Pokud je dítě alergik a kýchá, je nutné mít potvrzení od doktora?

Je dobré potvrzení mít, ale záleží na situaci. Pokud žáci i učitel vědí, že je dítě alergické, asi není nutné jej mít. Ale nepotvrzuji za nesmysl, aby potvrzení mělo.

Pokud má rodič horečky, může nechat dítě z preventivních důvodů doma a nechat jej učit se na dálku?

Já určitě z těchto důvodů dítě omluvím, stejně i v případě, že se rodiče obávají koronaviru. Nevidím v tom problém.

11 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ano, nemocné dítě do školy nepatří. jenže ... však to znáte. Ráno vám přijde dítě už naprskané. maminka ho prostě poslala do školy, ačkoli bylo evidentní, že mu není dobře. Pak se jí buď nedovoláte (jé já už neměla kredit, nesmím mít na pracovišti mobil) nebo dovoláte s tím, že vám oznámí, že nemůže pro dítě dřív jak ve tři, takže musí to "nějak vydržet", a jít ještě do družiny.
Tohle je běžná praxe. Kdo má a kde má ty děti hlídat , mi není jasné. Pokud bude mít coronu a na jeho hlídání se vystřídá více osob, tak potěš koště.

Nicka Pytlik řekl(a)...

je ve škole marodka

Jaké je vybavení takové marodky? A co zdravotnický personál?
Pokud se dítěti přitíží, první, co rodiče udělají, bude podání stížnosti.

Knut Klapka řekl(a)...

"Pokud se dítěti přitíží, první, co rodiče udělají, bude podání stížnosti."

No jistě. Proto právě ministerstvo větrání vytvořilo svůj "manuál" s maximální možnou nekonkrétností a všechno hodilo na školy. Nikdo ovšem nečekal nic jiného, že.
A kdyby si snad školy náležitě neužívaly organizačních a jiných problémů, je tu v záloze "doporučení" ČŠI, se kterým vylezla v tu pravou chvíli poté, co o ní půl roku k obecné blaženosti nikdo neslyšel. Tak vhodně a prospěšně, jak to umí jen ona.

Ygrain řekl(a)...

"Pak se jí buď nedovoláte (jé já už neměla kredit, nesmím mít na pracovišti mobil)"

V tom případě by měla mít škola kontakt na zaměstnavatele

"nebo dovoláte s tím, že vám oznámí, že nemůže pro dítě dřív jak ve tři, takže musí to "nějak vydržet", a jít ještě do družiny."

A povinnost rodiče vyzvednout si nemocné dítě by měla být uzákoněna, tj. zaměstnavatel povinen rodiče uvolnit a rodič naklusat (nebo to tak je? já tohle z jedné ani druhé strany řešit nemusela.)

Bože, já su tak ščastná, že neučím na základce... Musím se podívat, které všechny dětičky mám už plnoleté, ať můžu chodit sami!

Jestli máte někdo nějakou pák

Jana Karvaiová řekl(a)...

....V tom případě by měla mít škola kontakt na zaměstnavatele..
šKOLA není kriminální ústředna pátrá radí informuje.

...? já tohle z jedné ani druhé strany řešit nemusela.)...
Vy ne, ale mnoho jiných ano. Na základce je to běžné. A nemáme žádnou marodku. Jediný kumbál je od 12:30 obsazen zuškou. Takže sklep nebo půda?

Ygrain řekl(a)...

To sice škola není, ale není taky rodič povinen uvést kontakt, na kterém může být zastižen v době vyučování? Co by asi madam já-nemám-kredit dělala, kdyby došlo (fuj fuj, ať to nepřivolám) k vážnému úrazu, kdy pro dítě přijede rychlá a odveze ho rovnou na operační sál?
Ale když už tu kriminálku zmiňujete... nedala by se v současné situaci nějak zaangažovat? Koukám, že mi zmizelo kousek příspěvku, kde jsem se ptala, jsou-li jaké páky na rodiče, aby konali svou povinnost, zvláště v současné době.

ema řekl(a)...

Rozhovor mezi mnou a mým žákem:
Mně bylo špatně už ráno. A proč jsi šel do školy? Mamka říkala, že nikdo není doma, tak ať mažu...

Ygrain řekl(a)...

Jo, umím si živě představit. Proto říkám, že toto by mělo být nějak právně ošetřeno - stejně jako žák, který si odmítne nasadit roušku.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ygrain - rychlou jsme volali několikrát a rychlá odváží dítě rychle. Rodiče se dohledávají a poté. Tohle je ošetřeno. přednost má zdraví dítěte před informovaností ZZ.
Páky nejsou , milá paní. Dohledávali jsme třeba 10 dětí )spádových) po celé republice, protože ZZ se nedostavili k zápisu a nic o nich nevíme. Asi tak. Stejné je tos nechozením do posledního ročníku školky. ZZ to mají na háku a než dojde k nějakému trestnímu podání za zanedbání péče nebo nějakého dalšího zákona, tak často uplynou roky! Byť je všechno zjevné a jasné na první pohled. Zeptejte se nějaké pěstounské rodiny, ti by vám mohly vyprávět romány.

Unknown řekl(a)...

A jak pan Černý pozná, že dítě netrpí třeba alergií na prach. Mnohé nakažené děti také nemají ani zvýšenou teplotu. Jsou superpřenašeči (studie z USA, Izraele,..). Takové smrkající a kašlající dítě řeší přece pediatr. Ten má ale strach ještě větší než učitel a bere děti jen přes objednání telefonem a 6x zarouškované a ústa překrytá ještě respirátorem, se štítem. Pan Černý se po právní stránce může dostat do konfliktu s rodiči. Co když budou trvat na tom, aby jejich dítě chodilo i nadále do školy. Jaké je tady řešení?

Jirka řekl(a)...

Pan Černý je zřejmě nový mesiáš českého školství. Je třeba rychle uvěřit. Budete mít klid!

Okomentovat