27.8.20

Lukáš Marek: Roušky, distanc, větrání? Vědci z Oxfordu navrhují přehodnotit priority

Je horší tiše sedět v zalidněné místnosti se špatnou ventilací, anebo se přidat ke zpívajícím lidem na rušném festivalu? Britští vědci přišli s revizí obecně přijímaných regulí pro ochranu před koronavirem.

Z článku na webu Seznam Zprávy vybíráme:

Za příklad, jak by přístup k věci na základě tohoto smýšlení mohl vypadat, dávají Timesy mírnější opatření pro diváky v letním kině, kde lidé téměř nemluví, než třeba na festivalu, kde se křičí a zpívá. Hlasité mluvení nebo křik totiž podle vědců výrazně zvyšují riziko přenosu, protože kapénky s virem jsou z úst dané osoby roznášeny dál, což se v současnosti de facto pomíjí.

Regule, které by tohle braly v potaz, by podle vědců zajistily větší ochranu tam, kde je nejvyšší riziko, a na místech, kde je nebezpečí menší, zase víc svobody. Mohlo by to podle nich „umožnit návrat k normálu v určitých aspektech sociálního a ekonomického života.
4 komentáře:

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Takže školní třídy jsou zcela jasně nejrizikovějšími prostory. A co na to MŠMT a hygiena? Nic.

Unknown řekl(a)...

To už poznali v Izraeli, USA,...Tam mohutná epidemie začala ve školách. Děti jsou superpřenašeči. Potvrdily to třeba rozsáhlé studie v USA. Ona budoucnost ukáže. Někdo by za to měl nést odpovědnost. Doufám, že odpovědnost za smrt pedagogů nebude hozena na ředitele škol.

Knut Klapka řekl(a)...

Na to člověk ani nepotřebuje vědecké výzkumy, aby si takovou samozřejmost spočítal. A například zpěv by měl být minimálně pro jedno pololetí zcela zrušen.

"Doufám, že odpovědnost za smrt pedagogů nebude hozena na ředitele škol."

Zaprvé: jsme v Česku, a tak víme, že nic nehrozí.
Zadruhé: kdyby snad přece, nikdo žádnou odpovědnost za nic neponese. Pedagog prostě zemřel. S covidem. To se stává, nic zajímavého. Nejspíš si za to stejně mohl sám, protože málo větral.

Knut Klapka řekl(a)...

Smrt učitele nikdo řešit nebude.
Zato odpovědnost učitele, to je jiná. Na tom se každý rád povozí.
Dovedete si to vůbec představit? Speciálně na základkách?
Říjen, chladno, déšť, ve třídě vytrvale kašle, kýchá a smrká nejmíň pět žáků. Učitel je všechny posílá do izolační místnosti (nevím sice jak, protože sami tam jít nesmějí a učitel nesmí opustit třídu, ale to si nechme na jindy). Udělá to dnes, zítra, za týden. Prakticky sto procent jsou falešné poplachy a běžné virózy. Učitel tedy soustavně narušuje výuku. Také ovšem ekonomiku, neboť rodiče neustále běhají z práce vyzvednout své děti a jejich zaměsnavatelé brzy začnou vidět rudě. Do ředitelny prší stížnosti. Může za to učitel, špatně vyhodnocuje situaci. Přeháníte, pane kolego!
Říjen, chladno, déšť, ve třídě vytrvale kašle, kýchá a smrká nejmíň pět žáků. Učitel, vědom si předchozího odstavce, nepošle nikoho nikam a spolehne se na to, že prakticky sto procent jsou falešné poplachy a běžné virózy. Jednoho dne to však nebude sto procent, ukáže se, že žák je kovidní a šíří nákazu. Učitel nezajistil izolaci, nese plnou odpovědnost, v tomto případě snadno i trestní.
Jsou i jiné zajímavé možnosti. Snadno totiž dojde k tomu, že se v izolaci sejde za celou školu větší množství žáků. Řada rodičů nebude k sehnání. Děti tudíž stráví v izolaci celé hodiny. Pokud je někdo z nich doopravdy nakažen, roznese to spolehlivě i na ostatní - totiž na žáky jiných tříd, kteří by zůstali zdraví, kdyby nebyli v té izolaci umístěni kvůli neškodné rýmě. A kdo za to může? Správně, učitel, který je tam poslal.
Jen tak mimochodem, kdo bude ta děcka v izolaci hlídat, pokud onemocní pár učitelů a ostatní nebudou mít volné hodiny? Vedení školy? Uklízečka?
Čeká nás velmi veselý podzim.

Okomentovat