25.8.20

Ladislav Šustr: Plaga zničí školství, měl by podat demisi. Školy varují před rušením známek u maturit

Zrušením známkování maturit poškodí celé české školství a u středoškoláků a gymnazistů dojde ke snížení kvality. Tak odborníci reagují na záměr ministerstva školství přestat známkovat maturity a nahradit je prostým konstatováním uspěl, či neuspěl. Po zrušení povinné státní maturity z matematiky je tento návrh mezi mnohými brán jako další krok ke snížení nároků na současné studenty. Ozývají se také hlasy, aby ministr školství Robert Plaga podal demisi.

Z článku v Echo24.cz vybíráme:

Proti tomu ale ohrazují odborníci, kteří se ve školství pohybují. Jako ukvapený krok to hodnotí předseda Správní rady PORG Martin Roman, který v Londýně absolvoval magisterský program zabývající se efektivním vzděláním. Podle něj navíc dojde ke snížení kvality českého středního školství. „Existuje jasná pozitivní korelace mezi centrálně opravovanými maturitami a úrovní vzdělávání na středních školách. Ať se nám to líbí, nebo ne, realitou je, že studenti i učitelé se budou více snažit, když na konci akademické cesty bude hodnocený výstup. Už zrušení centrálního opravování části maturit letos byl krok ke snížení vypovídací hodnoty a spravedlnosti maturit. Za stejný výkon dostanou studenti na některé škole jedničku a na jiné čtyřku,“ řekl Martin Roman.

Shoduje se tak s Renatou Schejbalovou, která je předsedkyní Asociace ředitelů gymnázií. Podle ní by se v případě neznámkování testů snížila úroveň maturit, protože by pro studenty zmizel důvod k učení. Schejbalová také poukazuje na to, že dlouhodobým problémem je skládání maturit jak u gymnazistů, tak u učňovských oborů. Podle ní by se otázka dala vyřešit zavedením dvou úrovní maturity, kde první by sloužila k ukončení středoškolského vzdělání a druhá k navazujícímu studiu na vysoké škole.


3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Školy varují před rušením známek u maturit

A což tedy u maturit hodnotit formativně?
Jakože motivace, zpětná vazba... a tak nějak podobně.

Eva Adamová řekl(a)...

Úkol zní jasně:

1. První rok - zvýšení počtu nezmaturovaných díky koronavirové díře ve výuce.
2. Druhý rok - zvýšení počtu nezmaturovaných díky neznámkování, které povede k podcenění přípravy.
3. Třetí rok - zrušení státních maturit díky zvýšení počtu nezmaturovaných.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Plaga už školství zničil. Neomlouvá ho ani to, že tak učinil díky neomarxistickým našeptávačům.
Na hovadiny, které neustále lezou z EDUinu, není ve slušné společnosti možné reagovat. Já jen marně přemýšlím, jak svým gymnazistům vysvětlím, že je úplně jedno, jak intenzivně se budou učit, když se ve finále bude za zcela různé výkony dávat stejné hodnocení.

Ať žije staronová rovnostářská společnost! Ať žijí flákači! Ať žije maturita 1989 minus! Ať žijí všichni, kdož tohle pomáhali Fialovi, EDUinu a Plagovi protlačit!

Okomentovat