15.8.20

Kristína Paulenková: Slabé žáky doučí vysokoškoláci

Počátkem příštího týdne mají školy obdržet manuál s hygienickými předpisy pro nový školní rok. Společně s tím by k ředitelům měla z ministerstva školství dorazit nabídka doučování pro děti, které budou kvůli výpadku výuky během koronakrize zaostávat za spolužáky. Dětí, kteří se na jaře vůbec nezapojily do výuky na dálku, bylo podle České školní inspekce 9,5 tisíce. Mnoho dalších se sice zapojit pokoušelo, ale rodiče jim nebyli schopni s novou látkou pomáhat nebo jim chyběla technika.


Z článku v deníku MF DNES vybíráme:

V současné době vzniká iniciativa, která by měla žákům pomoci znalosti alespoň částečně dorovnat. Doučovat děti budou studenti pedagogických fakult v rámci své praxe. Na iniciativě se podílí Národní pedagogický institut ČR, společnost Člověk v tísni, ministerstvo školství a pedagogické fakulty. „Už teď víme, že o tyto praxe bude zájem a že naši studenti se do doučování zapojí,“ říká mluvčí Univerzity Hradec Králové Jakub Novák. A podobná slova znějí i z dalších pedagogických fakult.

„Pro studenty magisterského studia učitelství na 1. st. ZŠ a pro studenty učitelství na 2. st. ZŠ a SŠ byl vytvořen a zařazen do studijního programu nový předmět – Individuální a skupinová podpora žáků s překážkami ve vzdělávání, za který studenti získají kredity, tak jak je tomu u ostatních předmětů,“ uvedla Lucie Maršálková ze Střediska pedagogické praxe Univerzity Karlovy.

Obecně má novinka fungovat tak, že ředitelé budou moci vyplnit online formulář, o jaké doučování a pro kolik dětí mají zájem. Studenti vysokých nebo vyšších odborných škol pak začnou po vyučování docházet buď přímo do škol, nebo děti, které by zůstávaly ve škole, doučovat na dálku.

„Ideálně jednou týdně na dvě hodiny by měli přijít studenti do školy a tam doučovat jedno i více dětí ze stejné třídy. Doufáme, že by díru ve znalostech z období koronakrize mohlo toto pravidelné doučování alespoň částečně pokrýt,“ říká Rút Veselá z organizace Člověk v tísni.

12 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

by k ředitelům měla z ministerstva školství dorazit nabídka doučování pro děti, které budou kvůli výpadku výuky během koronakrize zaostávat za spolužáky

Takovou nabídku by pytlici pro některé svoje žáky uvítali.
Jen jestli platí i pro ty žáky, kteří mají k dispozici mnohdy i výhradně svůj vlastní počítač, samozřejmě připojený k netu, ale v průběhu těch tří měsíců nezareagovali ani na opakované výzvy, prostěěě!
A rozkaz zněl jasně... projít musejí všichni.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dětí, kteří se na jaře vůbec nezapojily do výuky na dálku, bylo podle České školní inspekce 9,5 tisíce.

A kolik z toho bylo dětí, kteří se zapojit nemohly a kteří se zapojit nechtěly, zjišťovala inspekce také?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nezjišťovala Pytlíku, protože by se dobrala trochu divných čísel, která nechtějí vidět.

Unknown řekl(a)...

Nabídka byla - pro mnohé žáky byly materiály připraveny i v papírové formě ve škole. Odezva žádná. Vymlouvat se na nedostatek počítačů a připojení k síti je naprostý nesmysl. Dětičkám se prostě nechtělo.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dětičkám se prostě nechtělo.

Zřejmá chyba učitelů!
To ví každé malé dítě, přecééé...

Tomáš Barták řekl(a)...

K nadpisu:
Pokud je žák slabý, nedoučí jej ani deset vysokoškoláků. Kde nic není, ani smrt nebere. Pokud by se slabými žáky rozvíjeli další dovednosti, které ji budou k užitku, to by bylo perfektní. Pile, pracovitost, soustředění, zručnost, cílevědomost, překonávání překážek..., to je to, co potřebují.

Tomáš Barták řekl(a)...

...jim budou...

ema řekl(a)...

Darovanému koni na zuby hledět nebudu. Pokud mi pošlete vysokoškoláka na doučování mých předmětů a zaplatíte ho, sem s ním. Počítejte ale s tím, že vám na doučování pošlu ty, co mají zájem. A budou to samozřejmě i ti žáci, kteří se do online výuky zapojili aktivně. Protože já jsem za rovnost příležitostí. Tipnu si, že nefachčenkové zájem mít nebudou a já je nutit NEBUDU.

Eva Adamová řekl(a)...

Popisovaný systém doučování prostřednictvím studentů pedagogických fakult si dovedu představit ve městech, kde příslušné fakulty sídlí a v jejich nejbližším okolí. Silně pochybuji, že se vysokoškoláci pohrnou doučovat na naši školu, která je od města s pedagogickou fakultou vzdálená 150 km. Nějaké dlouhodobé doučování na nějaké dvě hodiny týdně je vzhledem ke vzdálenosti a vzhledem k dalším studijním povinnostem vysokoškoláků na takovýchto školách nerealizovatelné. A kdepak bude v tomto případě onen snad už milonkrát zmiňovaný rovný přístup? Budou mít žáci vesnických škol doučování vysokoškoláky, které pro ně mebude dostupné, nějak kompenzováno? Budou mít učitelé vesnických škol případné doučování zaplaceno? Protože existence předmětu na VŠ, v rámci kterého se to bude dít ve velkých městech, jistě nebude bez finančních nákladů.

Eva Adamová řekl(a)...

Napadá mne taková skoro hříšná myšlenka. Když už je takováto krizová situace, která navíc bude v příštím školním roce pravděpodobně pokračovat (nemocných a pokašlávajících učitelů bývá v chřipkovém období minimálně 10 % a ti ve školách určitě nebudou moci po určitou dobu být), nestálo by za to, místo probírání mnohdy opravdu bohapusté teorie, která by se určitě dala ošéfovat dálkově, poslat studenty navazujících učitelských oborů na jeden semestr do základních a středních škol? Byli by učitelům k ruce, mohli by pracovat tandemově se zaostávajícími žáky, mohli by suplovat a doučovat. To by školám v regionálním školství opravdu pomohlo a takováto praxe by byla i pro ně opravdu přínosem. Když k nám někdo přiletí na dvě hodiny týdně, stejně to nebude k ničemu, a to ani pro školu, ani jako praxe pro vysokoškoláka.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Doučování? Jakože skutečně???
V době, kdy se horečně pracuje na redukci učiva snad až padesáti procentní?
Unikla pytlikům nějaká podstatná informace, že mají až takové potíže s logikou této konstrukce?

Ygrain řekl(a)...

Ta vaše hříšná myšlenka, paní Adamová, má něco do sebe - taky by mohla odradit studenty, kteří berou pajdák pouze jako zdroj diplomu a učit rozhodně nehodlají, a jedinci, kteří z toho či onoho důvodu vypuštění do praxe nezvládají, by měli možnost své nedostatky zjistit dřív než po ukončení studia. A nám všem by to značně ulevilo.

Okomentovat