18.8.20

KDU-ČSL: Chaos kolem nošení roušek ve školách, rozdělení nedává smysl

Ministr školství Robert Plaga dnes konečně představil manuál, podle kterého se mají školy od začátku školního roku v souvislosti s koronavirem řídit. Od 1. září budou žáci ve školách nosit roušky, sundat je budou moci až ve třídách. „Nošení roušek by se mělo zavádět až v případech zvýšeného rizika. Toto rozdělení mi smysl nedává,“ komentuje poslanec KDU-ČSL Marek Výborný.

Lidovci od začátku prosazovali, aby se děti mohly od 1. září vrátit do škol. „Nesmí opět nastat plošné narušení výuky. Chodit do školy je totiž normální,“ pokračuje Výborný, který souhlasí se zvýšenými hygienickými opatřeními, jako jsou pokyny k mytí rukou nebo větrání tříd.

Ministr Plaga uvedl, že by bylo dobré vytvářet homogenní skupiny. V případě školních družin to ale tak jednoduše nejde. Ministr to alibisticky ponechal na ředitelích škol. „U školních družin je zachován chaos,“ říká Výborný.

Lidovecký poslanec Jiří Mihola upozorňuje na finanční kompenzace pro učitele, kteří budou učit jak prezenčně, tak i distančně. „Bude to pro ně boj na dvou frontách, což je velká porce práce navíc,“ dodává Mihola s tím, že tato informace od ministra nezazněla.

Jsou školy dostatečně připravené na distanční výuku?

Otazník pak visí také nad technickým zabezpečením a výukou na středních školách. „Mám zprávy od ředitelů, že technické vybavení středních škol není dostatečné,“ doplňuje Mihola, podle kterého jsou na to potřeba další finance.

Lidovci přišli jako první s uzákoněním distanční výuky pro základní školy. Plaga to nejprve odmítal, ale poté předložil totožný návrh, který včera schválila vláda, v nejbližších dnech pak o něm rozhodne i Sněmovna. „Pokud nemá zůstat povinnost dálkové výuky jen na papíře, je třeba počítat s tím, že je také nezanedbatelný počet sociálně slabých rodin, které nejenže nemají počítač, ale nejsou ani na síti. Zákonná úprava je tedy jedna věc, realizace druhá, mnohem složitější,“ dodává Mihola s tím, že tato otázka není zatím vůbec vyřešena.

3 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

"Lidovci přišli jako první s uzákoněním distanční výuky pro základní školy. Plaga to nejprve odmítal, ale poté předložil totožný návrh, který včera schválila vláda,"

Už mně ti lidovci lezou na nervy. Rozhodně se nejedná o totožný návrh.

To snad ani není pravda.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Lidovci přišli jako první s uzákoněním distanční výuky

Jako první s tím přišli pytlici už v roce 1987.
Ale nějak to zapadlo, či co. O Cimrmanovi se to zatím ještě neví...

Unknown řekl(a)...

Lidovci jsou prvotřídní epidemiologové, virologové, hygienici,...Ještě jim nedošlo, že ve společnosti existují superpřenašeči, viz. děvče s Techtle Mechtle - přes 150 nakažených nebo ta křesťanka z Jižní Koree, která nakazila přes 1500 lidí. Až budou nakaženy školy jako v USA, Izraeli,..a začne čilý komunitní přenos, tak už bude na roušky pozdě. Od lidovců je to s touto kritikou velmi odvážný krok, protože jejich voličská základna je poněkud starší. A všichni ví, že starší generace už těch nemocí má povícero a nový koronavir má tak dokonalou potravu. Kritizovat za každou cenu je kontraproduktivní.

Okomentovat