17.8.20

Kateřina Valachová: Dnes vláda jedná o dálkové výuce v případě výskytu COVID a při možné druhé vlně...

Kateřina Valachová komentuje na sociální síti Facebook dnešní jednání vlády: "Dnes vláda jedná o dálkové výuce v případě výskytu COVID a při možné druhé vlně nebo prostě také při nějakém příštím opakování situace z tohoto roku. Jde o postupy a zajištění financí pro kvalitní distanční vzdělávání všem dětem. A očekává se samozřejmě také vydání příslušného manuálu ze strany MŠMT."Celý komentář:

Dnes vláda jedná o dálkové výuce v případě výskytu COVID a při možné druhé vlně nebo prostě také při nějakém příštím opakování situace z tohoto roku. Jde o postupy a zajištění financí pro kvalitní distanční vzdělávání všem dětem. A očekává se samozřejmě také vydání příslušného manuálu ze strany MŠMT.

Můj komentář k podkladům:

1. Pravidla pro dálkové vzdělávání jsou velmi úsporná a zásadní změnu v zákonu nepřinášejí. Ve sněmovně lze spíše předpokládat velkou debatu než snadné schválení v prvním čtení.
2. Finance pro školy na dálkové vzdělávání jsou správně, bez nich to nepůjde. Koneckonců poslanci žádali uvolnění peněz na tento účel již v červenci při schvalování zvýšeného rozpočtu a částečně jsme to i prosadili.
3. Z terénu zatím zní údiv, že vládní návrh nepočítá s učilišti a středními školami. I tam byla část studentů vyřazena u dálkové výuky z důvodu nedostatečné vybavenosti škol, ekonomických důvodů na straně rodiny či chybějící podpory studenta. To, jak to může negativně ovlivnit výsledky studia a úspěšnost u závěrečných zkoušek a maturity, je asi jasné.
4. Další hlasy z terénu podporují spíše než peníze směřované "do železa" (nových počítačů) prostředky namířené do "dat", tedy do připojení. A také posílení videokonferencí, výuky informatiky i kompetencí na straně žáků, ale i učitelů. Vláda nicméně předpokládá využití peněz i tímto směrem a snad nezapomíná na nedostatečnost vybavení učitelek a učitelů přímo ve školách. To je jistě správně!
5. Můj závěrečný komentář: Jenže jsme teprve na začátku jednání a přitom je zahájení školního roku za dveřmi. Klíčová je komunikace všech změn s rodiči a učiteli - což si ale vyžaduje hodně času a úsilí. A stejně tak promyšlení opatření nejen v rovině "nákup", ale také té složitější a důležitější, totiž "užití". Jak mi ostatně psal jeden učitel v naší korespondenci: "Trochu mne děsí představa nových notebooků zavřených pod zámkem kdesi ve skříních, protože je nebude mít kdo zprovoznit, předat rodinám, uvést do provozuschopného stavu, vyřídit administrativu..."

Nu, bude na tom ještě hodně práce.

1 komentář:

Eva Adamová řekl(a)...

"Pravidla pro dálkové vzdělávání jsou velmi úsporná a zásadní změnu v zákonu nepřinášejí. Ve sněmovně lze spíše předpokládat velkou debatu než snadné schválení v prvním čtení."

Bude se to schvalovat ve zrychleném řízení a návrh obsahuje přesně to, co aktuálně potřebujeme.

Okomentovat