31.8.20

Kateřina Hlaváčková, Zuzana Zavadilová: Žáci mohou být nepozorní a hůř spát. Je třeba jim dát řád a čas, říká psycholožka

Rodiče by měli s dětmi do nového školního roku vstoupit postupně a s větší trpělivostí. Podle dětské psycholožky Lenky Čadové je pravděpodobné, že budou mít školáci zhoršenou pozornost, méně kvalitní spánek či pomalejší adaptaci na změnu. Takovou situaci ale podle ní rodiny zvládnou. Je však třeba dětem vytvořit před návratem do školních lavic řád, pravidelný rytmus a připravit je na povinnosti.

Z rozhovoru na Aktuálně.cz vybíráme:

To, co zažijí školáci 1. září, tu generace nebylo. Vrátí se po téměř půl roce výpadku. Jaké dopady mohou rodiče u dětí očekávat?

Je určitě možné, že děti budou mít horší pozornost. A také že hůře spí, pomaleji si zvykají a režim ne zcela dobře přijímají. Přece jen téhle situaci předcházela na jaře koronavirová krize, což pro ně byla nečekaná změna.

Jak mají potom rodiče postupovat, pokud dítě zlobí, nesoustřeďuje se a odmítá se učit?

Nespěchat, mluvit o tom s nimi a dát jim řád. Je třeba jim pomoct a vědět, že se jedná o přechodné období. Totiž že se nic neděje a dítě se časem vrátí do starých kolejí.

Jak by měli rodiče poznat, kdy mají dítěti nechat vlastní prostor pro učení, aby na ně nevyvíjeli přílišný tlak?

To je náročná a komplexní otázka. Záleží samozřejmě na dítěti a jeho schopnostech. Ale samozřejmě, vše, co se vymyká běžnému způsobu chování a reakcím dítěte, se dá považovat za potenciální zdroj problémů. Třeba že dítě delší dobu přemýšlí, hůř čte, učení ho nebaví a netěší. V takovém případě může mít s návratem do školy opravdu větší problém.


5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Žáci mohou být nepozorní a hůř spát.

S tím spaním je to problém.
V procesu zkompetentňování spící žák je sice nepozorný šmahem, ale zase neprdí.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pardon... 'neprudí'

Vít Tomis řekl(a)...

Pokud ovšem nemluví ze spaní...

Jirka řekl(a)...

Ta flatulence mi notně zamotala hlavu. Soudím totiž, že probíhá i ve spánku. Někdy nemusí být dokonce zřejmé, kterým otvorem vzduch tělo opouští a které orgány rozechvívá.

Promiňte kvalitu příspěvku, ale právě jsem dočetl všechny povinné manuály, se kterými se musí učitel seznámit před začátkem školního roku. Říkám tomu newspeakový rauš.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je třeba jim dát řád...

Neukotvené děti jsou nešťastné. Život s nimi cloumá...

Okomentovat