31.8.20

Karolína Koubová, Zuzana Marková: Plaga o startu školního roku: Nikdo si nemyslí, že covid se ve školách neobjeví. Cílem je minimalizovat rizika

Žáci a studenti se vrátí do školních lavic příští týden. „Situace karanténních opatření budou samozřejmě nastávat i v průběhu školního roku. Nikdo si nemyslí, že se covid-19 ve školách neobjeví,“ očekává ministr školství Robert Plaga (ANO). Ministr připomíná, že cílem má je zejména snížit rizika spojená s koronavirovou nákazou na minimum. Upozorňuje také, že všechna doporučená opatření jeho rezortu nemusí být aplikována. Každá škola by ale měla podle svých možností udělat co nejvíc.Hosty pořadu byli:

  • Robert Plaga (ANO), ministr školství
  • Blanka Lukeš Reindlová, ředitelka ZŠ Husova v Liberci
  • Pavel Martinovský, předseda Asociace učitelů dějepisu
  • Viktor René Schilke, předseda České středoškolské unie
  • František Dobšík, předseda Českomoravského odborový svaz pracovníků školství
  • Marie Farková, psycholožka

Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Přestože ministr prohlašuje, že další změny v manuálu pro ředitele už nepředpokládá, předseda školských odborů František Dobšík upozorňuje, že stále zůstávají nezodpovězené otázky.

„Napsali jsme souhrn asi dvaceti dotazů, na které ještě nemáme odpovědi,“ vysvětluje Dobšík, jehož kolegy zajímá třeba přesná definice rizikové skupiny nebo příklad realizace organizačně náročné smíšené výuky.

Odbory po ministerstvu žádají také upřesnění toho, jak se mají školy postavit k tomu, když učitel skončí v karanténě, ale nakažený není.

Učitel totiž může v takovém případě vyučovat distančně a pobírat plný plat. Pokud mu ale tento způsob vyučování umožněn nebude, přijde o 40 procent příjmů. „Někdo to určitě může brát jako újmu,“ dodává Dobšík.Žádné komentáře:

Okomentovat