22.8.20

Karolína Bauerová: Mezi nakaženými koronavirem je stále více dětí, a to i s těžkým průběhem. Návrat do škol bude kritickou zkouškou

Zatímco v počátcích koronavirové epidemie jsme vycházeli z předpokladu, že nemoc Covid-19 se dětí prakticky netýká, teď už je stav poznání přeci jen dál a původní předpoklady bohužel příliš nepotvrzuje. Znepokojivá jsou především čísla ve Spojených státech amerických, kde se epidemii stále nepodařilo dostat pod kontrolu. Ukazuje se, že se sílící epidemií roste také podíl nakažených dětí.

Z článku v Mix24.cz vybíráme:

Podle úřadu pro kontrolu nemocí (CDC) v USA postupně rostl podíl dětí na celkovém počtu nakažených z počátečního procenta v březnu až na červencových 7 %. Mohli bychom se snad utěšovat tím, že děti se s koronavirem vyrovnávají lépe a jen velmi málo z nich trpí těžkým průběhem nemoci. Jenže ani to už podle všeho neplatí. Podle údajů CDC je dnes závažnost onemocnění stejná u dětí jako u dospělých. Jedno z pěti nakažených dětí pak končí na jednotce intenzivní péče, což je poměrně znepokojivý poměr.

Americké úřady uvádějí, že právě na promořenost dětské populace měly vliv nejrůznější zákazy a preventivní opatření. Jednoduše proto, že děti se těmito opatřeními povedlo izolovat neefektivněji. To způsobilo, že děti dlouho netvořily významnou skupinu nakažených. Ale spolu s tím, jak se opatření začala uvolňovat, rostla také nákaza v dětské populaci. Z hlediska dětí jsou potom nejzásadnějším místem školy. Ty se ve většině států USA teprve otevřou. A v září se do nich vrátí také čeští školáci.
3 komentáře:

Unknown řekl(a)...

Jsem zvědavý na to, jak dlouho se bude tutlat úmrtí prvních učitelů s koronavirem. Informace o tom, že už byl starý 50+ neobstojí.

Knut Klapka řekl(a)...

Ono se to tutlat ani moc muset nebude. Proč taky? Veřejnost to nezajímá, víme jaký je její postoj k učitelům. Učitelé nejsou schopni se bránit, to víme také. Mnozí ani ochotni. A kdyby na některé škole došlo ke krizi, máme zde nezaměstnané vysokoškoláky - neučitele. Pokud by bylo ještě hůř, tak maturanty. Čímž se jednak snadno zacelí personální díry a jednak se lépe a rychleji uskuteční přeměna škol v kýžené pokrokové instituce pro 21. či kolikáté století.
V současné situaci bychom velmi potřebovali nějakou instituci, která by se za učitele brala. Například školské odbory, jako ve Francii či ve Spojených státech. My tady ovšem v tomto směru máme jen jakousi zpráchnivělou mrtvolu s bezzubými dásněmi, navíc pěkně dožluta.
Ještě lepší by byla pedagogická komora. Ta by ale musela být skutečná, de iure, a reprezentativní, s masovou podporou. A tu - při vší úctě k panu Sárközimu a jeho práci - nemáme a mít nebudeme.
Takže v září nastoupíme do škol, kde budeme s desítkami a stovkami žáků trávit v uzavřených prostorech bez jakékoli ochrany šest hodin denně a pět dní v týdnu. To se rovná čekání na nákazu. Můžeme začít uzavírat sázky, kdo to chytne dřív.

Nicka Pytlik řekl(a)...

děti se těmito opatřeními povedlo izolovat neefektivněji

Ta neefektivní izolace patně nebyla cílem.
Jestli to nebylo největší maximum možného, jak by se to tedy dalo udělat nejoptimálněji?

Okomentovat