9.8.20

Josef Mačí: Odborář: Učitelé jsou v první linii. Chceme testy zdarma a zásobu roušek

Jasné plány pro nový školní rok na pozadí koronaviru zatím známé nejsou. Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka ale Ministerstvo školství musí zajistit, aby se učitelé nemuseli obávat, že se ve škole covid-19 nakazí.

Z rozhovoru na webu Seznam Zprávy vybíráme:

Manuály pro provoz škol od září by měli ředitelé dostat až 17. srpna. Už teď se ale některé plány objevují. Šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová například navrhuje, aby v případě potvrzené nákazy u žáka šel do karantény jen on a jeho kolega z lavic. Třída by ale ve výuce normálně pokračovala, i když za ještě přísnějších podmínek. Je to podle vás realizovatelné?

Obecně to takhle nepůjde. Úplně jinak totiž fungují mateřské školy, první stupeň, druhý stupeň a pak gymnázia, odborné školy nebo učiliště. Já si myslím, že tohle vyjádření je jen takové psychologické uklidnění, že se i případná nákaza ve škole dá zvládnout. Ale teprve na podzim se ukáže, jestli to bude fungovat, nebo ne.

Všechny návrhy, které zatím padly, ale vypadají, že míří hlavně na základní školy.

Určitě, protože všichni víme, že tu homogennost, kterou hygienici chtějí eliminovat rizika, lze zaručit víceméně jen na prvním stupni. I když je to komplikované kvůli družinám, kde se třídy mixují. Děti chodí do ranních družin, pak do třídy a nakonec do jiného oddělení odpoledne. Už na druhém stupni se pak žáci dělí do různých skupin a nejsou pohromadě jen v jedné třídě. Ale hodně záleží na tom, kde se škola nachází. Jestli je ve městě nebo v menší obci, kde tolik křížení a dělení neprobíhá. V tomhle si tedy musíme počkat na manuál a jak pan ministr bude chtít rozptýlit obavy.(...)

Jak byste si tedy tu ochranu pedagogů představoval, aby se mohli ve škole cítit bezpečně? Přeci jen průměrný věk učitelů v regionálním školství je téměř 50 let a s věkem roste podle epidemiologů i riziko komplikací při nákaze koronavirem.

Dá se očekávat, že nás čeká na podzim opět povinnost nošení roušek. Pro učitele by tedy měly být zajištěné ty profesionálního charakteru, ne že si je zase budeme šít doma. Samozřejmě by bylo ideální, kdyby učitelé byli označeni za skupinu v první linii a mohli se nechat testovat zdarma, aby to nebylo na jejich náklady. Pan ministr o tom na jaře s námi nebo zástupci zaměstnavatelů žádnou diskuzi nevedl, tak uvidíme, ještě máme chvilku času, jestli je ochoten sociálním partnerům naslouchat, co je v terénu možné a nemožné.


4 komentáře:

Knut Klapka řekl(a)...

My teda jako něco požadujeme, ale vlastně to ani tak moc nepožadujeme, protože víme, že to stejně nepůjde a že se s námi beztak nikdo bavit nebude.
Což víme naprosto správně.
Školské odbory v kostce.
Upínat se k nějakému minmanu, co se má zjevit sedmnáctého srpna, je zbytečné. Jako vždy tam bude mnoho prázdných slov a nic, co by školám, žákům a učitelům prospělo. Myjte si ruce, větrejte, žádné roušky, blablabla, za vše odpovídá učitel a ředitel.
Rozumný postup by naopak byl nasadit roušky na začátku všeobecně a postupně rozvolňovat podle vývoje situace. Tím bychom se vyhnuli počátečnímu nárazu a možnému masivnímu rozšíření nákazy v krátké době. Samozřejmě, k žádnému rozšíření nakonec dojít nemusí. Ale spoléhat na to? Proč vlastně? Kvůli troše dočasného nepohodlí pro žáky? Hlavně je ničím nezatěžovat - i když to snadno může být kontraproduktivní? Nebo má někdo nějaké jiné vysvětlení toho absurdního protirouškového dogmatu?
No, budeme se o sebe muset postarat sami. Nikdo nic nezajistí, nikdo nic nedodá, je to na každém jednotlivci. V situaci, kdy se na malém prostoru budou po většinu dne vyskytovat stovky potenciálních přenašečů, je ovšem jakákoli rouška celkem k ničemu. Jediný rozumný a odpovědný postup je mít od vstupu do školní budovy až do jejího opuštění nasazený respirátor. Není to stoprocentní ochrana, ale je to nejspíš to nejlepší, co lze pro sebe, svoji rodinu a kolegy udělat.
Od žádného státu a žádného ministra ochranné pomůcky nedostanu a žádné od nich ani nechci. Postarám se sám. Docela mi postačí, když mi nebudou zakazovat, abych je používal.

Unknown řekl(a)...

"absurdního protirouškového dogmatu?"
"Docela mi postačí, když mi nebudou zakazovat, abych je používal."

Máte pravdu, zažil jsem osobně situaci na jaře 2020. Otevíraly se MŠ a kantorky měly na obličeji respirátory. Dostaly doporučení "dejte je okamžitě dolů, vypadáte jako mimozemšťané a děti se vás budou bát".

Ygrain řekl(a)...

Přesně tak, bez respirátoru ani ránu

Knut Klapka řekl(a)...

"Máte pravdu, zažil jsem osobně situaci na jaře 2020. Otevíraly se MŠ a kantorky měly na obličeji respirátory. Dostaly doporučení "dejte je okamžitě dolů, vypadáte jako mimozemšťané a děti se vás budou bát"."

Člověk by měl sklon to pokládat za ilustraci typicky školského blbství, kdyby si ovšem nepamatoval, jak v březnu 2020 managoři některých supermarketů zakazovali roušky pokladním - než jejich používání nařídil stát.

Okomentovat