4.8.20

Josef Mačí: Co se stane, až koronavirus pronikne do škol? První plán už je hotov

Žáci z regionů těžce zasažených koronavirem budou moct dojíždět studovat do jiných okresů. Do karantény půjde vždy jen spolužák nakaženého z lavice.

Z článku na webu Seznam Zprávy vybíráme:

Pokud padne na epidemiologickém semaforu na podzim pro některý okres červená, uzavřou se tamní školy. Někteří místní žáci ale do lavic stejně budou moct zasednout, a to ti, kteří navštěvují školu v jiném okresu.

Takový je postup podle ředitelky Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňky Jágrové. Na dojíždění žáků do škol tak semafor nebude mít vliv. Ten rozděluje okresy v Česku do čtyř barev (bílá, zelená, žlutá, červená) podle stupně pohotovosti kvůli koronaviru.(...)

Pro střední školy a v podstatě ani pro druhý stupeň základních škol ale není reálné, aby jedna třída zůstala v karanténě a vyučování tam probíhalo normálně. Každý předmět má totiž často na starosti jiný učitel a na odborných školách mají navíc žáci praxe a cvičení. Není tak možné, aby třída zůstala s jedním učitelem v karanténě, a přitom se výuka nezměnila.

Stejně tak není reálné udržet třídy v izolaci, aby se navzájem žáci vůbec nepotkávali. Podle epidemiologa Maďara ale výzva k co nejmenšímu promíchávání kolektivů míří hlavně na situace, kdy se skutečně ve škole nákaza projeví.

„Čím méně tříd a ročníků se bude křížit, tím menší bude rozsah šetření ohniska nákazy a tím méně lidí skončí v karanténě. My si ale dobře uvědomuje, že ne všude to půjde nastavit,“ dodává Maďar.


22 komentářů:

Unknown řekl(a)...

"Do karantény půjde pouze nakažený a jeho soused." Paní Rážová tomu snad sama nevěří, že vysoce infekční SARS-CoV-2 dostane při minimálních rozestupech, sopečných aktivitách v HV, TV,...a 6 hodinovém společném pobytu v uzavřené třídě jen soused nakaženého. A to prolínání žáků různých tříd při výuce cizích jazyků, PČ, TV, družinách, kroužcích,v jídelnách, na WC...Ideální prostředí k šíření na celou školu. Chudáci ředitelé škol, učitelé, žáci a potažmo rodiče.

Eva Adamová řekl(a)...

Štefan Klíma tvrdíl, že nemáme čekat zázraky. No vida, a zázraky jsou tady.

Knut Klapka řekl(a)...

Nic jiného se ani čekat nedalo. Vrchnost prostě vychází z toho, že zabránit rozsáhlejší nákaze je tak jako tak nereálné (má-li školství fungovat přibližně dosavadním způsobem - přes všechny vizionářské řeči se totiž dost jasně ukázalo, že online výuka plnohodnotnou alternativou není) a že aktuálně se virus jeví jako méně smrtící. Pokud je méně smrtící trvale, jakžtakž a víceméně to půjde. Pokud je to ovšem tak, že virus ztratil na nebezpečnosti díky jarnímu lockdownu (má méně "potravy", nehodlá si ji tudíž zlikvidovat - tak nějak to popisoval profesor Flegr a další), pak se s rozšířením nákazy mohou znovu objevit daleko nebezpečnější mutace. A to by byl veliký problém, protože už by mohlo jít o smrtelné ohrožení dětí, nikoli pouze starších učitelů (na kterých jak známo nesejde). Jestliže nastane tato fáze (a klidně k tomu může dojít už během prvního čtvrtletí), pak se bude muset začít konečně doopravdy dumat, co jako dál. Krizové situace se pravda mají promýšlet dopředu; Česko je však bohužel zemí Epimétheovou, alespoň co se státní správy týče.
Momentálně by mě nejvíc zajímalo, zda nám bude povoleno učit v respirátorech.

Ygrain řekl(a)...

"Do karantény půjde vždy jen spolužák nakaženého z lavice."

Tedy... ehm... není to kachna? Protože jestli není, vážení, promiňte - ARE YOU FUCKING KIDDING ME?!

Unknown řekl(a)...

"zda nám bude povoleno učit v respirátorech"

Je to pouze na každém učiteli. Respirátor a roušku samozřejmě používat budu. Ještě jsem neviděl zdravotní zařízení, kde by personál neměl roušku. A to je náš kraj zbarven na semaforu bíle. Dokonce paní poslali si roušku koupit. A to s dovětkem, že ji do ordinace jinak nepustí. Plaga by měl za větu, že si nedokáže představit výuku v rouškách, okamžitě opustit místo ministra. Je mně z toho jeho "promořování" špatně.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Za důležitou považuji tuto pasáž článku: "Dosavadní vyjádření, ať už hygieniků, epidemiologů, nebo i ministra školství, ale směřují hlavně k fungování základních škol. Pro střední školy a v podstatě ani pro druhý stupeň základních škol ale není reálné, aby jedna třída zůstala v karanténě a vyučování tam probíhalo normálně."
Primárně jde vládě o to, aby fungovaly 1. stupně ZŠ a rodiče mohli chodit do práce. Že se tak školy snadno stanou komunitními centry nákazy, to hlavám v Karmelitské a jinde nedochází. Asi by si měli přečíst tento článek, kde se mj. píše: "Když zkouška pěveckého sboru začala, nakaženým byl (nevědomky) jen jediný z nich. Po necelých třech hodinách se 52 zpěváků z 61 přítomných nakazilo koronavirem. Vědci si pro novou epidemiologickou studii jako ideální předmět zájmu vybrali zkoušku jednoho početnějšího pěveckého tělesa. Dva ze sboristů do tří týdnů zemřeli." Jak by dopadla třída po šesti vyučovacích hodních bez roušky je snad více než jasné. Takže bych upravil Ygraininu otázku a odpověděl - YES, THEY ARE FUCKING FUCKING US. Citlivějším povahám se za expresivitu omlouvám.

Knut Klapka řekl(a)...

"Je to pouze na každém učiteli."

No, doufejme. Ovšem jak znám ředitelstvo české, dovedu si na toto téma představit dialogy - a monology - velice různé.

"Asi by si měli přečíst tento článek,..."

Přesně tak. Jsem opravdu rád, že neučím hudebku a velice lituji příslušné kolegyně. Desítky minut chrlení kapének jedním směrem v uzavřené místnosti nejenže v případě výskytu koronaviru zaručuje nákazu prakticky se stoprocentní jistotou, ale povede přitom i k obrovské virové náloži. A ta je, jak víme, v případě sarsu2 faktorem dosti fatálním.
Hudební výchova na druhém stupni a na SŠ se tak stává nejrizikovějším předmětem vůbec.

Unknown řekl(a)...

Knut Klapka

Pan Vladimír Stanzel vybral skutečný příklad, který se epidemiologům a hygienikům pramálo líbí. A raději se vůbec nebude nijak medializovat. Jen mě mrzí, že paní Rážová, Jágrová,...tyto potenciální komunitní ložiska sars cov 2 takto zlehčují (viz."do karantény půjde pouze nakažený žák a jeho soused".). Viz. Izrael.

Ygrain řekl(a)...

Problém je v tom, že rouška/respirátor při výuce má vliv na "kvalitu zvuku" - při konzultacích maturantů jsem na roušce trvala, a neporozumění z mé či jejich strany vyvstávalo daleko častěji než při běžné hodině. A to byla skupinka cca pěti studentek, které dávaly pozor a nebavily se mezi sebou. Při běžné hodině s větší skupinou a menší pracovní morálkou, potěš koště.
No, v duchu jarního kutilství už začínám uvažovat, že vezmu ten obličejový štít, který jsme nafasovali od sponzora, a na jeho spodní okraj nalepím dvojitou vrstvu tričkoviny, která by sahala až na ramena. Pokud by byl takovýto kříženec mezi burkou a astronautskou helmou funkční, klidně ho budu nosit. Kdyby se toho nápadu chtěl ujmout nějaký nadšenec, myslím, že o odbyt by se bát nemusel :D

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nejlepší by bylo, kdyby učitelé byli od žáků odděleni stěnou z desek čirého polykarbonátu a pohlavkovali by je pomocí robotické ruky.

Knut Klapka řekl(a)...

"Problém je v tom, že rouška/respirátor při výuce má vliv na "kvalitu zvuku"

Tady bych právě očekával námitky vedení školy. O naší milované školní inspekci nemluvě.

Další problém je skutečnost, že strávit 6 - 8 hodin denně v respirátoru není pro učitele žádná maličkost, zejména když podstatnou část této doby musí mluvit. Taky to nejspíš při dlouhodobém používání nebude bez vlivu na zdraví.
Rouška je ve škole k ničemu, pokud ji nenosí i žáci. Nutný je respirátor, aspoň FFP2 (ty jsou již v cenách učiteli přístupných), ideálně v kombinaci se štítem, zvláště až se žactvo s podzimem rozkašle a rozkýchá. Těžko ovšem říci, zda si při tom ustavičném mluvení udrží účinnost po celý den.
A samozřejmě je třeba v rámci možností udržovat odstupy. Od žáků i od kolegů, nelézt si ustavičně do obličeje, jak je v kraji zvykem. Zvolit vhodné uspořádání třídy, nejlépe asi do podkovy. A neshromažďovat se, není-li to nutné; pan Klíma správně poukázal na to, že běžné provozní porady se mohou konat online (jenže tohle některým setrvačně jedoucím ředitelům prostě nevysvětlíte).
Možná by i stálo za úvahu nenechávat žákům volné přestávky s nekoordinovaným pohybem po škole.

Ygrain řekl(a)...

"Další problém je skutečnost, že strávit 6 - 8 hodin denně v respirátoru není pro učitele žádná maličkost, zejména když podstatnou část této doby musí mluvit."

Mohu potvrdit, ta jedna hodina dosti pohodové konzultace byla výrazně únavnější, než by měla být.

"Rouška je ve škole k ničemu, pokud ji nenosí i žáci."

Tak to zase úplně ne, něco to zachytí. Zvlášť pokud člověk investuje do kvalitnějšího materiálu než tričko nebo prostěradlo.

"zvláště až se žactvo s podzimem rozkašle a rozkýchá."

Kašlající a kýchající, případně vykazující jiné zdravotní potíže, žactvo by nemělo do školy vůbec vstupovat. Žactvo počavší příznaky vykazovat během dne by mělo být neprodleně izolováno a odesláno domů.

"Těžko ovšem říci, zda si při tom ustavičném mluvení udrží účinnost po celý den."
Účinnost respirátoru za cca 160,- Kč je, dle paní lékárnice, 8-16 hodin, podle toho, co který výrobce tvrdí. Sterilizovat je doma nelze kvůli poškození struktury materiálu. Mělo by ale jít nechat je "odležet", až kovid chcípne sám od sebe.

"Zvolit vhodné uspořádání třídy, nejlépe asi do podkovy."

Lze pouze s méně početnými třídami, protože jinak na tu podkovu prostě není prostor. A nelze v odborných učebnách.

"Možná by i stálo za úvahu nenechávat žákům volné přestávky s nekoordinovaným pohybem po škole."

Tohle vidím asi jako největší problém. Navíc, je tu i pohyb koordinovaný - přesuny do a z nejrůznějších učeben. U nás se stěhuje docela dost, částečně i z kapacitních důvodů. Škola je našlapaná až po střechu, nejsou kmenové učebny... naprosto netuším, jestli je vůbec rozvrhově možné stěhování nějak omezit - možná tak roztažením výuky od rána až do večera, čímž myslím déle než do relativně běžných 16:15. No, bude to ještě zajímavé...

Knut Klapka řekl(a)...

"Tak to zase úplně ne, něco to zachytí. Zvlášť pokud člověk investuje do kvalitnějšího materiálu než tričko nebo prostěradlo."

Ale jo, zejména když do roušky s kapsou dáte nanofiltr nebo aspoň meltblown. Na nákupy dobré, do málo početných prostorných tříd taky. Do tělocvičny, nebo dokonce hudebny to podle mě stačit zdaleka nemůže.

"Kašlající a kýchající, případně vykazující jiné zdravotní potíže, žactvo by nemělo do školy vůbec vstupovat. Žactvo počavší příznaky vykazovat během dne by mělo být neprodleně izolováno a odesláno domů."

Říká zdravý rozum. Ten se ovšem ve školství vyskytuje v množství menším než malém, takže nic z toho se dít nebude. Ostatně rodiče by jistě nelibě nesli, kdyby si museli pro ratolest běhat co chvíli, aniž by jí doopravdy co bylo. A na to každý ředitel slyší.

"Lze pouze s méně početnými třídami, protože jinak na tu podkovu prostě není prostor."

Ale tam, kde to jde, by to využito být mělo. Žáci tak nefuní ani na sebe, ani na učitele.
Tak mě ovšem napadá: bude vůbec takové uspořádání třídy povoleno? To by totiž žák měl dva sousedy, čímž by se počet karanténovaných jedinců automaticky zdvojnásobil!

Ono toho nejspíš až tak moc vymyslet nejde, pokud škola jede s plným počtem žáků. Mohou být ovšem ty online porady, mohou být online třídní schůzky, nemusely by být exkurze, akce kulturní, zdravotnické, preventivní apod., školy v přírodě, lyžáky. A rozhodně by nemusela být různá přiblblá školení.

Ygrain řekl(a)...

"Ostatně rodiče by jistě nelibě nesli, kdyby si museli pro ratolest běhat co chvíli, aniž by jí doopravdy co bylo."

Jak já jsem ráda, že učím na střední...

"To by totiž žák měl dva sousedy, čímž by se počet karanténovaných jedinců automaticky zdvojnásobil!"

No, vzhledem k tomu, že při tradičním uspořádání funí ještě na ty dva před sebou, kteří jsou od něho tak metr...

"Ono toho nejspíš až tak moc vymyslet nejde, pokud škola jede s plným počtem žáků."

No právě. Pročež by bývalo rozumné začít vymýšlet ochranné prostředky šité školám na míru, a tím nemyslím podomácku. Jenže, jak jste pravil, zdravý rozum a školství moc nejdou dohromady.

Unknown řekl(a)...

Knut Klapka

Prevencí pro všechny - žáky, rodiče, učitele, příbuzné žáků,... je evidentně rouška pro všechny žáky a učitele. Tak začala výuka 3.8. v některých spolkových zemích v Německu. Jen nechápu to, že se tomu naši epidemiologové, hygienici,.., ministr školství, ministr zdravotnictví tak brání. Prostě to nechápu. Začnu učit s rouškou a s přibývajícím komunitním přenosem ve škole přejdu na respirátor. A všichni kantoři budeme doufat, že se nenakazíme.
Když můžou mít povinně roušky všichni zdravotníci a pacienti, zaměstnanci Billy (chystají se přidat všechny super a hypermarkety), tak učitelé jsou něco podřadného?

Unknown řekl(a)...

Ygrain
"ochranné prostředky šité školám na míru"

Na školy se kašle jako na něco podřadného. Pro politické strany se školství stane prioritou až před volbami.

Možnosti by určitě byly, jenže ti kteří by je měli navrhnou a správně realizovat rozhodují od zeleného stolu.

Knut Klapka řekl(a)...

"...Jen nechápu to, že se tomu naši epidemiologové, hygienici,.., ministr školství, ministr zdravotnictví tak brání."

Jistě si pamatujete, že na jaře žáci ve třídě roušku mít nemuseli ani v situaci, kdy byla jinak povinná i v hlubokém lese. Od té doby se to snažím pochopit, ale ještě jsem na nic nepřišel. Jen je mi jasné, že to tak bude i nadále; obávám se, že tento přístup by změnili až - nedejbože - první mrtví žáci.

"Začnu učit s rouškou a s přibývajícím komunitním přenosem ve škole přejdu na respirátor. A všichni kantoři budeme doufat, že se nenakazíme."

Tak to já začnu s respirátorem rovnou, a kdyby se to moc urvalo ze řetězu, přejdu na polomasku (tedy pokud mi to nebude zakázáno řídícími a kontrolními orgány, že). Ale stejně moc nedoufám. V průběhu roku se pravděpodobně nakazí většina učitelů a pak už půjde o to, jaký průběh a jaké následky to bude mít. Z hlediska školství jako celku je výhodou aspoň to, že ženy jsou virem ohroženy méně. Prý.

"...tak učitelé jsou něco podřadného?"

Ano, samozřejmě. Odjakživa, in sacula saeculorum a nikdy jinak.

Unknown řekl(a)...

"V průběhu roku se pravděpodobně nakazí většina učitelů a pak už půjde o to, jaký průběh a jaké následky to bude mít."

Příčiny smrti prvních nakažených učitelů se svedou na jejich věk, nemoci (zemřel s kovidem), na nedodržování hygienických podmínek (málo větrali a málo si umývali ruce). Bude to všeobecně znevažováno a pokud možno se bude bránit medializaci.

Knut Klapka řekl(a)...

"Příčiny smrti prvních nakažených učitelů se svedou na jejich věk, nemoci (zemřel s kovidem), na nedodržování hygienických podmínek (málo větrali a málo si umývali ruce). Bude to všeobecně znevažováno a pokud možno se bude bránit medializaci."

Nejen prvních. Pokud možno všech. A to půjde velmi dlouho. Protože dokud školy budou fungovat a nebudou smrťáky u žáků, netřeba se obávat reakce veřejnosti - pro její většinu je učitel předmětem nenávisti a opovržení. A obávat se reakce učitelů není nutno za žádných okolností. To je spolehlivě vyzkoušeno.

Unknown řekl(a)...

Knut Klapka

Opravdu je smutné se dívat na to, jak mnozí kolegové ani nechtějí vidět a vnímat své potencionální ohrožení = "A obávat se reakce učitelů není nutno za žádných okolností. To je spolehlivě vyzkoušeno."

Nicka Pytlik řekl(a)...

netřeba se obávat reakce veřejnosti
- pro její většinu je učitel předmětem nenávisti a opovržení


V lepším případě je učitel vnímán jako běžný spotřební materiál...

Unknown řekl(a)...

Ale Pytlíci pořád nechápou základní tézi propagandy všech vlád:"Učit není povolání, je to poslání". A pokud možno s co nejmenšími náklady na provoz. Jsme taková levná pracovní síla-spotřební materiál.

Okomentovat