11.8.20

Jaroslav Hroch: ‚Úřady vůbec nepřemýšlejí.‘ Proč v Česku stále chybí pěstouni, kteří by zachránili děti před ústavní péčí?

Česko se potýká s nedostatkem pěstounů. Za posledních šest let se zájem o pěstounství dramaticky propadl. Děti proto končí častěji v ústavech. Jen do dětských domovů umístí úřady přes tisíc dětí ročně. Každé čtvrté dítě v ústavu je přitom mladší čtyř let. „V očích veřejnosti je pěstoun ten, který si hraje s dětmi, je s nimi doma a bere za to peníze,“ popisuje jeden z mýtů Magdaléna Zemanová z Asociace náhradních rodin.

Z článku v iROZHLAS.cz vybíráme:

A počet žádostí? V roce 2010 to bylo 621. Nejvyšší nárůst nastal po třech letech. V kontextu současných čísel až raketový: 1756 žádostí. V minulém roce to je celkem 504 žádostí (součet žádostí o krátkodobé a dlouhodobé pěstounství, do roku 2014 to resort práce a sociálních věcí ve statistikách nerozlišoval). Česko tak dosud čerpá ze silného nárůstu před několika lety. Jenže kapacity pěstounů se pomalu vyčerpávají.

Dana Švejdarová začala pracovat jako pěstounka před 20 lety. Do rodiny přijala chlapečka, který strávil dva a půl roku v ústavu. „Vždycky jsem chtěla pět dětí, ale na páté už jsem se necítila. Tak proč si nevzít dítě, které je opuštěné,“ říká.

Netušila ale, jak náročné to bude pro celou rodinu. Chlapec měl později diagnostikovanou těžkou poruchu osobnosti: „Uvědomila jsem si na něm, jak hrozné zvěrstvo je zanechat dítě v kojeneckém ústavu už od útlého věku,“ popisuje Švejdarová, která působí rovněž jako speciální pedagožka pro děti s mentálním postižením. Podle ní je nejdůležitější, aby děti už odmala vyrůstaly v blízkosti jedné osoby: „Vlastně ten princip je hrozně jednoduchý. Dítě se od malička učí milovat někoho druhého a musí být milováno.“

Její slova už dlouhodobě potvrzují i odborníci. Svědčí o tom i to, že Česko je poslední zemí v Evropské unii, ve které stále fungují kojenecké ústavy pro děti do tří let. Zrušit je se zavázala už vláda Petra Nečase. „Chceme do konce roku 2013 dosáhnout toho, aby děti nebyly umisťovány do ústavní péče, pouze do péče individuální,“ citovala Česká televize v roce 2011 tehdejšího ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09). Jenže k tomu nedošlo.

Žádné komentáře:

Okomentovat