27.8.20

Jan Bumba , Zuzana Marková: Vládu letos rozdávání tolik nepálí, říká ekonom. Učitelé by mohli dostat od ledna přidáno

Zdá se, že školské odbory našly shodu s vládou na růstu platů. Učitelé by si od ledna 2021 měli přijít v průměru na více než 45 tisíc korun měsíčně. „Zatím to vypadá, že letošní jednání o školském rozpočtu bude mnohem poklidnější než loni,“ komentuje s odkazem na loňské podzimní stávky pedagogů výkonný ředitel think-tanku IDEA při CERGE-EI ekonom Daniel Münich.Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Pokud jde o rozdíly v platech na základě místa výkonu práce a tamních životních nákladů, je to spíš věc zřizovatelů a státu, myslí si Dobšík. „Systém odměňování je postaven na zákoníku práce, kdy máte mít za srovnatelnou práci i srovnatelnou odměnu.“

Podle Münicha je ale celá problematika složitější. „Je tu strana nabídky a poptávky. Do některých lokalit je těžké dostat někoho, kdo by tam učil. Tam musí být nějaká motivace. Ať už zvýšený plat nebo jiné benefity, třeba bydlení,“ vysvětluje.

Přestože odbory volají tradičně po zvyšování fixní, nepohyblivé, složky platu, existují argumenty, že ředitel musí mít nějaký nástroj na odměňování lepších a aktivnějších učitelů, vysvětliuje ekonom.

„Dopad zvyšování platů na lepší úroveň výuky se projevuje postupně, a tím nemyslím měsíce a roky, ale desítky let,“ uzavírá Münich.


Žádné komentáře:

Okomentovat