8.8.20

Ivo Horváth: Velká letní záhada: 1. září. Ministerstvo vydá pravidla výuky v novém školním roce až po 17. srpnu. Pro školy je to pozdě

Žáci ze základních škol ani jejich rodiče zatím nemají jasno v tom, jakými pravidly se bude od září řídit docházka do školy, výuka, a dokonce ani to, v kolik hodin bude začínat vyučování. Nevědí to ani ředitelé škol, kteří čekají na rozhodnutí ministerstva školství. „Manuály s aktuálními pokyny bude ministerstvo školství distribuovat do škol v týdnu od 17. srpna. Platit budou, podobně jako na jaře přísnější hygienická pravidla,“ uvedla pro MF DNES bez bližšího upřesnění mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.


Z článku v deníku MF DNES vybíráme:

Šíření nákazy by nejlépe zabránilo, kdyby se žáci co nejméně potkávali například díky posunutým začátkům výuky u jednotlivých tříd. Při výskytu nákazy koronavirem by omezený styk dětí pomohl zabránit rozsáhlejší karanténě, která by se týkala více tříd a v krajním případě celé školy.

Podle některých ředitelů by to bylo ovšem organizačně velmi náročné, až nemožné. „Není v našich silách detailně rozfázovat příchod šesti set žáků do školy ani je oddělit tak, aby se kopírovala opatření z května a června,“ uvedla ředitelka ZŠ U Krčského lesa Dagmar Malinová.

Unikátní výhodu v tomto smyslu má Základní škola Londýnská v Praze 2, kde se ani v běžném režimu ráno nepotkává první stupeň s druhým. „Už roky u nás druhý stupeň začíná od osmi a první od devíti, takže u nás je ten příchod dětí docela naředěný. Otázkou pro nás spíše je, jak bude v září vypadat celá organizace výuky,“ říká ředitel školy v Londýnské Martin Ševčík.

Sám považuje za největší úskalí příštího školního roku prolínání jednotlivých tříd. „Za normálního stavu se děti z jednotlivých tříd v ročníku potkávají na deseti hodinách z třiceti. A to mluvím hlavně o druhém stupni,“ vysvětluje Ševčík.

Ministr zdravotnictví nicméně mírní obavy z nějakých drastických opatření. „Vyučování na školách by mělo začít v září bez výrazných změn. Pokud to bude možné, výuka od září začne ve standardním formátu bez zásadních omezení,“ říká Adam Vojtěch (ANO).

3 komentáře:

mirek vaněk řekl(a)...

Z hygienického hlediska je to příliš brzy. nikdo neví jaká bide Covid situace 1. září.
Z pedagogického hlediska je to pozdě. Měla proběhnout už dávno veřejná diskuze a na jejím základě se měl připravit postup. Nic takového neprobšěhlo a tedy opět to budou pokyny od stolu bez ohledu na reálnou situaci.

Josef Soukal řekl(a)...

Samozřejmě že nejpozději v polovině července mělo MŠMT publikovat návrhy pro všechny možné situace a mj. vyzvat učitele k diskusi a tu pečlivě vyhodnocovat.

Unknown řekl(a)...

"Na učitelích nezáleží". Těch se nikdo neptá a přitom jsou v první linii. Říká se tomu "demokracie po česku".

Okomentovat