4.8.20

Eva Pressová: Školy se „vyzbrojí“ proti podzimnímu viru

Klasickým úkazem sklonku prázdnin jsou výpravy do papírnictví, aby měl žák patřičné instrumenty: sešity, tužky, pastelky, pravítka. Jarní koronavirová odstávka však odhalila, že v otázce základní povinné výbavy je třeba modernizovat. A bleskově, protože od září mají školy sice normálně fungovat, ale současně se udržovat v pohotovosti, kdyby – či spíš až budou zavírat nějakou třídu kvůli odhalenému covidu. Ředitelé proto musejí nakoupit počítače či tablety, potřebné programy a aplikace. Vláda jim na to dá peníze, gesční ministerstvo školství (MŠMT) ale dosud nesdělilo, kolik a dle jakého klíče se peníze budou dělit.


Z článku v deníku Lidové noviny vybíráme:

„Máme připravený návrh, který chceme ve druhé polovině srpna předložit vládě, aby bylo ještě před startem školního roku jasné, kolik peněz školy dostanou. Nejen na zajištění počítačů, ale třeba i softwarového vybavení, protože vybavenost škol je různá,“řekl LN ministr školství Robert Plaga (ANO).

V Česku je přes čtyři tisíce základních škol a zhruba třináct set vzdělávacích ústavů středního typu. Během koronavýluky, jež odsunula žáky z lavic do jejich pokojíčků, se zřetelně ukázalo, jak podceněná je technologická úroveň. Mnohde neměli pořádný počítač pro učitele, a už vůbec ne pro děti, aby jim je mohli půjčit. Každá rodina si nemůže dovolit koupit drahý přístroj, je to nad její finanční možnosti. Podle dat České školní inspekce se během covidové uzavírky nezapojilo do výuky 10 tisíc dětí, zhusta proto, že neměly jak.

Od podzimu už by to byl problém i právní, neboť parlamentem narychlo hnaná novela zavádí povinnost školám zajistit dálkovou výuku, pokud jedna či více tříd musí do karantény. A taky povinnost dětí se distančního vzdělávání účastnit. Kde jsou povinnosti, musejí být i prostředky k jejich splnění. Proto MŠMT vyzývá ředitele, ať do září nakoupí, co potřebují. Zaplatit to teď mají ze svých peněz s příslibem, že jim to stát nejpozději do konce října proplatí.(...)

„Školy musejí mít dostatek počítačů a notebooků, aby je mohly půjčit dětem z rodin, jež si to nemohou dovolit, a aby tak všichni měli stejnou úroveň výuky. Musíme investovat do digitalizace,“řekla ministryně. Resort školství teď musí vládě předložit vyčíslení svých nároků, o něž chce navýšit rozpočet, aby mohl proplácet nakoupené digitální učební pomůcky. „Součástí materiálu pro jednání vlády bude i stanovení způsobu rozdělení peněz mezi jednotlivé školy,“ uvedla pro LN Anna Fuksová z tiskového oddělení ministerstva financí.

Do té doby je ohledně metodiky výběru ticho po pěšině, není vůbec jasné, z jakých podkladů MŠMT vychází, když propočítává míru technické nevybavenosti škol. Protože ředitelů se nikdo na nic neptal. „Podle mých informací školy na podzim dostanou navíc určitou částku na technické vybavení. Měla by záviset na jejich velikosti. Školy si mají samy rozhodnout, na co peníze použijí, a teprve zpětně to doložit. Zda to bude stačit opravdu všem, netuším. Ani nevím o tom, že by MŠMT s někým konzultovalo přímo konkrétní potřebu a počty,“řekl LN Michal Černý, šéf Asociace ředitelů základních škol a ředitel Masarykovy základní školy v Praze-Klánovicích.

8 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"Mnohde neměli pořádný počítač pro učitele a už vůbec ne pro děti, aby jim je mohli půjčit."

Neuvěřitelný kec. My na naší vesnické základce s 200 dětmi máme pro učitele a děti k dispozici 70 plně dostačujících počítačů, notebooků či konvertibilních tabletů a nemyslím si, že by na tom na ostatních školách měli být nějak podstatně hůře.

"Do výuky se nezapojilo 10 000 dětí, zhusta proto, že neměly jak."

Ne, zhusta proto, že nechtěly.

"Před krizí využití digitálních technologí neprobíhalo na 80 % základních atředních škol."

Další naprosto zcestný kec, u kterého je jako zdroj uvedena ČŠI. Je možné, že v 80 % hodin navštívených inspektory nebylo využito ICT, ale to je přece úplně něco jiného.

A ten pravidelný online pátek v posledním týdnu v měsíci myslí pan Jirásko opravdu vážně? To nechá děti jen tak mýrnix týrnix doma? To si budou rodiče malých dětí na to brát dovolenou? Ale u starších žáků si myslím, že to pro ně bude fajn, budou mít prodloužený víkend.

Nicka Pytlik řekl(a)...

pravidelný online pátek v posledním týdnu v měsíci

Á-ha!
Takže ke všm těm projektovým dnům, exkurzím, kulturním a sportovním akcím, testování žactva, demonstracím za kvalitnější výuku a za nezasviněný svět a dalším zpestřením zkompetentňování žactva ještě i online dny?

Vít Tomis řekl(a)...

Takže škola zařídí a zaplatí i připojení v domácnostech? Nebo to uděláme zase českým způsobem a školy zapůjčí počítače i do domácností, které "nejsou připojeny"?

Nicka Pytlik řekl(a)...


Někde se prý povalovaly miliardy na 5G internet. Či co...

Eva Adamová řekl(a)...

Když vidím, jak se to vyvíjí, tak si myslím, že budeme všichni setsakramentsky rádi, když se online dnům vyhneme.

Jirka řekl(a)...

Kde že loňské miliardy jsou?
Já bych to raději zakopal do země. Bude to odolnější a optika je optika. Kabel na patu každé školní budovy a 5G každému žáku.
Každý podle své neschopnosti a každému podle jeho potřeb! Tak nějak to bylo. Vše se mění tak prudce. Už jsme skoro tam, kde jsme chtěli být.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Už jsme skoro tam, kde jsme chtěli být.

To spíš...
Už jsme skoro tam, kde už jsme byli.

Jirka řekl(a)...

S Pytliky se nikdy nepřu.

Okomentovat